گزارش هفته ۳۴ بازار فولاد ایران و جهان

مقاطع

هفته گذشته در بازار چین میلگرد صادراتی از ۴۹۰ تا ۴۹۵  دلار به حدود  ۴۶۵ تا ۴۷۵  دلار هر تن فوب کاهش داشت. اغلب مشتریان سیاست انتظار در پیش گرفتند چون موجودی کافی در انبارها داشتند.
چندین محموله میلگرد سی آی اس  در ۴۴۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه به خاور میانه فروخته شد در حالی که پیشنهاد اولیه ۴۵۵ تا ۴۶۰ دلار بود. از این رو تا آخر هفته قیمت متوسط بازار به ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار رسید.
قیمت میلگرد در بازار صادرات ترکیه از ۴۶۰ تا ۴۶۵ دلار هر تن فوب به ۴۴۵ تا ۴۵۰ دلار کاهش داشت. فعالان بازار معتقد بودند شاید در ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار امکان معامله وجود داشته باشد.
در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۹۲ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد در ۶۴۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.

مقاطع در بازار ایران

میانگین قیمت میله گرد که روز شنبه ۴۲۳۵۷ ریال بود تا روز چهارشنبه به ۴۲۲۷۳ ریال تنزل کرد که عملا تغییری در طول هفته نداشت علت این امر تعطیلی نسبی بازار بود. از طرف دیگر عرضه های شمش که هر روز با قیمت های پایین تر عنوان میشد چشم انداز بازار میله گرد را مبهم تر کرده بود. گفته شده است  اخیرا بخشنامه ای از طرف وزارت صمت صادر شده است که بر اساس آن هر کارخانه ای که می خواهد صادرات داشته باشد باید کالای خود را در بورس کالا عرضه نماید به این ترتیب باید انتظار داشت که صادرات میله گرد کاهش یابد چرا که بسیاری از کارخانه های فولاد شرایط پذیرفته شدن در بورس را ندارند ولی مشغول به صادرات هستند این امر می تواند به سرعت بازار داخلی را تحت تاثیر قرار دهد و باعث سقوط شدید قیمت مقاطع گردد در نتیجه پیامد آن روی کل زنجیره فولاد انعکاس خواهد داشت.
قیمت تیرآهن هم در طول هفته گذشته با کاهش اندکی مواجه شد و میانگین تیرهای ۱۴ و ۱۶ و ۱۸ در اصفهان از ۴۲۶۰۰ ریال به ۴۲۳۰۰ ریال تنزل یافت.
حاشیه سود نوردکارها در هفته گذشته بسیار پایین آمد و رکود بازار هم به کاهش تولید منجر شد.

 ورق

در هفته ای که گذشت قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس از ۴۷۰ تا ۴۸۵ دلار هر تن فوب به ۴۷۰ تا ۴۸۰ دلار هر تن فوب رسید. رکود تقاضا بازار را در سکوت نگه داشت.
در ترکیه آخرین قیمت ورق گرم صادراتی ۴۸۰ تا ۴۹۰ دلار هر تن فوب بود. ورق گرم وارداتی نیز در ۴۹۰ تا ۵۰۵ دلار هر تن سی اف آر ثبات داشت.
ورق گرم صادراتی چین نزولی بوده از ۴۷۵ تا ۴۹۵ دلار هر تن فوب  به ۴۷۴ تا ۴۷۶ دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی چین نیز ورق گرم ۵۲۹ تا ۵۳۰ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد.
در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۶۰۱ دلار به ۵۹۶ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم ۲ یورو بهبود داشته ۴۷۰ یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت دو میلیمتر روز شنبه در اصفهان ۶۰۵۰۰ ریال پیشنهاد میشد که تا آخر هفته به ۶۰۰۰۰ ریال رسید و در اهواز روز شنبه ۵۹۵۰۰ ریال بود و تا آخر هفته به ۵۸۵۰۰  تنزل یافت. علت کاهش قیمت تعطیلی بازار بود . ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر محصول مبارکه در اصفهان که ۵۶۴۶۳ ریال روز شنبه قیمت داشت تا آخر هفته به ۵۶۲۲۵ ریال افت کرد . محصولات اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر به طور میانگین ۵۳۰۷۵ ریال روز شنبه معامله میشد که با ثبات نسبی قیمت تا آخر هفته به ۵۳۰۳۸ ریال افت کرد در هفته گذشته ورق کاویان در بازار عرض اندامی نداشت و به نظر نمی رسد این شرایط به زودی تغییر کند ولی رکود بازار هم اجازه میدان داری به اکسین نمی دهد.

ورق سرد ضخامت ۴۰/۰ تا ۲ میلیمتر روز شنبه ۷۲۶۷۰ ریال قیمت داشت که تا آخر هفته تقریبا ثابت بود احتمال دارد با توجه به باز شدن کارخانه های مصرف کننده این کالا و افزایش تقاضای آن قیمت بالا برود.
ورق گالوانیزه همچنان زیر فشار کاهش قیمت ارز روند نزولی داشت و از ۸۲۷۶۳ ریال برای ضخامت های ۴۰/۰ تا ۵/۱ میلیمتر برای روز شنبه به ۸۱۷۰۰ ریال روز چهارشنبه تنزل کرد. کاهش قیمت ورق گرم برای افت قیمت این کالا موثر بود.
عده ای از دست اندرکاران اعتقاد دارند که هفته پیش رو به علت باز شدن بازار در ایران و خارج از ایران شاهد رونق معاملات باشند چرا که تنها یک هفته تا شروع محرم و عزاداری سرور شهیدان بیشتر باقی نیست و به دنبال آن بازار دوباره به سکوت فرو خواهد رفت.

سنگ آهن

قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین هفته گذشته را در حدود ۹۰ دلار آغاز کرد تا ۴ شنبه به ۸۳ دلار رسید و نهایتا روز جمعه ۸۵ دلار هر تن خشک سی اف آر شد.  مدتی است که فولادسازان چینی سنگ آهن چندانی خریداری نکرده اند و با توجه به موجودی پایین انبارها برخی خرید ها کمک کرد قیمت روز جمعه کمی بهبود یابد.
در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، جدیدترین قیمت برای سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد  از ۴۵٫۸ دلار به ۳۹٫۶ دلار هر تن فوب رسید و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز از ۴۴٫۲ دلار به ۳۷ دلار هر تن فوب کاهش داشت.

قراضه

بازار واردات قراضه ترکیه نزولی بود و قیمت قراضه سنگین ۲۰-۸۰ از ۲۸۴ دلار یک هفته قبل به ۲۷۷  دلار هر تن سی اف آر رسید. همچنین آخرین قیمت قراضه آ۳ وارداتی به ترکیه  از ۲۷۲ دلار به ۲۶۸ دلار هر تن سی اف آر کاهش داشت. با توجه به فعالیت کم خریداران ترک در بازار قراضه، جو بازار همچنان منفی است.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا قراضه کانتینری ۲۰-۸۰ تا ۵ دلار افت داشته ۲۷۵ دلار هر تن سی اف آر بود.  قراضه سنگین صادراتی ژاپن  در حدود ۲۵۹ دلار در ثبات نسبی ماند. در شرق آسیا متوسط قیمت قراضه وارداتی ۲۰-۸۰ حدود ۳۰۴ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود.
در بازار داخلی امریکا نیز  قراضه خرد شده  ۲۸۲ دلار هر لانگ تن  و  بدون تغییر ماند.

بیلت

بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته  از ۴۰۵ دلار به ۳۹۸ دلار هر تن فوب کاهش داشت.
قیمت بیلت در بازار جنوب شرق آسیا با توجه به رکود بازار افت داشته است. بیلت هند ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار هر تن سی اف آر جنوب شرق آسیا و محصول روسیه ۴۴۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.
قیمت درخواستی خرید بیلت در بازار داخلی ترکیه ۴۱۵ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شده ولی کارخانه ها کمتر از ۴۲۰ دلار پیشنهاد نمی دادند. متوسط قیمت بازار داخلی از ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار به ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن درب کارخانه رسید. بیلت صادراتی ترکیه نیز ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار هر تن فوب و در ثبات بود.

بیلت

بیلت در بازار ایران

قیمت شمش در هفته گذشته افت جزئی داشت. میانگین قیمت از ۳۷۰۸۸ ریال به ۳۷۰۱۳ رسید این نوسان بسیار محدود عملا نشان دهنده ثبات قیمت شمش در هفته گذشته بود. اما قیمت شمش دچار یک دو گانگی است از یک طرف به علت کاهش مصرف به علت تعطیلات عید قربان و عید غدیر تقاضای شمش پایین آمد و عده ای انتظار داشتند قیمت روند نزولی به خود بگیرد. اما از سوی دیگر با توجه به اتمام تعطیلات و باز شدن بازارهای همسایه تقاضای شمش افزایش خواهد یافت و قیمت آن طبعا بالا خواهد رفت. این در صورتی است که قیمت آهن اسفنجی و قراضه تغییری نکند در غیر اینصورت جهش قیمت شمش کوتاه مدت و با شیب اندکی خواهد بود .

قیمت سنگ آهن در چین به پایین ترین حد در ۵ ماه گذشته رسیده است همین امر باعث می شود تا دامنه سود صادر کننده سنگ آهن برای صادرات کاسته شود از طرف دیگر تلاش وزارت صمت برای کنترل قیمت ها به پایین آمدن قیمت مواد اولیه منتهی خواهد شد. چشم انداز اقتصاد دنیا چندان جالب نیست اروپا به علت کاهش رشد اقتصادی با مازاد عرضه فولاد روبروست و تنش های تجاری موجود بین چین و امریکا باعث افزایش نگرانی در بین اقتصاددانان و دست اندرکاران شده اگر این روند ادامه یابد رکود اقتصادی بخصوص در امریکا دور از انتظار نیست. دولت ترامپ برای مبارزه با رکود اقتصادی به دنبال کاهش نرخ بهره است اما کاهش نرخ بهره به معنای افزایش دیون دولت و بخش خصوصی امریکا می باشد که در صورت بروز رکود،  بسیار عمیق تر و طولانی تر خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *