گزارش هفتگی بازار های فولاد

ورق

هفته گذشته ورق گرم صادراتی چین ۲ دلار افت قیمت هفتگی را تجربه نموده ۵۶۵ دلار هر تن فوب شد.

جو بازار ورق ترکیه همچنان منفی بود و خریدار چندانی در بازار نبود. ورق گرم در بازار داخلی ترکیه ۵۷۰ دلار هر تن درب کارخانه بود و تا ۱۰ دلار پایین تر معامله شد. ورق گرم صادراتی ترکیه نیز از ۵۷۵ دلار هفته قبل به ۵۶۵ دلار هر تن فوب رسید.

بازار ورق صادراتی سی آی اس هم در رکود بود و ورق گرم با حدود ۱۶ دلار هر تن افت قیمت هفتگی به ۵۱۷ دلار هر تن فوب رسید.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم هفته گذشته از ۸۴۹ دلار هر شورت تن درب کارخانه به ۸۳۶ دلار کاهش یافت. در اروپا نیز ورق گرم ۴ یورو ارزان تر شده ۵۶۳ یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر روز شنبه در انزلی ۵۹۰۰۰ ریال هر کیلو معامله شد که تا چهارشنبه به ۵۷۰۰۰ ریال رسید ورق های نورد و لوله اهواز هم روز شنبه ۵۲۰۰۰ ریال شنیده شد ولی تا آخر هفته به ۵۴۰۰۰ ریال هر کیلو رسید. این در حالی است که محموله های فروخته شده و حمل نشده زیادی در کارخانه انباشته شده است با حمل این کالاها بازار آرامش پیدا خواهد کرد ولی قیمت با توجه به پایه قیمت اسلب فولاد خوزستان که ۳۶۵۰۰ ریال است فضای زیادی برای کاهش ندارد.

ورق های گرم ضخامت ۲ تا ۱۵ میلیمتر با محدودیت عرضه روبروست میانگین قیمت شنبه ۴۱۶۲۵ ریال بود. مشکل حمل کالا، تمایل به انجام معامله را ضعیف کرده است به همین دلیل قیمت به ۴۰۹۷۵ ریال تا چهارشنبه رسید. فولاد مبارکه با تقاضای نه چندان دلچسب برای ورق گرم کلاس C روبرو شد علت اصلی آن مساله محدودیت سهمیه های خریداران است که احتمالاً تا پایان مهر ماه ادامه خواهد یافت. با توجه به مشکل حمل اکثر مصرف کننده ها با احتیاط برخورد می کنند در حالیکه تقاضای جذابی در بازار نیست.

ورق های اکسین روند نزولی داشت تقاضای این کالا بسیار محدود شده است در حالیکه این کارخانه با مشکل مدیریتی دست به گریبان است، قیمت تمام شده محصولش با بازار تطبیق نمی کند. در حالیکه قیمت بازار، روز شنبه ۴۱۳۱۳ ریال هر کیلو بود که تا چهارشنبه به ۴۰۶۷۵ ریال رسید اما قیمت تمام شده این کالا حداقل ۴۳۷۸۵ ریال هر کیلوست. موجودی انبارها که در قیمت ارزان تر خرید شده هنوز جواب گوی بازار است بنابراین بازار در مقابل افزایش قیمت تمام شده مقاومت می کند.

ورق سرد هفته سختی را پشت سر گذاشت تقاضا به شدت پائین آمده به همین علت میانگین قیمت ضخامت ۵۰/۰ تا ۵/۲ میلیمتر که روز شنبه ۷۱۸۴۶ ریال بود به ۷۰۴۲۳ ریال رسید فولاد مبارکه روز دوشنبه ۱۰۴۰۰ تن از این کالا را در قیمت پایه ۵۰۲۷۵ ریال فروخت که با قیمت بازار فاصله زیاد دارد.

این فاصله ناشی از عدم حمل کالا و وابستگی خریدارها به موجودی انبارها بوده است. با رفع مشکل حمل قیمت کاهش خواهد یافت و فاصله آن با قیمت بورس کمتر خواهد شد بخصوص آنکه قیمت میانگین بازار بیشتر به علت تقاضا روی چند ضخامت افزایش یافته است ولی بعضی ضخامت ها یا کیفیت ها با عدم استقبال در بازار روبروست.

ورق گالوانیزه با ثبات نسبی قیمت روبرو بود در حالیکه بعضی ضخامت ها با کمبود عرضه نسبی روبروست. محصولات مبارکه در بازار کمتر دیده می شود در حالیکه محصول کاشان و هفت الماس به طور نسبی جوابگوی تقاضای ضعیف بازار است.

 

سنگ آهن

قیمت سنگ آهن وارداتی در چین اغلب روزهای هفته گذشته را صعودی گذراند چرا که خرید ها در چین پس از تعطیلات هفته اول اکتبر بالا رفت. قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد از حدود ۶۹ دلار یک هفته قبل تا ۷۱٫۷۰ دلار هر تن خشک سی اف آر بالا رفت و تا آخر هفته کمی افت نموده ۷۱٫۰۵ دلار هر تن خشک سی اف آر شد. ظاهرا خبرهای جدید برای کاهش تولید کارخانه ها جهت کاهش آلودگی هوا جو بازار را کمی منفی نمود. در هر حال فولادسازان چینی حاشیه سود خوبی دارند از این رو نباید انتظار داشت سنگ آهن بازاری نزولی داشته باشد.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد کمتر از یک دلار رشد داشته ۲۹٫۶ دلار هر تن فوب ثبت شد. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از حدود ۲۵ دلار به ۲۵٫۴ دلار هر تن فوب بهبود یافت.

قراضه

متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه تا ۸ دلار بهبود داشته ۳۲۹ دلار هر تن سی اف آر شد. بازار خیلی فعالیت نداشت و هر دو طرف معامله مقاومت نشان می دادند. خریداران در ترکیه نیاز به قراضه دارند ولی منتظر ارزان تر شدن قیمت نشستند برخی هنوز به دنبال ۳۲۵ دلار هر تن سی اف آر بودند در حالی که امریکایی ها قیمت را تا ۳۴۰ دلار هم رسانده اند.

در خاور دور کره جنوبی قراضه امریکا را در ۳۵۵ دلار هر تن سی اف آر خریداری کرد. در بازار داخلی ژاپن قیمت قراضه سنگین کلاس ۲ حدود ۳۴۲ دلار بود.
در جنوب شرق آسیا قراضه سنگین ۲۰-۸۰ امریکا ۳۳۵ تا ۳۴۰ دلار هر تن سی اف آر خریداری شد. قراضه ژاپن هم ۳۶۵ دلار هر تن سی اف آر بود.

بیلت

قیمت بیلت در اغلب بازارها هفته گذشته نزولی بود. تقاضای پایین در بازارهای خریدار و نوسان نرخ ارز ترکیه علل اصلی این رکود بودند. بیلت سی آی اس ۹ دلار هر تن ارزان تر شده ۴۶۲ دلار هر تن فوب شد که بیشتر از ده ماه چنین قیمت پایینی بی سابقه بوده است. در جنوب شرق آسیا بیلت وارداتی از ۵۲۰ تا ۵۳۰ دلار به ۵۲۰ تا ۵۲۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. بیلت ترکیه هم ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار هر تن سی اف آر جنوب شرق آسیا بود و خریدهایی در ۵۰۵ دلار هر تن سی اف آر نهایی شد. بیلت سی آی اس هم ۵۰۵ تا ۵۱۵ دلار هر تن سی اف آر جنوب شرق آسیا بود و خریدار کمی داشت.
در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت ۴۷۵ تا ۴۸۵ دلار هر تن درب کارخانه بود که نسبت به یک هفته قبل افتی جزیی داشت. بیلت صادراتی ترکیه هم ۵ دلار ارزان تر شده ۴۸۰ تا ۴۸۵ دلار هر تن فوب شد.

بیلت در بازار ایران

قیمت شمش در هفته گذشته تقریباً ثابت ماند. میانگین قیمت روز شنبه برای سایزهای ۱۲۵ و ۱۵۰ میلیمتر ۳۷۱۳۸ ریال هر کیلو بود و تا روز دوشنبه به ۳۶۲۷۵ ریال سقوط کرد. ولی با بهبود نرخ ارز قیمت به ۳۸۱۷۵ ریال هر کیلو تا چهارشنبه رسید. تقاضای شمش به حداقل خود رسیده است چون مساله حمل و نقل تا آخر هفته با مشکل روبرو بود این مساله روی تقاضای مقاطع اثر گذاشته بود و طبعاً تقاضای شمش را هم پائین آورد.

در هفته گذشته تولیدکنندگان شمش به دنبال وصول مابه التفاوت هر کیلو ۱۳۰۰۰ ریال شمش های فروخته شده قبلی در بورس بودند. این مساله نوردکارها را با احتیاط روبرو کرده است و تا این مساله روشن نشود تقاضای خرید در بورس به علت بی اعتمادی به معاملات این نهاد به جای خود باقی است.

در این که این مابه التفاوت خلاف تمام قوانین بورس کالاست شکی نیست، اما شرایط فعلی بازار مقاطع بهترین فرصت را برای بخش خصوصی پیش آورده تا قدرت خود را بیازماید. چنانچه معاملات بورس با عدم استقبال روبرو شود وزارت صمت مجبور می شود از برخورد متکبرانه و خلاف خود دست بر دارد. در هفته گذشته معاملات شمش در بورس کمرنگ شد و عرضه این هفته فولاد خوزستان هم متوقف گردید در حالیکه فولاد خوزستان ۲۵ هزار تن شمش در ۱۶/۰۷/۹۷ عرضه کرده بود تنها ۱۵ هزار تن تقاضا برای آن آمد.

این مساله ناشی از همان اختلاف نوردکارها با تولیدکنندگان شمش است و جو بی اعتمادی به وجود آمده، تولید شمش کارخانه هائی که خارج از بورس فعال هستند با توجه به مشکل حمل در شرایط فعلی جواب گوی تقاضاست بنابراین فرصتی هست تا آنها که به دنبال احقاق حق خود هستند پیگیر این مطلب باشند.

از طرف دیگر هفته گذشته عرضه آهن اسفنجی به دلیل آنکه تقاضا نداشت از تابلو خارج گردید. این مساله بیشتر ناشی از مشکل حمل کالاست ولی سرگردانی ناشی از دستورالعمل های وزارت صمت روی این مساله تاثیر گذاشته است طبق دستور وزارت صمت تنها تولیدکنندگان شمش می توانند آهن اسفنجی خریداری نمایند در حالیکه ظرفیت نقدینگی تولیدکنندگان شمش بخصوص در بخش خصوصی محدود است و مساله عدم حمل کالا روی قدرت خرید آنها تاثیر گذاشته است.

وقتی بر خلاف دستور شرع و قانون وزارت صمت قاعده وضع می نماید باید متوجه باشد که تاثیر حذف عامل سرمایه در تولید و ارتباط خطی تولید به تولید چه نتیجه ای دارد. همه دست اندرکاران فولاد اعم از کارگزاران بورس، تولیدکننده ها یا تجار به امید تغییر وزیر نشسته اند تا در شرایطی که دشمن خارجی کمر به نابودی صنعت فولاد بسته تغییری در خود تحریمی ایجاد شده توسط وزارت صمت به وجود آید.

مقاطع

هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه ۴۹۹ دلار هر تن فوب و در ثبات بود. همچنین میلگرد در بازار داخلی ترکیه ۵۰۹ تا ۵۲۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. فعلا کارخانه ها ترجیح می دهند میلگرد اضافی تولید نکنند و بر فروش بیلت تمرکز دارند. میلگرد صادراتی چین نیز یک دلار ارزان تر شده ۵۶۸ دلار هر تن فوب ثبت شد. قیمت میلگرد در بازار داخلی چین پس از تعطیلات کمی بالا رفته بین ۶۵۸ تا ۶۶۴ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد.

میلگرد صادراتی سی آی اس از ۵۲۰ دلار به ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار هر تن فوب کاهش داشت. تقاضا در اغلب بازارهای مصرف کننده کم و جو بازار بیلت نیز منفی بود.

در بازار داخلی اروپا میلگرد از ۵۴۹ یورو به ۵۴۵ یورو هر تن درب کارخانه کاهش یافت. در بازار امریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و بدون تغییر باقی ماند.

مقاطع در بازار ایران

قیمت میلگرد از روز شنبه تا دوشنبه نزولی بود از ۴۵۳۱۱ ریال برای سایزهای ۸ تا ۳۲ میلیمتر به ۴۴۲۲۸ ریال رسید ولی با افزایش نرخ ارز قیمت برگشت و به ۴۵۲۳۲ ریال رسید علت افزایش قیمت تنها مساله نرخ ارز نبود بلکه دو عامل دیگر در افزایش قیمت موثر بود : اول برطرف شدن بعضی موانع حمل که تا آخر هفته تقریباً بارگیری از همه مبادی شروع شد ولی در خوزستان تا اربعین محدودیت مسیله حمل به دلیل توقف تردد در مرز وجود خواهد داشت .

مساله دوم برای برگشت قیمت، موجودی انبارها بود . با سرازیر شدن کالاها به انبارها قیمت ها باید کاهش و متعادل گردد در حال حاضر شرایط برای پیش بینی روند قیمت ممکن نیست، ولی با توجه به قیمت فعلی شمش، میله گرد فضائی برای کاهش قیمت ندارد. روند قیمت دیگر مقاطع مثل میله گرد بود در حالیکه دامن نوسان آنها محدودتر بود. میانگین قیمت روز شنبه ۴۵۰۰۰ ریال هر کیلو برای تیرآهن ۱۴ – ۱۶ – ۱۸ بود که از روز سه شنبه به بعد قیمت بالا رفت و به ۴۶۰۰۰ ریال رسید.

منبع : پایگاه خبری فولاد ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code