تقریبا ۹۰ درصد از ارز حاصل از صادرات مواد نفتی و غیر نفتی کشور در اختیار بخش خصولتی یا همان شبهه دولتی هاست، به همین دلیل بازگشت ارز حاصل از صادرات بخش خصولتی می‌تواند در معادلات ارزی و تامین نیاز ارزی کشورمان اثرگذاری بیشتری از درآمدهای ارزی بخش خصوصی واقعی داشته باشد.

 

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران معتقد است پیش بینی ‌های انجام شده از صادرات فولاد با توجه به شرایط فعلی محقق نخواهد شد به این ترتیب که برآورد کرده‌بودیم تقریبا ۱۳ میلیون تن صادرات فولاد در کارنامه داشته باشیم اما همانطور که اشاره شد احتمالا این رقم محقق نمی‌شود و باید برآوردی حدود ۸ میلیون تن را در نظر داشته باشیم.

عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران اعلام کرد براساس اطلاعاتی که در اختیار داریم تنها ۲۰ درصد تولیدکنندگان فولاد ایران بخش خصوصی واقعی هستند و باقی تولیدکنندگان شرکت‌های شبهه دولتی هستند.

سیدرضا شهرسانی در گفتگو با خبرنگار ایراسین گفت: شاید در نگاه اول تقسیم بندی یاد شده مشکل ساز نیست اما وقتی صحبت از بازگشت ارز صادرات فولاد به بازار صحبت می‌کنیم این تقسیم بندی معنا دار شده و می‌تواند اثرگذاری مستقیمی در اقتصاد کشورمان طی شرایط فعلی داشته باشد که لازم است در این زمینه برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم.

شهرستانی در ادامه افزود: اهمیت این نکته با توجه به تقسیم بندی یاد شده در این است که بدانیم تقریبا ۹۰ درصد از ارز حاصل از صادرات مواد نفتی و غیر نفتی کشور در اختیار بخش خصولتی یا همان شبهه دولتی هاست، به همین دلیل بازگشت ارز حاصل از صادرات بخش خصولتی می‌تواند در معادلات ارزی و تامین نیاز ارزی کشورمان اثرگذاری بیشتری از درآمدهای ارزی بخش خصوصی واقعی داشته باشد.

وی درباره بازگشت ارز صادراتی فولاد به سیستم بانکی (نیما) تاکید کرد: آنطور که آمارهای رسمی صادرات فولاد نشان می‌دهد طی یازده ماه گذشته ۲/۲ میلیارد دلار صادرات ثبت شده است و تنها از این میزان حدود ۸۰۰ میلیون دلار به سیستم بانکی ایران یا همان سامانه نیما بازگردانده شده است چون اغلب تولیدکنندگان ارز صادراتی خود را مواد اولیه مورد نیاز سالانه خود را وارد کرده‌اند.

این مقام صنفی درباره آمار دقیق تحقق صادراتی فولاد در شرایط فعلی تاکید کرد: براساس توانمندی تولید برآورد شده بود تا در ۹ ماهه ابتدای سال جاری چیزی حدود ۸ میلیون تن انواع فولاد صادرات داشته باشیم به این معنی که هر سه ماه رقمی بالغ بر ۵/۲ میلیون تن اما با درنظر گرفتن مشکلات عمدتا داخلی تا این تاریخ تنها ۸/۵ میلیون تن صادرات ثبت شده که در خوشبینانه‌ترین حالت تا پایان سال بتوانیم به مرز ۵/۷ میلیون تن صادرات دستیابیم.

شهرستانی به خبرنگار ما گفت: البته بخش قابل توجهی از این عدم توانمندی در تحقق  اهداف صادراتی فولاد مربوط به سوء مدیریت داخلی و دستورالعمل‌های متعدد است و اگر بگوییم تحریم‌ها وضعیت صادرات فولاد کشورمان را وخیم کرده آدرس اشتباه به مخاطبان خود داده ایم.
این کارشناس صنعت فولاد سال آینده را تعیین کننده برای فعلان عرصه فولاد دانست و تاکید کرد: برنامه‌ریزی تولید سالانه ۲۵ میلیون تن فولاد داریم و از آنجا که در خوشبینانه‌ترین حالت ۱۳ تا ۱۵ میلیون تن مصرف داخلی داریم بنابراین باقی تولید باید صادر شود که اگر چنین اتفاقی نیافتد سال آینده فعالان فولاد سال سرنوشت‌سازی خواهند داشت.

وی معتقد است با درنظر گرفتن تولید ده ماه ابتدای سال جاری یعنی ۲۰ میلیون تن میزان ارز مورد نیاز ۴/۲ میلیون دلار است و چون تنها ۴/۲ میلیون تن صادرات داشته‌ایم و حدود ۸۰۰ میلیون دلار به سامانه نیما واریز شده و باقی ارز حاصل برای تامین مواد اولیه استفاده شده است، پس نباید بگونه‌ای اطلاع‌رسانی صورت بگیرد که حاشیه سازی برای صنعت فولاد داشته باشیم.

به ازای هرتن فولاد ۱۲۰ دلار ارز لازم است

وی درباره حجم بازگشت ارز حاصل از صادرات فولاد به سیستم بانکی کشورمان تصریح کرد: شاید در بسیاری از رسانه‌ها مطرح شده باشد که ارز حاصل از صادرات فولاد به سامانه واریز نشده است اما فراموش نکنیم این اشتباه محاسباتی بزرگی است که می‌تواند باعث به حاشیه رانده شدن کل موضوع شده باشد؛ چون به ازای هرتن تولید فولاد ۱۲۰ دلار ارزبری ثبت می‌شود.
عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران اظهار کرد: با یک حساب سرانگشتی می‌توانیم دقیقا محاسبه کنیم چقدر ارز باید به اقتصاد کشورمان بازگشت داده می‌شد به این ترتیب که ۲۵ میلیون تن برنامه‌ریزی تولید داشتیم بنابراین برای تولید این میزان فولاد تقریبا ۳ میلیارد دلار ارز برای تامین مواد اولیه مورد نیاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code