مقاطع

در هفته ای که گذشت میلگرد صادراتی سی آی اس ۵۱۷ دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته قبل حدود ۳٫۵ دلار هر تن رشد داشت.

در بازار داخلی اروپا میلگرد هفته گذشته ۵۶۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد که تغییر قیمت نداشت. در بازار امریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

میلگرد صادراتی ترکیه ۵۱۳ دلار هر تن فوب ثبت شد که تغییری نداشت. میلگرد صادراتی چین نیز هفته گذشته کمی افت داشته در ۵۶۳ دلار هر تن فوب ثبت شد. اواسط هفته قیمت به ۵۶۵ دلار رسیده بود. در بازار داخلی چین نیز میلگرد ۶۴۷ تا ۶۵۵ دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

متوسط قیمت میلگرد قطر ۸ تا ۳۲ میلیمتر روز شنبه ۴۲۲۵۱ ریال بود روند نزولی قیمت از همان روز شروع شد و تا سه شنبه ادامه یافت که به ۴۰۶۶۵ ریال رسید ولی روز چهارشنبه بعضی امیدواریها بخصوص درخواست های صادراتی باعث بهبود بازار شد و قیمت میانگین به ۴۱۵۸۴ ریال افزایش یافت میانگین قیمت تیرآهن در طول هفته بر ای سایزهای ۱۴- ۱۶- ۱۸ روی ۴۱۸۶۷ ریال ثابت بود دو نکته در مورد بازار مقاطع هفته قبل قابل ذکر است .

اول اینکه هفته گذشته بازار چه در ایران یا عراق تقریباً تعطیل بود و خریدارها در بازار نبودند.

دوم همه تولیدکننده ها و تجار در سردرگمی به سر می برند

هفته قبل ذوب آهن اصفهان ۵۰ تن سبد میله گرد را عرضه کرد ولی خریدار نبود چون شرایط عنوان شده برای خریدار بسیار پیچیده شده است از طرف دیگر دولت تلاش می کند از طریق اتحادیه ها و تعاونی ها آهن را مستقیم به دست مصرف کننده برساند در نتیجه کارخانه ها تبدیل به انبار کالای ساخته شده می شوند از انجا که این روش نیاز به نقدینگی زیاد دارد حجم تولید کاهش خواهد یافت در واقع حجم خروجی از انبار معیار تولید قرار خواهد گرفت این فرمول یک سیاست کنترلی شدید است که از معدن تا مصرف را در بر گرفته با این روش تولید به شدت لطمه خواهد خورد و به سرعت متوقف می گردد همه نگاه ها به هفته پیش روست اگر دولت به سیاست خود ادامه دهد در مدت کوتاهی مشکلات زیادی بروز خواهد کرد ما در شرایط موجود باید به سمت عرضه وسیع و صادرات برویم دولت سیاست مهار تقاضا و کنترل صادرات را دنبال می کند در شرایط تحریمی این سیاست نتیجه نخواهد داد.

 

سنگ آهن

قیمت سنگ آهن وارداتی در چین اواخر هفته گذشته با افزایش  خریدها کمی بهبود داشت و با حدود یک دلار رشد نسبت به هفته قبل به  ۶۶٫۱۵ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. فعالیت بازار بیشتر شد ولی قیمت خیلی بالا نرفت چون قیمت فولاد با شدت گرفتن درگیری های تجاری چین و امریکا پایین آمد و در بورس شانگهای میلگرد و ورق گرم ارزان تر شد.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران قیمت ها نزولی بود و حدود ۳ دلار افت داشت. آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد هفته گذشته از ۳۴٫۱ دلار به ۳۱٫۳ دلار هر تن فوب کاهش یافت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران  نیز  از  ۲۹٫۷ دلار به ۲۶٫۹ دلار هر تن فوب رسید.

 

قراضه

در بازار داخلی امریکا قیمت قراضه خرد شده کمتر از ۲۰ دلار افت داشته ۳۳۲ دلار هر لانگ تن ثبت شد.

در بازار واردات ترکیه قیمت قراضه آخر هفته گذشته کمی بهبود داشت که به دلیل افزایش خرید ها بود . متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ حدود ۸ دلار بالا رفته ۳۱۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. انتظار می رود با توجه به نیاز ترک ها برای خرید قراضه قیمت ها بالاتر برود ولی خریداران نیز ترجیح می دهند تا ثبات بیشتر بازار عجله نکنند.

قیمت قراضه وارداتی کانتینری در جنوب شرق آسیا در ثبات بود و ۳۲۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

قراضه سنگین کلاس ۲ صادراتی ژاپن به دلیل رشد سریع بازار داخلی آن بالا رفته به ۳۲۵ تا ۳۳۴ دلار هر تن فوب رسید و کره ای ها همچنان از ژاپن خریدی نداشتند.

 

بیلت

هفته گذشته با توجه به این که عرضه کننده های بیلت سی آی اس تخفیف های خوبی دادند خرید ها بهبود داشت ولی جو بازار همچنان منفی بود که به دلیل وضعیت بازار قراضه و میلگرد ترکیه می باشد. بیلت صادراتی سی آی اس از ۴۸۵ دلار هفته قبل به ۴۶۵ تا ۴۸۰ دلار هر تن فوب رسید و معاملاتی در ۴۷۰ تا ۴۷۵ دلار هر تن فوب شنیده شد. در مصر قیمت پیشنهادی تا ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر بود ولی قیمت های درخواستی از ۴۹۰ دلار بالاتر نبود.

 در ترکیه هم بازار در سکوت بود و قیمت های درخواستی برای بیلت سی آی اس از ۴۷۰ تا ۴۷۵ دلار هر تن سی اف آر بالاتر نبود.

بیشتر خاور دور خریدار بیلت سی آی اس بود و معاملاتی  در ۴۷۵ دلار هر تن فوب در جنوب شرق آسیا صورت گرفت.

بیلت صادراتی چین نیز ۱٫۵ دلار رشد هفتگی داشته ۵۳۸ دلار هر تن فوب ثبت شد.

 

بیلت در بازار ایران

 

هفته گذشته شمش روند نزولی داشت. متوسط قیمت سایزهای ۱۲۵ و ۱۵۰ میلیمتر روز شنبه ۳۵۳۸۸ ریال بود که تا روز سه شنبه به ۳۴۰۵۰ ریال رسید. به علت کاهش تقاضای مقاطع و سردرگمی بازار ناشی از سیاست های دولت اکثر تولیدکنندگان تصمیم به فروش کالا داشتند به همین علت دست از تولید کشیدند. روز دوشنبه شمش زیر ۳۴۰۰ تومان هم معامله شد ولی خریدارها محدود بودند روز چهارشنبه به علت بهبود بازار میله گرد قیمت شمش بسیار بهم ریخته بود به همین دلیل قیمت قابل اعتباری در دسترس نبود .

دو نگاه برای هفته پیش رو وجود دارد : نگاه اول اعتقاد دارد که قیمت شمش باید بالا برود چون تولید آن کاهش یافته ولی نگاه دوم که وسعت بیشتری دارد انتظار کاهش قیمت را دارد چون آهن اسفنجی در روند کاهش قیمت است هفته گذشته یک کارخانه به تنهائی ۴۰ هزار تن عرضه کرده و روز شنبه هم در بورس در قیمت پایه ۱۲۶۱۲ ریال به فروش رسیده است اما روز یکشنبه در قیمت ۱۲۰۱۲ ریال .

 در هفته های قبل بازار  بی اعتنا به عرضه های بورسی در قیمت میانگین ۱۶۵۰۰ ریال پایه می چرخید ولی این روند رو به نزول است با کاهش قیمت آهن اسفنجی ضایعات هم لاجرم باید روند نزولی بگیرد ولی کمتر کسی پیش بینی می کند شمش به زیر قیمت ۳۰۰۰ تومان هر کیلو برگردد چرا که با این قیمت ها روند قیمت مقاطع نزولی خواهد شد و خریدارها از بازار عقب خواهند نشست ظاهراً دولت اصرار دارد سیاست های کنترلی خود را ادامه داده و تشدید نماید این سیاست ها ممکن است در مورد قیمت به نتیجه برسد چون دولت سهم عمده تولید را در دست دارد. خودش مواد اولیه را به خودش می فروشد ولی معلوم نیست بخش خصوصی تا کجا بتواند دوام بیاورد.

 

 

ورق

در بازار داخلی ورق گرم چین قیمت  ۱٫۴ دلار هر تن بالا رفته ۶۳۵ تا ۶۴۸ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. ورق گرم صادراتی چین ۵۸۲ دلار هر تن فوب بود که ۸ دلار هر تن افت قیمت هفتگی داشت.

در بازار سی آی اس ورق گرم صادراتی ۵۴۵ دلار هر تن فوب شد که ۲۰ دلار هر تن نسبت به هفته قبل کاهش داشت.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم هفته گذشته ۸۸۱ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد که افت جزیی داشت. در اروپا نیز ورق گرم ۲ یورو بالا رفته۵۷۱ یورو هر تن درب کارخانه شد.

 

ورق در بازار ایران

 

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در انزلی ۵۰۰۰ تومان بود تا روز سه شنبه به ۴۸۵۰ تومان رسید ولی از روز چهارشنبه بالا رفت و به قیمت اول هفته برگشت ورق های نورد لوله اهواز با قیمت میانگین ۳۰۰ تومان ارزانتر اعلام میشد در شرایط فعلی با توجه به کاهش تقاضا فعال شدن کارخانه نورد لوله اهواز و گیلان و عرضه های مبارکه مشکلی برای صنعت لوله و پروفیل نیست این درسی است برای سیاست گذاران در وزارت صمت اگر کارخانه های ما با ظرفیت کامل کار کنند مشکلی برای تامین ورق نخواهد بود در واقع حمایت از تولید بهترین روش کمک به تقاضاست.

نکته ای در هفته قبل به چشم خورد عرضه تختال در بورس بود این سومین هفته است که تختال عرضه می شود و خریدار ندارد حتی با فروش اعتباری، علت این عدم فروش همان سیاست های غلط وزارت صمت است حالا که نورد لوله اهواز و گیلان فعال شده اند باید کالاهایشان را در قیمت دستوری عرضه کنند. معلوم نیست این روند تغییر خواهد کرد یا نه ولی در این میانه تولید تختال با علامت سؤال روبروست.

ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر با ثبات قیمت روبرو بود علت این امر کاهش تقاضاست در هفته گذشته بسیاری از واحدها تعطیل بودند و تقاضایی نداشتند در هفته آینده بازار مشخص خواهد کرد که سمت عرضه است یا تقاضا.

ورق های اکسین با روند نزولی روبرو بود بسیاری از فروشنده ها به دنبال تبدیل کالای خود به پول بودند که طبعاً از بازار فولاد خارج خواهد شد به همین دلیل میانگین قیمت ۳۸۸۸۸ ریال روز شنبه تا اخر هفته به ۳۷۱۲۳ ریال رسید دو نکته قابل توجه وجود دارد:

اول آنکه مصرف ورق در ساختمان سازی کاهش یافته.

دوم آنکه روش های وزارت خانه آینده بازار کالا را در ابهام برده است هفته گذشته به عنوان اولین آزمایش دو هزار تن ورق اکسین روی تابلوی بورس آمد ولی هزار تن آن متقاضی داشت علت این امر آنست که با قیمت دستوری نمی توان کالای استاندارد عرضه کرد در نتیجه ورق های عرضه شده طول دلخواه کارخانه بود نه استاندارد ۶ متر یا ۱۲ متر. خریدار هم این کالا را تبدیل به محصولی مثل تسمه خواهد کرد ولی مشخص نیست در هفته های پیش رو این خریدارها باشند یا نه؟ در این صورت تکلیف ورق اکسین چه خواهد شد؟

ورق سرد با کاهش قیمت روبرو بود میانگین قیمت از ۶۰۷۳۵ ریال هر کیلو به ۶۰۰۵۹ ریال هر کیلو رسید در حالیکه معاملات زیر این قیمت صورت می گرفت اکثر مصرف کنندگان ورق سرد در تعطیلات تابستانی هستند صادرکنندگان قیر هم چراغ سبز برای تامین مواد اولیه شان گرفته اند بنابراین بعد از تعطیلات باید شاهد رقابت در بازار ورق سرد بود بخصوص ضخامت های زیر ۷۰/۰ میلیمتر.

ورق گالوانیزه بازار یا ثباتی داشت و تغییر چشمگیری در ان دیده نشد تقاضای آن محدود است در حالیکه تولید فضای خالی زیادی دارد که می تواند نوسان بازار را تعدیل کند.

 

منبع: پایگاه خبری فولاد ایران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code