گزارش هفتگی بازار فولاد ایران و جهان

بیلت

 آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی چین از ۵۰۴ دلار به ۵۲۳ تا ۵۲۵ دلار هر تن درب کارخانه بهبود داشت. بیلت صادراتی چین حدود ۶ دلار رشد هفتگی داشته به ۴۷۰ دلار هر تن فوب رسید. بیلت صادراتی سی آی اس از ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار به ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب بهبود داشت و جو بازار مثبت شده بود. انتظار می رود قیمت ها بالاتر برود. البته هنوز تقاضای واقعی کافی نیست. آخرین قیمت پیشنهادی بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا در ثبات و ۴۵۵ تا ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. رکود فصلی ساخت و ساز موجب رکود بازارهای منطقه شده است.

بیلت در بازار ایران

بیلت در بازار ایران

 آنچنان که پیش بینی میشد روند قیمت شمش در هفته گذشته نزولی بود. میانگین قیمت از ۳۸۸۵۰ ریال هر کیلو تمام شده به ۳۷۹۰۰ ریال رسید در حالیکه فروشنده ها تمایل به تخفیف داشتند . عرضه آهن اسفنجی در بازار هفته گذشته افزایش یافته و خریدارها در مقابل ۱۷۰۰۰ ریال هر کیلو گل گهر مقاومت می کردند. مثل هفته های قبل کاهش تقاضای شمش عامل اصلی افت قیمت بود. روند نزولی قیمت ارز هم به شرایط موجود دامن زد ولی از حدود یک ماه قبل عامل کلیدی این قضایا مساله امنیت و سیاست است که هر مدیری را محتاط کرده است.

از طرف دیگر صادرات همچنان با مشکلات ساختاری دست و پنجه نرم می کند که همراه است با کسادی بازارهای خارجی، برآیند همه این موضوعات سیاست رجحان نقدینگی است، با این روند در هفته های پیش رو نیز امیدی به بهبود قیمت شمش نخواهد بود. شمش چادرملو روز یکشنبه هفته قبل در قیمت پایه ۳۴۹۸۲ ریال معامله شد محصول همین کارخانه روز چهارشنبه ۳۳۷۵۰ ریال پایه یعنی ۱۲۳۲ ریال کمتر به فروش رسید ادامه این روند به صلاح تولیدکنندگان شمش نیست در هفته های پیش رو باید انتظار داشت که تولیدکننده ها به عرضه اعتباری روی بیاورند تا حداقل بتوانند روند نزولی قیمت را کند کنند نباید فراموش کرد که تا شروع تحریم ها راه زیادی نمانده و صادرات شمش با تریلی صورت نمی گیرد.

مقاطع

 هفته گذشته مقاطع صادراتی ترکیه ارزان تر شد ولی با توجه به بهبود بازار مواد اولیه انتظار می رود در مقابل افت قیمت بیشتر مقاومت شود. میلگرد صادراتی ترکیه ۴۶۰ تا ۴۶۵ دلار هر تن فوب بود و برخی تا ۴۷۵ دلار هر تن فوب نیز پیشنهاد دادند. در بازار داخلی آن نیز میلگرد ۴۷۰ دلار هر تن درب کارخانه بود. میلگرد صادراتی چین دستخوش ۱۰ دلار رشد قیمت شده به ۵۱۰ دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی چین قیمت میلگرد ۵۵۷ تا ۵۷۱ دلار هر تن درب کارخانه بود که تا ۷ دلار هر تن افت داشت. میلگرد صادراتی سی آی اس تا ۵ دلار افت داشته ۴۶۳ دلار هر تن فوب شنیده شد. در بازار داخلی اروپا میلگرد یک یورو رشد داشته ۴۹۸ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. میلگرد داخلی امریکا نیز ۶۸۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

 به علت نبود تقاضا قیمت میله گرد با افت حدود ۵ درصد روبرو شد و از قیمت متوسط ۴۵۵۹۰ ریال به ۴۴۰۳۳ ریال رسید در حالیکه همه فروشنده ها ترجیح میدهند کالایشان را تبدیل به پول کنند در هفته قبل مسابقه فروش در جریان بود و کسی هم به دنبال آرامش بازار نبود. متوسط قیمت تیرآهن سایزهای ۱۴ تا ۱۸ از ۴۳۵۰۰ به ۴۲۷۳۳ ریال رسید مشکل ضعف صادرات این روزها بازار مقاطع را خیلی دچار چالش کرده است. افت قیمت میله گرد در ترکیه و رکود در دیگر بازارها عامل فشار به کاهش قیمت است ولی مهمترین پدیده ای که بازار مقاطع از آن رنج می برد عدم درک مسئولان از فاکتوری بنام “قیمت” است.

بسیاری از کاهش قیمت خوشحال هستند و آن را نشانه موفقیت خود می دانند ولی وظیفه هر کدام از این آقایان “ثبات بازار” است نه “کاهش قیمت”. مسئولی که با سرافرازی پیش بینی روند کاهشی ارز را اعلام می کند نمی داند با سرنوشت عده ای بازی می کند که کالایشان را صادر کرده اند و هنوز ارز آن را به علت تحریم نتوانسته اند برگردانند این تنها یک نمونه کوچک است. ما بیشترین سخنگو و صاحب نظر را در تمام دنیا داریم و این برمیگردد به عدم شفافیت سیاست های دولت.

سنگ آهن

 هفته گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین نوساناتی داشته تا ۱۱۳ دلار کاهش یافت ولی تا پایان هفته مجددا بهبود یافته به ۱۱۸ دلار هفته قبل بازگشت. کاهش موجودی بنادر چین که تا ۱٫۹ میلیون تن افت داشت موجب بهبود جو بازار شد. در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، آخرین قیمت ها برای سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۶۲٫۷ دلار به ۶۴٫۵ دلار هر تن فوب و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۶۱٫۱ دلار هر تن فوب به ۶۲٫۹ دلار رسید.

قراضه

 در ترکیه هفته گذشته قیمت قراضه وارداتی بهبودهایی داشت و قراضه سنگین ۲۰-۸۰ از کمتر از ۲۸۰ دلار به بالای ۳۰۰ دلار هر تن سی اف آر رسید. ارزش لیر نسبت به دلار بالا رفت و تا حدودی قدرت خرید دلاری وارد کننده های قراضه را در این کشور بهبود بخشید. هفته گذشته کارخانه توکیو استیل ژاپن قیمت خرید قراضه از بازار داخلی را تا ۹ دلار پایین آورده به ۲۳۴ تا ۲۵۲ دلار هر تن رساند. همچنین در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده در ۲۶۵ دلار هر لانگ تن ثبات نسبی داشت.

ورق

 هفته گذشته ورق گرم صادراتی چین تا ۱۵ دلار بهبود قیمت را تجربه کرده به ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی چین نیز قیمت ورق گرم تا ۲۰ دلار بالا رفته ۵۶۷ تا ۵۶۹ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار صادرات سی آی اس ورق گرم تا ۳ دلار افت داشته ۴۷۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۵۳۰ دلار به ۵۲۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم ۲ یورو ارزان تر شده ۴۸۳ یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران

 قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان ۶۱۵۰۰ ریال بود که تا آخر هفته به ۶۰۰۰۰ ریال رسید ولی فروشنده ها قیمت های پائین تر را رد نمی کردند. در اهواز ۵۸۵۰۰ ریال پیشنهاد میشد که تا آخر هفته به ۵۶۵۰۰ ریال هم رسید ولی خریدار نبود علیرغم آنکه عرضه آن محدود بود. متوسط قیمت ورق ۳ تا ۱۵ میلیمتر محصول مبارکه روز شنبه ۶۱۶۷۵ ریال بود اما تا چهارشنبه به ۶۰۴۰۰ ریال افت کرد. ورق های اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر ۵۸۶۱۳ ریال بود ولی تا آخر هفته به ۵۷۰۰۰ ریال رسید. بازار انتظار کاهش قیمت محصولات اکسین را دارد در حالیکه قیمت پایه شمش فولاد خوزستان در بورس ۳۴۵۷۰ ریال بوده است.

قیمت اسلب این کارخانه ۴۲۴۵۰ ریال شنیده می شود. این فاصله قیمت منطقی نیست از آنجا که تقاضای اسلب به علت روند نزولی قیمت های ورق کاهش داشته طبعاً قیمت آن باید نزدیک به شمش گردد. کاهش قیمت اسلب باعث فرو ریختن قیمت ورق اکسین ، نورد و لوله اهواز و کاویان خواهد شد. مبارکه چون حاکم بر کالای خودش است از این تغییر بی نصیب نمی ماند ولی کنترل شده تر شاهد افت قیمت خواهد بود. این روند کاهشی باعث افت تقاضا خواهد شد تا قیمت ها به کف خود برسد، بنابراین نباید انتظار داشت که هفته آینده پر رونق باشد.

ورق سرد بازار آرامی را پشت سر گذاشت و میانگین قیمت از ۷۷۰۰۰ ریال هر کیلو برای ضخامت های ۴۰/۰ تا ۲ میلیمتر تغییری جدی در طول هفته نداشت مبارکه در هفته گذشته این کالا را عرضه نکرد به همین دلیل اکثر فروشنده ها اعتقاد دارند قیمت به کف خود رسیده است در صورت عرضه مبارکه در بورس قیمت جدید این کالا تعریف خواهد شد. قیمت ورق گالوانیزه با کاهش روبرو شد و از ۹۴۰ ۷۹ ریال به ۹۲۰۷۱ ریال رسید علیرغم آنکه قیمت روی از ۲۴۴۵ دلار در بورس لندن به ۲۵۲۹ دلار افزایش یافت ولی روند رو به کاهش قیمت ارز روی این محصول اثرگذار بود.

منبع: پایگاه خبری فولاد ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code