گزارش بازار فولاد ایران و جهان در هفته ۳۸ سال ۲۰۱۹

بیلت

افت قیمت قراضه و جو منفی بازارهای جهانی فولاد، قیمت بیلت را در بازارهای جهانی در رکود برده است. در بازار سی آی اس با کاهش قیمت درخواستی خریداران در ترکیه، مصر و خاور میانه قیمت پیشنهادی عرضه کننده ها نیز پایین آمد.
بیلت صادراتی سی آی اس ۳۵۸ دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته نخست سپتامبر بیشتر از ۱۰ دلار افت داشته است.
بیلت پیشنهادی سی آی اس به ترکیه از ۳۹۵ تا ۴۰۰ دلار به ۳۷۵ تا ۳۹۰ دلار هر تن سی اف آر رسیده ولی خریدار پیدا نکرد.
در چین تمایل به واردات بیلت مشاهده شده و اخیرا از ایران ، قطر و ترکیه خرید هایی صورت گرفته است. در بازار داخلی چین بیلت ۴۷۲ تا ۴۷۸ دلار بود و قیمت وارداتی ۴۰۰ تا ۴۰۸ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده است. در جنوب شرق آسیا نیز بیلت وارداتی ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار هر تن سی اف آر بود.

بیلت در بازار ایران

قیمت شمش در هفته گذشته تقریبا ثابت ماند و از روز شنبه که ۳۶۴۵۰ ریال بود به ۳۶۷۳۸ ریال رسید. بازار شمش با سه متغیر روبروست :
الف- عرضه شمش در بازار کاهش یافته به دلیل آنکه قیمت شمش با قیمت محصول همخوانی ندارد در نتیجه نوردکارها از تولید خود کاسته اند به همین علت تولید شمش نسبت به سه ماه گذشته روند نزولی داشته است.
ب- علیرغم کاهش قیمت در بازارهای جهانی هنوز صادرات برای کارخانه های ایرانی جذابیت بیشتری تا عرضه به داخل کشور دارد .
ج- با توجه به نزدیک شدن مهلت تعیین شده از طرف وزارت صمت که از اول مهر صادرات همه کارخانه ها مشروط به عرضه در بورس شده است بازار سردرگم شده است.
قیمت شمش معامله شده در بورس فلزات در آخر شهریور ماه سال گذشته ۳۴۳۰۳ ریال بدون مالیات ارزش افزوده بوده که در همان تاریخ در سال جاری به ۳۴۷۹۷ ریال رسیده در واقع قیمت شمش در پایان شهریور سال جاری نزدیک به قیمت سال گذشته است در حالیکه قیمت گندله، آهن اسفنجی، کرایه حمل، دستمزد، آب، برق، گاز همه افزایش یافته است. قابل ذکر است که روند قیمت پایه پیشنهادی در بورس عرضه اولیه که در ۱۶/۰۵/۹۸ هر کیلو ۳۵۶۹۴ ریال بوده به ۳۱۰۷۷ ریال رسیده است اعداد و ارقام فوق نشان میدهد که شمش دو انتخاب بیشتر ندارد:
۱- یا باید قیمت شمش در همین محدوده با نوسان ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان هر کیلو تا پایان سال بازی بکند در اینصورت حجم تولید باز هم کاهش خواهد یافت چون تولیدکنندگان کوچک از بازار خارج می شوند یا
۲- قیمت آهن اسفنجی باید کاهش یابد این کاهش حداقل هر کیلو ۲۰۰ تومان باید باشد اگر این اتفاق بیفتد احتمال پایین آمدن قیمت شمش هم هست .

مقاطع

اخیرا در بازار واردات آسیا قیمت میلگرد باز هم کاهش یافت که به دلیل سیاست عرضه کنندگان ترک بود. ترکیه به سنگاپور میلگرد را در ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار هر تن سی اف آر فروخت. قیمت نسبت به یک هفته قبل تا ۲۰ دلار ارزان تر شده است. افت قیمت قراضه و رکود شدید تقاضای داخلی میلگرد در ترکیه موجب این پایین آمدن قیمت شد.
در چین با رشد قیمت میلگرد داخلی در هفته نخست سپتامبر، صادر کننده ها از بازار آسیا عقب نشستند. هفته گذشته نیز قیمت در بازار داخلی تا ۵ دلار رشد داشت.
در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۷۹ یورو هر تن درب کارخانه بود که نسبت به دو هفته قبل تا ۱۳ یورو افت داشته است. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد ۶۳۴ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد که ۱۱ دلار افت داشت.

مقاطع در بازار ایرانقیمت میله گرد در هفته گذشته تقریبا ثابت ماند دو علت برای ثبات قیمت میله گرد وجود دارد :
اول اینکه قیمت مقاطع با توجه به قیمت شمش به کف خود رسیده و امکان کاهش بیشتر نیست.
دوم اکثر کارخانه های تولیدکننده میله گرد از موجودی انبار کافی برای عرضه برخوردار نیستند آنچه که تولید می کنند برای سفارشاتی است که دریافت می کنند اعم از صادرات یا عرضه به بازار داخل .
نباید این مطلب را از نظر دور داشت که بعد از ۱۰ روز تعطیلی در هفته گذشته بازار مشغول به کار شد و این هفته مصادف با پایان ماه بود که معمولاً در هفته های پایانی ماه فعالیت ها کمرنگ می شود .
قیمت تیرآهن روند صعودی داشت و میانگین قیمت تیرهای ۱۴، ۱۶ و ۱۸ که روز شنبه ۴۴۱۳۳ ریال بود تا چهارشنبه به ۴۵۱۳۳ ریال رسید دلیل این امر کاهش عرضه از طرف ذوب آهن بود . شایعاتی هست که این محدودیت عرضه ادامه پیدا خواهد کرد و به همین علت صاحبان کالا نسبت به فروش کالای خود با احتیاط عمل می کنند .

ورق

هفته گذشته قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی چین ۴۶۰ تا ۴۷۵ دلار هر تن فوب و مشابه هفته قبل شنیده شد ولی قیمت مورد نظر خریداران روز به روز کمتر می شود . چون قیمت عرضه کننده های دیگر رو به نزول است ولی چینی ها در مقابل کاهش قیمت مقاومت می کنند. در بازار داخلی نیز قیمت نسبتا ثابت بود.

ورق گرم سی آی اس ۴۲۰ تا ۴۳۵ دلار هر تن فوب و نزولی بود. فعالان بازار معتقدند در آینده نزدیک قیمت ها نزولی است و در ماه سپتامبر به ۴۰۰ دلار هر تن فوب ممکن است برسد.
در جنوب شرق آسیا معاملاتی برای ورق گرم روسیه در ۴۴۵ دلار هر تن سی اف آر صورت گرفت و قیمت درخواستی جدید خریداران ۴۴۲ تا ۴۴۵ دلار هر تن سی اف آر شد.
یک هفته اخیر قیمت ورق گرم و سرد در بازار ترکیه به روند نزولی ادامه داده چرا که تقاضا ناچیز است و قیمت قراضه نیز نزولی بوده است. قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی ترکیه ۵ دلار هر تن ارزان تر شده ۴۵۵ تا ۴۶۵ دلار هر تن فوب ثبت شد.
در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۵۷۰ دلار اوایل سپتامبر به ۵۴۴ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم از ۴۶۷ یورو به ۴۵۴ یورو هر تن درب کارخانه رسید.

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت دو میلیمتر اول هفته در اصفهان ۵۵۹۰۰ ریال معامله میشد که تا آخر هفته به ۵۵۰۰۰ ریال رسید همین کالا روز شنبه در اهواز ۵۴۰۰۰ ریال اعلام میشد که تا پایان هفته به ۵۳۰۰۰ ریال سقوط کرد ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر رول با افت کمی روبرو شد و میانگین قیمت آنها از ۵۵۴۷۵ ریال به ۵۵۲۷۵ ریال کاهش یافت. محدودیت تقاضا باعث رکود بازار این کالا و کاهش قیمت آن شده است. ورق های اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر که روز شنبه ۵۳۱۰۰ ریال قیمت داشت تا روز چهارشنبه به ۵۳۲۵۷ ریال رسید. علت این امر افزایش قیمت ضخامت های زیر ۱۵ میلیمتر بود که عرضه آنها محدود شده است. ورق اکسین با کیفیت ST52 در بازار با محدودیت شدید عرضه روبروست گفته می شود دو عامل علت اصلی این کمبود است:
اول محدودیت عرضه اسلب از سوی فولاد خوزستان و هرمزگان
دوم کاهش تولید از سوی کارخانه که باعث شده است تفاوت قیمت کیفیت ST52 با ST37 بعضاً به ۲۰۰۰۰ ریال تا ۳۵۰۰۰ ریال برسد. ظاهرا امیدی به تغییر این وضعیت در طول یکی دو هفته آینده هم نیست .
ورق های کاویان ضخامت ۱۲ تا ۲۵ میلیمتر روز شنبه ۵۳۰۰۰ ریال میانگین قیمت داشت که تا چهارشنبه تغییری نکرد
ورق سرد ضخامت ۴۰/۰ تا ۲ میلیمتر با کاهش نامحسوس قیمت از ۷۱۹۲۰ ریال به ۷۱۴۸۰ ریال رسید علیرغم آنکه عرضه بسیاری از ضخامت ها با محدودیت روبروست اما رکود تقاضا اجازه بهبود به بازار این کالا را نمی دهد.
ورق گالوانیزه ضخامت ۴۰/۰ تا ۵/۱ میلیمتر که ۸۰۶۰۰ ریال روز شنبه قیمت داشت به ۷۹۵۱۳ ریال رسید کاهش قیمت ورق گرم در افت قیمت این کالا موثر بود .

سنگ آهن

قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین هفته گذشته را در نزدیکی ۱۰۰ دلار آغاز کرد ولی تا پایان هفته به کمتر از ۹۲ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. چند هفته ایست که بازار سنگ آهن با چنین نوساناتی روبروست به طوری که دو هفته قبل قیمت حدود ۹۰ دلار شده بود. در هر حال کاهش قیمت هفته گذشته به افزایش خریدها کمک کرد ولی تا پایان هفته تقاضا مجددا راکد شد.
عملکرد بازارهای فولاد، عرضه کنندگان مواد اولیه را نگران کرده و مسئله کمبود تقاضا همچتان مطرح است. فصل پایانی سال همچون سابق فصل رونق تقاضای فولاد نیست و ابهامات زیاد بازار فولادسازان چینی را نسبت به وضعیت حاشیه سودشان نگران کرده است.
در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، جدیدترین قیمت برای سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد ۷ دلار نسبت به دو هفته قبل بهبود داشته ۴۵٫۶ دلار هر تن فوب ثبت شد و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز با همین میزان رشد ۴۲٫۵ دلار هر تن فوب شنیده شد.

قراضه

بازار قراضه ترکیه هفته ای منفی را پشت سر گذاشت. قیمت پایان هفته افت ۵ دلاری در یک روز را نیز تجربه کرد و به حدود ۲۲۹ دلار هر تن سی اف آر برای قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ رسید. در حالی که اوایل هفته حدود ۲۴۰ دلار بود. بازار فولاد ترکیه در رکود است و طبیعتا بازار مواد اولیه را نیز به رکود برده است.
در بازار صادرات ژاپن قیمت قراضه سنگین کلاس ۲ تا ۲۲۵ دلار هر تن فوب شنیده شد. در شرق آسیا قراضه کانتینری وارداتی ۹ دلار افت داشته ۲۳۵ دلار هر تن سی اف آر شد.
در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده از ۲۵۷ دلار دو هفته قبل به ۲۴۵ دلار هر لانگ تن رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *