بیلت

  هفته گذشته بازارهای جهانی بیلت جو مثبتی داشتند که به لطف نصف شدن تعرفه های فولاد ترکیه در امریکا بود. فعلا فقط جو بازار مثبت شده و امید به بهبود در آینده نزدیک زیاد شده است. چون در بازار های کشورهای مسلمان هنوز رکود ماه رمضان مطرح است قیمت ها بالا نرفته و در ثبات است. انتظار می رود حداقل قیمت بیلت سی آی اس ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار هر تن فوب باشد. در حالی که فعلا در حدود ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار است.

قیمت بیلت در بازار داخلی چین با ۱٫۵ دلار رشد ۵۱۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. بیلت صادراتی نیز در ۴۷۸ دلار هر تن فوب ثبات داشت.

در جنوب شرق آسیا بیلت وارداتی تا ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر بود ولی جو بازار  مثبت شده و انتظار می رود قیمت بالا برود. بیلت صادراتی ایران نیز به گزارش استیل مینت ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار هر تن فوب معامله شد.

بیلت در بازار ایران

 قیمت شمش در هفته گذشته نزولی بود. میانگین روز شنبه که ۴۴۳۰۰ ریال بود به ۴۳۷۲۵ ریال رسید. علت این کاهش:

۱- افت قیمت ارز

۲- احتیاط بازار به علت اوج گرفتن مسایل سیاسی

۳- رکود بازار مقاطع به علت ماه رمضان

روند قیمت ها در معاملات بورس هم کاهشی بود. فولاد خوزستان در ۲۹/۰۲/۹۸ شمش را در ۴۰۸۷۶ ریال فروخت در حالیکه در عرضه قبلی ۴۳۴۷۳ ریال فروخته بود ارفع که در ۲۹/۰۲/۹۸ مقدار ۸ هزار تن را ۴۱۰۶۹ ریال فروخته بود در ۰۱/۰۳/۹۸ یعنی سه روز بعد همان تناژ را در قیمت ۴۰۰۸۳ ریال معامله کرد در هفته های پیش رو که سکوت بازار تشدید میگردد روند قیمت ها ر و به بالا نخواهد بود. در هفته گذشته بازار شمش و اسلب در خارج از ایران گرم بود و همین امر می تواند صادرات را تشویق کند. در دو هفته ای که بازار عملاً تعطیل است صادرات تعطیل نیست. بخصوص آنکه قیمت آهن اسفنجی و گندله تغییر جدی نکرده است، جدیداً صادرات آهن اسفنجی به ترکیه بسیار جدی شده است.

بیلت

سنگ آهن

 هفته گذشته سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین بالای ۱۰۰ دلار باقی ماند و در ثبات نسبی بود.  آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد ۱۰۳ دلار هر تن سی اف آر چین شنیده شد. تعداد زیادی از خریداران چینی موجودی سنگ آهن کمی دارند و باید به زودی حجم معاملات را بالاتر ببرند. از طرفی نگرانی های محدودیت عرضه برای نیمه دوم سال ۲۰۱۹ پیش بینی شده است.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد با ۴ دلار رشد ۵۹٫۲  دلار هر تن فوب ثبت شد. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز  به همین میزان رشد داشته ۵۷٫۶ دلار هر تن فوب شد.

قراضه

 در ترکیه قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ هفته گذشته روندی صعودی داشت و با ۱۰ تا ۱۵ دلار رشد ۳۱۰ دلار هر تن سی اف آر شد. البته تعداد فروشنده ها کم بود چون با امید به رشد قیمت های بیشتر، عرضه کننده ها عقب نشستند. بازار منتظر رسیدن قیمت به این سطح بود.  

در بازار واردات قراضه شرق آسیا، متوسط قیمت قراضه سنگین ۲۰-۸۰ حدود ۳۰۶ دلار هر تن سی اف آر بود که اخیرا تا ۵ دلار افت داشته است.

در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده در حدود ۲۹۷ دلار هر لانگ تن در ثبات بود.

مقاطع

 هفته گذشته میانگین قیمت میلگرد صادراتی ترکیه از ۴۷۰ دلار به ۴۸۰ تا ۴۸۵ دلار هر تن فوب هم رسید. همه منتظر معاملات جدید با امریکا هستند تا روند بازار روشن تر شود.

در بازار داخلی چین میلگرد  ۴ دلار افت داشته و ۵۷۱ تا ۵۸۱ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. میلگرد صادراتی نیز ۲ دلار افت داشته ۵۲۴ دلار هر تن فوب شد.

میلگرد صادراتی سی آی اس در ۴۶۰ دلار هر تن فوب در ثبات بود ولی با توجه به بهبود جو بازار ترکیه، به آینده نزدیک خوش بین بود.

در بازار داخلی اروپا میلگرد ۲ یورو افت داشته ۵۱۸ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد میلگرد داخلی امریکا نیز ۶۹۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه و ثابت بود.

مقاطع در بازار ایران

 قیمت مقاطع روند نزولی داشت. میانگین قیمت میله گرد ۸ تا ۳۲ میلیمتر که روز شنبه ۵۰۶۲۴ ریال بود تا چهارشنبه به ۴۹۵۶۱ ریال رسید. علت نزول قیمت

۱- کاهش شدید نرخ ارز

۲- کاهش صادرات و تقاضای داخلی

بود با بهبود قیمت ارز روز چهارشنبه بازار شروع به ترمیم کرد میانگین قیمت سه شنبه که به کف ۴۹۰۸۴ ریال رسیده بود روز چهارشنبه تا ۵۰۰ ریال خود را بالا کشید.

تیرآهن هم مشابه همین شرایط را داشت میانگین قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ محصول ذوب آهن از ۴۸۰۰۰ ریال به ۴۶۹۳۳ ریال روز سه شنبه رسید ولی چهارشنبه کمی بالا رفت و به ۴۷۸۳۳ ریال صعود کرد.

ورق

 قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین تا ۵۸۰ دلار هر تن درب کارخانه  و در ثبات بود. از طرفی ورق گرم صادراتی چین تا ۷ دلار افت داشته ۵۱۳ دلار هر تن فوب ثبت شد. با توجه به افت ارزش یوان بازار منتظر کاهش قیمت های صادراتی بود.

بازار ورق سی آی اس در سکوت بود ولی همه منتظر روشن تر شدن روند بازار ترکیه بودند. با توجه به این که تعرفه های فولاد ترکیه در امریکا نصف شده با بهبود صادرات ترکیه به امریکا، تقاضای فولاد در این کشور بالا خواهد رفت که به نفع عرضه کنندگان سی آی اس می باشد. آخرین متوسط قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس ۴۶۰ تا ۴۸۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه بود. ورق گرم سی آی اس در ترکیه ۴۸۵ تا ۵۱۰ دلار هر تن سی اف آر بود. در بازار داخلی ترکیه ورق گرم  ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۶۲۱ دلار به ۶۰۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم با رشدی جزیی ۴۷۸ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق در بازار ایران

 ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول مبارکه در اصفهان روز شنبه ۶۸۶۰۰ ریال بود که تا آخر هفته به ۶۶۵۰۰ ریال رسید در حالیکه تقاضا زیاد نبود. محصول نورد لوله اهواز اول هفته ۶۴۰۰۰ ریال صحبت میشد ولی تا آخر هفته به ۶۱۳۰۰ ریال رسید میانگین قیمت ضخامت های ۳ تا ۱۵ میلیمتر هم که روز شنبه ۶۷۴۵۰ ریال بود تا سه شنبه به ۶۵۷۷۵ ریال نزول کرد ولی بعد از به ۶۶۱۱۳ ریال بالا رفت . ورق های اکسین بازار به مراتب کسادتری را داشت ولی نسبت کاهش قیمت مثل ورق های با ضخامت زیر ۱۵ میلیمتر نبود قیمت روز شنبه که ۶۴۴۵۰ ریال بود تا چهارشنبه به سقوط خود ادامه داد و در نهایت به ۶۳۱۳۸ ریال رسید. همین منحنی در مورد ورق های کاویان دیده شد واقعیت اینست که تجار ورق گرم انتظار این رکود را نداشتند عده ای از بنکدارها ورق را هم پای ارز ۱۵۰۰۰ تومانی انبار کرده اند که با رکود فعلی نگران زیان هستند.

دقیقاً مشابه این شرایط برای ورق سرد دیده شد که از ۸۲۴۰۰ ریال به ۸۱۱۰۰ ریال رسید. علت همه این بی ثباتی ها فارغ از مساله رکود فصلی و تقاضا ناشی از مساله ارز است. شنیده شد که در هفته گذشته حدود ۵/۱ میلیارد دلار درهم اماراتی به بازار عرضه شد و همین امر باعث کاهش قیمت ارز شد دولت از طرف دیگر با    بخشنامه ای که برای برگشت ارز صادراتی صادر کرد مقداری کار صادرات را روان تر کرد. مطلب مهمی که باید به آن توجه کرد مساله افزایش نرخ ارز نیمائی بر خلاف بازار اسکناس است که از ۱۰۳۲۲۹ ریال روز شنبه به ۱۰۹۷۶۸ ریال چهارشنبه رسید معنای این کار آنست که دولت به آرامی به سمت نزدیک کردن نرخ بازار و نیما میرود، در نهایت کسری بودجه دولت و تورم از این امر بی نصیب نمی مانند به همین علت برای فرار از رکود یا افزایش پایه پولی باید هر چه زودتر عملیات بازار باز شروع شود. در هفته های پیش رو به علت کاهش صادرات، بازار راکد خواهد بود ولی قیمت ها روند کاهشی نخواهند داشت چون فضائی برای تنزل نیست بخصوص در مورد میله گرد. برای بهبود بازار باید تا عید فطر صبر کرد.

ورق روغنی

ورق سیاه

روز پنج شنبه آمار تولید و صادرات مواد معدنی، فولاد خام و فولاد ساخته شده تا آخر فروردین اعلام شد در تولید مواد اولیه مثل کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، فولاد خام ما رشد جذابی داشته ایم. آمار اردیبهشت بهتر از این خواهد بود در کنار آن صادرات هم جهش داشته است بیشترین افزایش صادرات در فولاد میانی است، فولاد خوزستان ۹۶ درصد، هرمزگان ۴۰ درصد و کاوه جنوب کیش ۲۵ درصد ، این امار دلگرم کننده است ولی نباید فراموش کرد :

۱- صادرات صورت گرفته متعلق به قراردادهائی است که در بهمن و اسفند بسته شده و قبل از برنامه تحریم فولاد ایران توسط امریکاست هر چند که در مجموع این تحریم نمی تواند اثر جدی روی صادرات فولاد داشته باشد ولی تاثیر آن در آمارهای صادراتی تیر و مرداد ماه مشخص خواهد شد.

۲- ما در ماه رمضان هستیم صادرات بخصوص مقاطع به علت عدم مراجعه خریدارها محدود شده است ولی بعد از ماه مبارک رمضان مسلماً با محدودیت عرضه شمش روبرو خواهیم شد چون صادرات میله گرد یکباره با افزایش مواجه میگردد. مشکل محدودیت عرضه برای اسلب در حال حاضر ملموس است و احتمال تشدید آن با بالا رفتن قیمت اسلب در دنیا قوی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code