مقاطع

با شدت گرفتن تنش های تجاری امریکا و چین قیمت میلگرد در بورس شانگهای آخر هفته گذشته تا ۸ دلار افت داشت.  میلگرد صادراتی چین ۷ دلار بهبود داشته ۵۶۳ دلار هر تن فوب ثبت شد.

میلگرد صادراتی سی آی اس ۵۱۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که ۲۰ دلار هر تن افت قیمت هفتگی داشت.

در ترکیه بازار مقاطع و قراضه در رکود بود و بر بازار سی آی اس اثر منفی داشت.

 

مقاطع در بازار ایران

 

هفته گذشته قیمت میلگرد روند نزولی داشت. بازار روز شنبه را با میانگین ۴۳۴۳۳ ریال شروع کرد ولی دخالت دولت و عدم اطمینان، بازار را تا روز سه شنبه به ۴۲۷۷۹ ریال رساند این در حالی است که اکثر کارخانه ها با حداقل ظرفیت کار می کنند، دیگر پروژه ای با شرایط فعلی قادر به ادامه کارکردن نیست هیچ بنکداری هم حاضر به ریسک خرید و انبار کردن کالا نیست.

 طبعاً روند نزولی تولید ادامه می یابد. دولت می تواند سرخوش از کاهش قیمت ها باشد ولی باید خودش را برای نمونه های دیگری از گروه ملی فولاد و هپکو یا ارج آماده کند. این پیش بینی برای یکسال آینده نیست برای دو ماه آینده است. بهتر است یک تیم تحقیق را به کارخانه های فولاد بفرستند تا شرایط کاملاً برایشان روشن شود.

امروز همه کارخانه ها با نسبت غیر اقتصادی ظرفیت به تولید مشغول هستند و همه آنها مشکل نقدینگی دارند. تیرآهن شرایط بدتر از این را دارد روز یکشنبه میانگین قیمت تیراهن ۱۴-۱۶ و ۱۸ ذوب آهن ۴۳۳۳۳ ریال بود تا روز سه شنبه به ۴۲۵۰۰ ریال رسید.

سنگ آهن

هفته گذشته خرید های وارداتی سنگ آهن در چین کمی بهبود داشت ولی بازار همچنان تحت فشار بود. آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد آخر هفته به ۶۵٫۲۵ دلار هر تن سی اف آر رسید  که کمی بهبود روزانه داشت ولی نسبت به اواسط هفته هنوز پایین تر بود و هفته قبل را نیز در حدود ۶۷ دلار به پایان برده بود. با این که فعالیت بازار بهتر شد ولی قیمت ها چندان بالا نرفت چون قیمت در بازار فولاد چین افت داشت.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران قیمت ها کمی افت داشت.  آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد هفته گذشته از ۳۵٫۷ دلار  به ۳۴٫۱ دلار هر تن فوب کاهش یافت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران  نیز  از  ۳۱٫۳ دلار به ۲۹٫۷ دلار هر تن فوب رسید.

 

قراضه

هفته گذشته قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه از حدود ۳۱۰ دلار به ۲۹۷ دلار هر تن سی اف آر کاهش یافت.  خریداران به دنبال رساندن قیمت به ۲۹۰ دلار هر تن سی اف آر هستند ولی فعلا با مقاومت عرضه کننده ها مواجه می باشند.

قیمت قراضه کانتینری وارداتی در تایوان تحت تاثیر رکود بازار ترکیه راکد بود. قیمت یک دلار افت داشته  قراضه سنگین امریکا ۳۲۲ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

در بازار داخلی امریکا انتظار می رود با توجه به وضعیت بازار ترکیه قیمت تا ۴۵ دلار نسبت به قراردادهای ماه قبل ارزان تر شده به ۳۱۵ دلار هر لانگ تن برسد.

 

بیلت

جو بازار بیلت سی آی اس هفته گذشته منفی بود از این رو عرضه کننده ها تا پایان هفته تخفیف هایی دادند  با این حال خریدارها به دنبال تخفیف بیشتر منتظر ماندند. تعطیلات عید قربان در خاور میانه نیز بر رکود بازار افزود.

قیمت پیشنهادی بیلت سی آی اس ۵ تا ۱۰ دلار افت هفتگی داشته به ۴۸۰ تا ۴۹۰ دلار هر تن فوب رسید. در جنوب شرق آسیا بیلت وارداتی ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار هر تن سی اف آر بود.

هفته گذشته بیلت صادراتی چین نیز در ثبات ماند و ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار هر تن فوب ثبت شد.

 

بیلت در بازار ایران

 

قیمت شمش هفته گذشته روند نزولی داشت متوسط قیمت روز شنبه برای سایزهای ۱۲۵ و ۱۵۰ میلیمتر  ۳۷۰۶۳ ریال بود که تا آخر هفته به ۳۶۳۰۰ ریال رسید. علت کاهش قیمت شمش افت درخواست نوردکارهاست از طرف دیگر محدودیت های اعمال شده برای خرید آهن اسفنجی روی تولید شمش اثر گذاشته است. قبل از دخالت دولت در بازار فولاد تولیدکنندگان خصوصی شمش در تناژهای محدود از طریق تجار نیازشان را تامین می کردند ولی در شرایط فعلی محدودیت معامله و خروج سرمایه باعث کوچک شدن بازار این کالا شده است.

از طرف دیگر عدم اطمینان نسبت به بازار مقاطع حجم معاملات را پائین آورده است. در هفته گذشته ۱۰ هزار تن آهن اسفنجی سبزوار در بورس عرضه شده که در قیمت پایه ۱۲۶۱۲ ریال معامله شده در حالیکه همین کالا محصول کارخانه های دیگر حداقل در قیمت ۱۵۶۰۰ ریال پایه عرضه میشد. با احتساب کرایه حمل و هزینه تبدیل، قیمت شمش نمی تواند به زیر ۳۴۰۰۰ ریال برسد.

اگر دولت اصرار داشته باشد تمام آهن اسفنجی تولیدی به بورس بیاید قیمت تمام شده بر مبنای پایه ۱۲۶۱۲ ریال نمی تواند زیر ۲۸۰۰۰ ریال بیاید اما مساله اینست که در سال گذشته و امسال پروژه های تولید اسفنجی افتتاح شده که نیاز به سرمایه دارد.

 حذف عامل سرمایه یعنی حذف بازار که به معنای توقف تولید خواهد بود. در آینده کارخانه هائی که با ضایعات کار می کنند سرپا می مانند در حد بخور و نمیر و کارخانه هائی که با اسفنجی کار می کنند در مخاطره خواهند بود. فولاد خوزستان هفته گذشته ۲۰ هزار تن شمش را در قیمت پایه ۲۴۰۲۴ ریال فروخت که معادل قیمت ضایعات است اگر قیمت پایه ۱۲۶۱۲ ریال آهن اسفنجی را هم مبنا قرار دهیم با توجه به کرایه حمل به این قیمت نمی رسیم .

 

 

 

ورق

ورق گرم صادراتی چین هفته باثباتی را پشت سر گذاشت و قیمت ۵۸۰ تا ۵۸۵ دلار هر تن فوب بود. اخبار مربوط به کاهش تولید در شهر های شمالی چین قیمت بازار داخلی ورق گرم را تا ۱۲ دلار بالا برد.  ورق گرم در بورس شانگهای چین آخر هفته گذشته با توجه به درگیری های تجاری امریکا و چین تا ۵ دلار ارزان تر شد.

ورق گرم صادراتی سی آی اس نیز ۵ دلار ارزان تر شده ۵۶۵ دلار هر تن فوب ثبت شد. ترکیه ورق گرم اوکراین را ۵۸۰ دلار هر تن سی اف آر خریداری کرده و سایر کشورها در خاور میانه در ۵۹۰ دلار هر تن سی اف آر قیمت داشته اند. تقاضا در اغلب بازارها کم است و بر بازار فشار آورده است. در جنوب شرق آسیا نیز ورق گرم وارداتی ۵۹۰ تا ۵۹۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که ثبات نسبی داشت.

 

ورق در بازار ایران

 

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی روز شنبه ۴۹۰۰۰ ریال بود که به علت محدودیت عرضه به ۵۰۰۰۰ ریال هر کیلو تا آخر هفته رسید. ورق های نورد و لوله اهواز با مشکل عرضه روبرو بود به همین علت قیمت آن تا ۴۸۰۰۰ ریال هم افزایش یافت ولی حجم تقاضا محدود بود. ورق گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر مبارکه روز شنبه بطور میانگین ۳۹۰۶۰ ریال قیمت داشت ولی تا سه شنبه به ۳۸۷۹۰ ریال رسید. مبارکه ورق گرم B و C را در هفته گذشته عرضه کرد ولی بورس اجازه خرید به مشتریان که در سال ۹۶ خرید نداشته اند نداد و معلوم نیست خریدارانی که سال گذشته وارد می کرده اند و امسال به مشکل برخورد کرده اند بخصوص کارخانه های ساندویچ پنل و سوله سازها چه سرنوشتی خواهند داشت؟

این مساله در مورد ورق اکسین و کاویان به صورت دیگری خودش را نشان خواهد داد کارخانه اکسین یا نورد لوله اهواز بصورت کارمزدی کار می کنند خریدار باید اسلب را طبق شرایط جدید از بورس خریداری نماید و بعد از تبدیل به ورق آن را در بورس عرضه نماید.

کمتر کسی تمایل به این کار دارد به همین علت تختال فولاد خوزستان که ۷۰ هزار تن عرضه شده بود تنها ۲۰ هزار تن در قیمت پایه ۲۳۳۱۰ ریال معامله شد. این دومین هفته است که تختال با عدم استقبال روبرو می شود. طبعاً عرضه ورق به شدت در ماه آینده محدود می گردد با این حال میانگین قیمت ورق اکسین از ۴۰۰۰۰ ریال روز شنبه به ۳۹۳۳۸ ریال کاهش یافت که این روند در هفته آینده به علت توقف تقاضا تعقیب خواهد شد.

ورق سرد ضخامت ۵۰/۰ تا ۲ میلیمتر روز شنبه ۶۱۲۲۲ ریال بود ولی تا سه شنبه به ۶۰۵۳۳ ریال سقوط کرد علت این امر افت تقاضا بخصوص در بین قطعه سازهاست.

ورق گالوانیزه هم با کاهش قیمت روبرو بود ولی به علت بهم ریختگی بازار قیمت مشخص نبود.

بورس کالا در یک ماه گذشته بخشنامه هائی را صادر کرده است که نشان از دو دستگی در درون دولت می دهد وزیر دارائی به عنوان رئیس شورای بورس دستور توقف این بخشنامه را داد ولی ستاد تنظیم بازار دخالت کرد و همان روشها شدیدتر دنبال شد. این بخشنامه ها باعث شده تا قراردادهای ساخت کارمزدی به صفر برسد در نتیجه تولید قفل خواهد شد دولت در برابر نوسان نرخ ارز دو سیاست را می توانست در پیش بگیرد.

اول تشویق تولید و صادرات که در واقع بدل حمله دشمنان انقلاب برای بهم ریختن اقتصاد کشور است با این کار اشتغال بالا میرفت و ارز به کشور می امد.

دوم سیاست کنترل قیمت که با این سیاست شاید در کوتاه مدت موفق شود ولی با تعطیلی کارخانه ها عملاً اقتصاد کشور را زمین گیر کرده است حداقل در تولید فولاد این امر مشهود است. ما در ۴ ماهه سال گذشته ۵۵۲/۲ میلیون تن فولاد میانی و ساخته شده صادر کرده ایم در ۴ ماهه اول امسال ۳۸۵/۳ میلیون تن یعنی ۳۲ درصد بیشتر ولی نسبت تولید به ظرفیت تولید ۳۱ درصد بوده است.

بنابراین فضای خالی برای پر کردن بازار را داشته ایم توان تولید کشور حداقل ۲۲ میلیون تن فولاد ساخته شده است. در سال گذشته ما به زحمت ۱۳ میلیون تن آن را مصرف کرده ایم. به جای کنترل قیمت دولت می بایست به دنبال افزایش عرضه می رفت تا از فضای خالی تولید بهره می برد در اینصورت مازاد تولید صادر میشد و ما با افزایش درامد ارزی نوسان قیمت ارز نمی داشتیم. قیمت فولاد به علت صادرات یا دلال بازی در سال جاری افزایش نیافت.

 منحنی زیر نمودار تغییر قیمت ارز و قیمت میله گرد در ۶ ماهه اول امسال است. در واقع تولیدکننده و تاجر فولاد می بایست قدرت خرید خود را در قبال نوسان ارز حفظ میکرد ثبات قیمت ارز وظیفه دولت است. دولت در مسئولیت خودش کوتاهی کرده حالا بازار فولاد را کنترل می کند این کنترل به توقف تولید و در نهایت کاهش صادرات منتهی خواهد شد کاهش صادرات یعنی افزایش مجدد نرخ ارز ، توقف تولید یعنی کارگران بیکار و کسر بودجه. کسر بودجه یعنی افزایش مجدد قیمت ارز، دولت به کاهش نرخ ارز در بازار ثانویه نباید نگاه کند در این بازار دلایل مختلفی برای کاهش قیمت ارز وجود دارد دل بستن به این امر بسیار نگران کننده است.

 آمار تجارت خارجی در پایان شهریور آن روی سکه را نشان خواهد داد که کاهش نرخ ارز باعث افزایش تجارت خارجی نشده است. روند نزولی قیمت همراه با روند نزولی تقاضاست ما در ماه های آینده شاهد کاهش تولید ملی خواهیم بود این مساله تنها در مورد فولاد نیست تمام واردکننده ها درگیر مساله تفاوت نرخ حقوق گمرکی ناشی از بالا رفتن قیمت ارز شده اند امروز تنها صادرات ما نیست که دچار خود تحریمی شده است قیر هم همین مساله را دارد و بقیه کالاها. با این نرخ ارز و با سیاست های کنترلی دولت، اشتغال به شدت لطمه خواهد خورد ضمن اآکه قدرت خرید مصرف کننده هر روز پائین تر می آید در واقع آنها که در بازار خرید باقی می مانند مصرف خود را نصف خواهند کرد که این امر باز هم روی تولید فشار خواهد آورد. 

 

منبع: پایگاه خبری فولاد ایران