گزارش هفتگی بازار فولاد -هفته ۱۹ سال ۲۰۱۹

بیلت

هفته گذشته بیلت  صادراتی سی آی اس در ثبات نسبی بود. البته در منطقه منا کمی تقاضا دیده شد و معاملاتی نهایی گردید. میانگین قیمت بیلت صادراتی سی آی اس ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب ثبت شده که نسبت به هفته قبل تغییری نداشت. بیلت صادراتی ترکیه نیز ۱۰ دلار افت هفتگی داشته که به دلیل رکود بازار قراضه بود. در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت ۵ دلار افت داشته ۴۳۵ تا ۴۴۵ دلار شد.
آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۳ دلار افت داشته ۵۲۹ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده است. بیلت صادراتی چین نیز در ۴۷۸ دلار هر تن فوب باقی ماند.
قیمت بیلت در بازار واردات جنوب شرق آسیا به دلیل فعالیت کم بازار  تا ۵ دلار افت داشت و  ۴۶۰ تا ۴۶۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. به گزارش متال اکسپرت اگر تحریم ها فعالیت صادراتی ایران را محدودتر کند احتمالا عرضه کننده های روس در قیمت گذاری بیلت قدرت را در دست خواهند گرفت.

بیلت در بازار ایران

قیمت شمش تقریباً با ثبات بود. میانگین روز شنبه برای سایزهای ۱۲۵ و ۱۵۰ میلیمتر ۴۶۳۶۳ ریال بود که روز چهارشنبه به ۴۶۵۵۰ ریال رسید. علت ثبات قیمت شمش آرامش بازار مقاطع و ثبات نسبی قیمت ارز بود.

روز چهارشنبه تصمیم دولت امریکا مبنی بر تحریم صادرات فولاد ایران اعلام شد. تحریم از الطاف الهی است چرا که با حذف نفت از بودجه توانائی کشور در بخش های دیگر که به آنها بی اعتنائی شده است جلوه خواهد کرد، تحریم فولاد هم مثل نفت است ما در سال ۹۷ کل تولید محصول فولادمان ۲۱٫۵ میلیون تن بوده در حالیکه ظرفیت نصب شده تولید بیش از ۳۰ میلیون تن است. از این ۲۱٫۵ میلیون تن ما ۲٫۹ میلیون تن را صادر کرده ایم یعنی ۱۳ درصد اما در بخش فولاد میانی کل تولید ۲۴٫۶ میلیون تن بوده که ۴٫۸ میلیون تن آن صادر شده است یعنی ۱۹٫۵ درصد. کل تولید فولاد میانی یعنی بیلت و اسلب ۲۴٫۶ میلیون تن ولی کل تولید محصول ۲۱٫۵ میلیون تن!! تحریم تناسب را درست خواهد کرد.
نباید فراموش کرد صادرات شمش و اسلب در تناژهای بزرگ است. خریداران آن از ایران دور هستند بنابراین رصد کردن آنها ساده است، با این حال تولیدکنندگان ایرانی موفق هستند و با ترفندهایی که ریشه در تاریخ پنج هزار ساله ما دارند کار را پیش می برند. ولی یک بخش دیگر محصول نهائی است. محصول نهائی ما در بازارهای همجوار با تریلی صادر می شود و امریکا نمی تواند جلوی نقل و انتقال این کالاها یا پول آنها را بگیرد.

اگر دولت اجازه دهد صادرات ریالی باشد در این صورت به هیچ وجه صادرات ایران را نمی توانند مانع بشوند. اگر صادرات فولاد میانی کاهش یابد فرصت برای تولید محصول به علت خالی بودن ظرفیت های تولید هست، بنابراین تحریم فرصتی است برای افزایش تولید در بخش محصول نهائی، مسئله ای که در سیاست ما کمتر به آن پرداخته می شود . آنچه دست و پای اقتصاد ما را بسته تفکر دولتمردان است. آنها می خواهند ما با تحریم بجنگیم ولی در داخل آب از آب تکان نخورد، قیمت ها بالا نرود، ارز حاصل از صادرات هم به داخل بیاید که این تفکر امروز کارائی ندارد.

در طول ماههای گذشته وزارت صمت سعی کرده تا نیاز داخل به شمش و اسلب تامین شود عرضه های پیاپی هفته های قبل به این ثبات بازار کمک کرده است. حالا آقای ترامپ به کمک وزارت صمت آمده است، اگر کل صادرات شمش و اسلب متوقف شود، تولید ورق و به دنبال آن صادرات لوله و پروفیل و تولید میله گرد و صادرات آن رونق خواهد یافت. تحریم صادرات نفت در کنار این مساله می تواند دولتمردان ما را به تکاپو بیاندازد تا اقتصادی که از سال ۱۳۴۸ در آن تجارت خارجی دنباله رو توسعه اقتصادی بوده را تبدیل به پیشرو توسعه اقتصادی بنمایند، محققاً اگر قصد مقابله با تحریم را داریم ما باید در تفکرات و ساختارهایمان تجدید نظر کنیم.

سنگ آهن

هفته گذشته قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد در چین پس از کمی نوسان تا حدود ۹۶ دلار شنیده شد که نسبت به یک هفته قبل کمی رشد داشت.
با این که استرالیا تولید را بالا برده ولی موجودی سنگ آهن بنادر چین یک میلیون تن افت هفتگی داشت و کارخانه ها در بازار سنگ آهن فعال بودند. تقاضای مصرف کننده های نهایی بالاست و عرضه پایین برزیل بر بازار اثر داشته است. با توجه به این که عرضه سنگ آهن خلوص پایین همچنان محدودتر از قبل است انتظار می رود اگر تقاضای چینی ها بالا بماند بازار سنگ آهن نوسانات مثبتی پیش رو داشته باشد.
در بازار سنگ آهن صادراتی ایران آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد  ۵۶٫۴  دلار و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز  ۵۴٫۸ دلار هر تن فوب شنیده شد.

قراضه

هفته گذشته قراضه وارداتی در ترکیه تا ۲۸۷ دلار رسید که ۱۰ دلار افت داشت. فعالان بازار معتقدند روزهای آینده قیمت ۲۸۰ تا  ۲۸۳ دلار نیز خواهد شد.
افت ارزش لیر ترکیه، رکود ماه رمضان در بازار فولاد داخلی ترکیه و بازارهای صادراتی فولاد این کشور در کنار شرایط مبهم سیاسی اقتصادی همگی می تواند قیمت قراضه را در ترکیه این ماه تا ۲۶۰ دلار نیز پایین بیاورد.
در شرق آسیا قراضه وارداتی کانتینری ۲۸۰ دلار هر تن سی اف آر تایوان و در ثبات بود. ولی افت بازار داخلی امریکا، رکود بازار ترکیه و کاهش قیمت قراضه در ژاپن به زودی بر بازار آسیا نیز اثر گذار خواهد بود.
در آخرین مزایده صادراتی ژاپن قیمت قراضه ۱۱ دلار افت داشته ۲۸۳ دلار هر تن تحویل کنار کشتی شنیده شد. فعالان بازار منتظر افت قیمت بیشتر قراضه ژاپن هستند. در کره جنوبی قراضه سنگین کلاس یک در ۳۲۹ دلار معامله شد که شاهد افت ۱۷ دلاری نسبت به معاملات سه هفته قبل بود.

مقاطع

هفته گذشته میلگرد در بازار داخلی چین تا ۲ دلار هر تن بالا رفته ۶۰۷ تا ۶۱۴ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. شروع ماه مبارک رمضان بر بازار صادرات میلگرد چین نیز اثر داشته قیمت ۵۳۸ دلار هر تن فوب ثبت شد که حدود ۲ دلار از هفته قبل ارزان تر بود.
میلگرد صادراتی سی آی اس با ۷ دلار کاهش قیمت هفتگی ۴۶۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.
در بازار داخلی اروپا میلگرد ۵ یورو افت داشته ۵۲۰ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد.  میلگرد صادراتی ترکیه نیز ۴۶۵ دلار هر تن فوب بود. در بازار داخلی ترکیه نیز افت ارزش لیر قیمت ها را بالاتر برد. قیمت رایج بازار بین ۴۷۰ تا ۴۷۵ دلار هر تن درب کارخانه بود.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع هفته گذشته تقریباً در ثبات بود. میانگین قیمت میله گرد روز شنبه ۵۱۹۰۷ ریال بود که چهارشنبه به ۵۲۸۰۰ ریال رسید. از اول امسال روند قیمت ها متمایل به بالا بوده است ولی از سه شنبه به بعد با سقوط بازار سهام این ابهام در بازار ایجاد شد که ممکن است قیمت ها در بازار کالا هم نزولی گردد. از طرف دیگر میله گرد و دیگر مقاطع شیب قیمتی را در هفته های گذشته تجربه کردند که انتظارش نمی رفت. با اعلام تحریم صادرات فولاد بازار یک هفته در سکوت خواهد رفت ولی کاهش قیمت جدی نخواهد بود چون قیمت تمام شده کمتر از ۵۱۰۰۰ ریال نیست. فولاد خراسان میله گردش را در قیمت تمام شده ۵۱۶۵۴ ریال فروخت ذوب آهن ۵۱۰۰۰ ریال تمام شده معامله کرد از طرف دیگر اولین تاثیر خبر تحریم در هفته پیش رو نوسان قیمت ارز است اگر قیمت ارز کاهش یابد صادرات لطمه خواهد خورد و بازار داخل به رکود کشیده می شود ولی قیمت ها فضای کاهش جدی نخواهد داشت. چنانچه تاثیر روانی این تحریم بالا رفتن قیمت ارز باشد طبعاً قیمت در بازار بالا خواهد رفت.

در هر حال تاثیر تحریم ها شدت گرفتن صادرات است چون تابحال دولت نسبت به صادرات فولاد بعنوان یک حرکت اقتصادی نگاه میکرد ولی از این به بعد صادرات فولاد مساله سیاسی امنیتی است در هر کجا که سیاست باشد دیگر ۲×۲ برابر ۴ نیست بنابراین صادرکننده ها باید خوشحال باشند که اگر کسی سنگی بر سر راه صادرات انداخت از این بعد همراه با سیاست های دشمن تلقی خواهد شد. صنعت تولید مقاطع ما در سراسر کشور پراکنده است. این یک فرصت بزرگ است . از طرف دیگر ما مشکلی در تامین تقاضای داخل و بالا بردن صادرات نداریم تنها دولت باید مساله خام فروشی را محدود کند و اصرار را روی صادرات محصول بگذارد. اگر گندله، آهن اسفنجی، شمش و اسلب جایگاه صادراتی خود را به لوله و پروفیل، میله گرد و ورق بدهند تعادل بازار بهم نخواهد خورد چون امکان افزایش تولید در این بخش ها قوی است .

ورق

هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس به دلیل آغاز ماه مبارک رمضان در بازارهای مصرف کننده افت قیمت داشته با ۵ دلار کاهش ۴۷۳ تا ۴۸۵ دلار هر تن فوب ثبت شد.
تقاضای پایین و قیمت های رقابتی رقبا، عرضه کننده های چینی را نیز وادار کرد قیمت ها را پایین بیاورند. ورق گرم از ۵۳۰ تا ۵۵۰ دلار به ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار هر تن فوب رسید. انتظار می رود قیمت ها باز هم ارزان تر شوند. ولی در بازار داخلی چین قیمت بین ۵۸۰ تا ۶۰۵ دلار هر تن درب کارخانه و حجم معاملات نیز مطلوب بود.
در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۶۵۲ دلار به ۶۴۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم با ۴ یورو افت ۴۷۹ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان ۶۹۰۰۰ ریال و در اهواز ۶۵۰۰۰ ریال اعلام میشد، تا آخر هفته قیمت در اصفهان تا ۷۲۰۰۰ ریال هم شنیده شد. قیمت نورد و لوله اهواز تا ۶۶۰۰۰ ریال شنیده شد ولی عرضه کالا به شدت محدود است که بیشتر متاثر از مشکل حمل و نقل از اهواز است. روز چهارشنبه بخشنامه ای به امضاء آقای امیری مدیر کل دفتر صنایع فلزی وزارت صمت صادر شد که این وزارت خانه در حال ساماندهی صادرات و هماهنگی با گمرک جهت تسهیل صادرات لوله و پروفیل است بنابراین تا تعیین تکلیف صادرات لوله و پروفیل متوقف است. چرا باید یک وزارت خانه در شرایط تحریمی جلوی صادرات را بگیرد تا ساماندهی مجدد با گمرک بنماید؟ واقعاً وزارت صمت برای ساماندهی مجدد صادرات باید اول آن را متوقف نماید ؟ باید نظاره گر واکنش سندیکای لوله و پروفیل بود که آیا آنها این توقف صادرات را تحمل می کنند ؟ در هر حال این تصمیم به کاهش قیمت ورق گرم ضخامت های زیر ۳ میلیمتر منجر خواهد شد تا ساماندهی مجدد کی به نتیجه برسد؟

ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر رول بازار آرامی داشت و کاهش نسبی در قیمت ها دیده شد. میانگین قیمت روز شنبه که ۷۰۱۲۵ ریال بود روز سه شنبه بالا رفت ولی چهارشنبه به ۶۹۰۶۳ ریال بازگشت. علت توقف قیمت آنست که بازار نگران از روند افزایشی شده بود و خریدارها عقب نشستند از طرف دیگر بعد از دو هفته بالاخره معاملات مبارکه  در بورس بهم نخورد و ورق گرم B در قیمت ۵۶۹۵۰ ریال و گرم C در قیمت ۵۸۹۰۶ ریال معامله شد. این قیمت ها با منطق بازار نزدیک بود در نتیجه بازار به آرامش رسید. ضمن آنکه دیگر امکان تلاطم و افزایش قیمت در بازار ورق گرم نبود.

ورق های گرم ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر اکسین با کاهش قیمت روبرو شد. متوسط قیمت روز شنبه که ۶۶۷۶۰ ریال بود روز چهارشنبه به ۶۶۲۵۰ ریال رسید. عرضه ورق اکسین افزایش یافته ضمن آنکه کسانی که اسلب را در سال قبل به اکسین داده اند اکنون در حال دریافت محصول هستند و سود نسبتاً خوبی می برند. بعضی از بنکدارها ترجیح می دهند سریعتر به پول خود برسند و همین امر در کاهش نسبی قیمت موثر بوده است ولی کارخانه اکسین خود مهار کالایش را در اختیار دارد. طبعاً احتمال کاهش جدی قیمت نیست بخصوص که فولاد خوزستان مدیریت کار را نظارت می کند، مشکل اکسین رقابت کاویان است. کاویان به نظر میرسد نسبت به سال گذشته فعال تر در بازار ظاهر شده است متوسط قیمت کاویان از ۶۵۰۰۰ ریال روز شنبه به ۶۵۴۰۰ ریال در روز چهارشنبه رسید.

ورق سرد دو روز اول هفته به انتظار حرکت مبارکه در بورس نشست. روز دوشنبه میانگین قیمت ۸۳۱۵۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۸۴۳۵۰ ریال رسید ولی بازار این کالا کاملاً آرام شده است.
ورق گالوانیزه هفته آرامی داشت ولی روند قیمت ها صعودی بود که ناشی از بالا رفتن قیمت ارز و تاثیر آن بر قیمت روی بود. در مورد این کالا برای اکثر دست اندرکاران این سوال هست که چطور مبارکه ورق گالوانیزه را در بورس در قیمت پایه ۱۱۸۷۶۹ ریال و تمام شده ۱۲۹۴۵۸ ریال بدون احتساب کارمزد و دیگر هزینه ها فروخته است حال آنکه بالاترین قیمت مربوط به ورق گالوانیزه در بازار ضخامت ۴۰/۰ میلیمتر گالوانیزه ۱۲۶۴۰۰ ریال بوده است؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code