گزارش بازار فولاد ایران و جهان در هفته ۳۲ سال ۲۰۱۹

مقاطع

 میلگرد صادراتی چین هفته گذشته ۴ دلار ارزان تر شده ۵۰۵ دلار هر تن فوب شنیده شد. در بازار داخلی چین میلگرد ۵۲۹ تا ۵۳۴ دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. میلگرد صادراتی سی آی اس نیز در ۴۵۵ دلار هر تن فوب در ثبات بود. میلگرد صادراتی ترکیه ۴۶۰ تا ۴۶۵ دلار هر تن فوب و در ثبات نسبی بود. ولی خریداران بیشتر از ۴۵۰ تا ۴۵۵ دلار درخواست نمی دادند. در بازار داخلی نیز قیمت پیشنهادی میلگرد ۴۶۰ تا ۴۷۰ دلار هر تن درب کارخانه می باشد. در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۹۲ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد که ۳ یورو افت داشت. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد در ۶۴۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.

مقاطع در بازار ایران

 قیمت میله گرد از روز شنبه که به طور میانگین ۴۲۳۲۳ ریال بود افت کرد تا دوشنبه که به ۴۲۲۹۳ ریال رسید ولی تا آخر هفته عقب ماندگی را جبران کرد و به ۴۲۶۱۱ ریال افزایش یافت. دو علت اصلی برای فراز و فرود میله گرد وجود داشت: اول سردرگمی در مورد قیمت شمش که تا سه شنبه وضعیت آن مشخص شد. دوم عدم تطابق قیمت میله گرد با شمش و حاشیه بسیار باریک سود نوردکارها که باعث افزایش قیمت گردید. طبق آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد صادرات میله گرد ۵۳ درصد در سه ماهه اول امسال نسبت به سال قبل افزایش یافته در حالیکه فولاد میانی با افت ۲۳ درصدی روبرو شده است.

این همان روندی است که می بایست از روز اول توسط وزارت صمت هدایت میشد. اگر امروز وزارت صمت صدور شمش را ممنوع کند ولی قیمت آن را آزاد بگذارد و کارخانه ها تولید تا سه ماه آینده خود را در بورس به فروش برسانند بازار با ثبات روبرو خواهد شد. چون تکلیفش را می داند و از سمت عرضه مواد اولیه اطمینان دارد. در نتیجه صادرات محصول که ارزش افزوده بیشتری دارد و اشتغال بیشتری ایجاد می کند روانتر خواهد شد. ضمن آنکه اطمینان خاطر نسبت به بازگشت وجوه حاصل از صادرات آنها به دلایل مختلف بیشتر است. برای تامین مواد اولیه کارخانه های ذوب می توان بخشی از ارز حاصل از صادرات محصول را اختصاص داد البته هر برنامه جدیدی با مقاومت روبرو می شود ولی در هر کشوری معمولاً صادرات مواد خام را سهمیه بندی می کنند و محصول را تشویق. در کشور ما برعکس است. منحنی قیمت تیرآهن سایزهای ۱۴ تا ۱۸ محصول ذوب آهن هم مشابه میله گرد بود از ۴۲۷۶۷ ریال شنبه به ۴۲۴۰۰ ریال یکشنبه سقوط کرد و در نهایت چهارشنبه به ۴۲۹۶۷ ریال رسید.

ورق

 ورق گرم صادراتی چین ۸ دلار ارزان تر شده ۴۹۳ تا ۵۰۰ دلار هر تن فوب شد. انتظار می رود قیمت های صادراتی روزهای آتی ارزان تر شود. خریداران خارجی نیز سیاست انتظار در پیش گرفته اند. در بازار داخلی نیز افت ۷ دلاری مشاهده شده ورق گرم ۵۲۵ تا ۵۲۶ دلار بود. در بازار صادرات سی آی اس ورق گرم افت ۱۵ دلاری را تجربه نموده ۴۷۸ دلار هر تن فوب شنیده شد. ورق گرم صادراتی ترکیه روزهای گذشته در ثبات بوده آخرین بار ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار هر تن فوب شنیده شد. در بازار داخلی نیز کارخانه ها تا ۵۳۰ دلار هر تن درب کارخانه پیشنهاد دادند. در بازار واردات ترکیه ورق گرم ۵۰۵ تا ۵۱۰ دلار هر تن سی اف آر بود و معامله مهمی نهایی نشد. در بازار داخلی امریکا ورق گرم ۵۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم ۵ یورو رشد داشته ۴۷۵ یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران

 ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان ۵۸۰۰۰ ریال بود و تا آخر هفته به ۵۸۵۰۰ ریال رسید. محصول نورد اهواز در طول هفته ۵۶۰۰۰ ریال ثابت ماند. ورق های ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر رول محصول مبارکه از روز شنبه روند نزولی در پیش گرفت و از میانگین ۵۷۱۲۵ ریال به ۵۶۸۵۰ ریال روز چهارشنبه رسید. افت تقاضا مهمترین عامل این تغییر بود. ورق های اکسین روز شنبه ضخامت های ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر ۵۱۵۱۳ ریال بود تا سه شنبه به ۵۱۴۵۰ ریال کاهش یافت ولی با هدایت کارخانه روز چهارشنبه میانگین روز شنبه را پشت سر گذاشت و به ۵۲۴۳۸ ریال رسید. کاویان با ثبات نسبی برخوردار بود ولی همان روند اکسین را دنبال کرد ضمن آنکه پیش بینی می شود هفته جاری قیمت ها بهبود یابد چون فولاد خوزستان از طریق عرضه اسلب روند کار را دنبال می کند. ورق سرد ضخامت ۴۰/۰ تا ۲ میلیمتر رول بطور متوسط ۷۳۰۰۰ ریال قیمت داشت و علیرغم عرضه محدود آن تا آخر هفته تغییر نکرد. تقاضا هم بسیار ضعیف است. ورق گالوانیزه که بطور میانگین روز شنبه ۸۳۹۵۰ ریال برای ضخامت ۴۰/۰ تا ۲۰ میلیمتر بود روز چهارشنبه به ۸۲۵۶۵ ریال رسید. کاهش نرخ روی و رکود بازار دو علت اصلی این تغییر قیمت است.

سنگ آهن

 هفته گذشته بازار سنگ آهن وارداتی در چین به شدت نزولی شد و قیمت از ۱۱۴ دلار اواخر هفته قبل تا ۹۱ دلار هر تن سی اف آر برای خلوص ۶۲ درصد شنیده شد. از ۳۱ جولای قیمت این ماده اولیه ۲۹ دلار هر تن افت داشته است. افت شدید تقاضا، بهبود عرضه برزیل و ابهامات زیاد بازارهای مالی وضعیت بازار این ماده اولیه را به شدت پر نوسان کرده و ظاهرا سقوط آزاد سنگ آهن که برای نیمه دوم سال ۲۰۱۹ برآورد شده بود شروع شده است. خرید ها تنها برای رفع نیاز فوری کارخانه ها صورت گرفت و همه منتظر روشن تر شدن روند بازار نشستند. در بازار سنگ آهن صادراتی ایران نیز قیمت ها به تبعیت از بازار جهانی نزولی بود و بنا بر گزارش یومتال، چهارشنبه گذشته جدیدترین قیمت برای سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد ۴۵٫۸ دلار هر تن فوب ثبت شد و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز ۴۴٫۲ دلار هر تن فوب بود.

قراضه

 در بازار واردات ترکیه قیمت قراضه سنگین ۲۰-۸۰ پایان هفته حدود ۲۸۹ تا ۲۹۰ دلار هر تن سی اف آر بود در حالی که هفته قبل ۲۹۲ تا ۳۰۰ دلار بود. بازار در سکوت بود و فعالیت چندانی نداشت. حتی اغلب عرضه کننده ها تصمیم گرفته اند پیشنهاد ندهند و از بازار عقب نشسته اند. قیمت قراضه صادراتی کلاس ۲ ژاپن در مزایده صادراتی ماه آگوست حدود ۳ دلار نسبت به ماه قبل افت داشته ۲۶۲ دلار هر تن تحویل کنار کشتی ثبت شد. در بازار داخلی آن نیز قیمت خرید قراضه تا ۹ دلار ارزان تر شد. در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده از ۲۷۹ دلار به ۲۸۲ دلار هر لانگ تن بهبود داشت.

بیلت

 بیلت صادراتی چین هفته گذشته ۴۹۳ دلار هر تن فوب شنیده شد که در ثبات نسبی بود. بیلت صادراتی سی آی اس ۵ دلار ارزان تر شده ۴۱۳ دلار هر تن فوب ثبت شد. البته عرضه کننده ها تمایل به فروش ندارند چرا که عرضه آگوستشان محدودتر است. کمبود تقاضا بازار واردات بیلت را در جنوب شرق آسیا در سکوت نگه داشت و قیمت ها در ثبات بودند. قیمت های پیشنهادی ۵ دلار افت داشته ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. در ترکیه بیلت وارداتی ۴۱۵ تا ۴۲۵ دلار هر تن سی اف آر بود که ۵ تا ۱۰ دلار افت داشت. در بازار داخلی آن نیز بیلت ۴۲۵ تا ۴۳۵ دلار هر تن درب کارخانه بود.

بیلت در بازار ایران

 قیمت شمش در هفته گذشته رو به بالا بود و از میانگین ۳۷۶۵۰ ریال تمام شده روز شنبه به ۳۸۷۵۰ ریال رسید. افزایش قیمت شمش به چند علت بود اول صادرات شمش همچنان ادامه دارد دوم کمبود آهن اسفنجی که به علت تعطیل شدن چند عرضه کننده و مشکل برق، تولید و عرضه آن کاهش یافته است سوم سردرگمی در بورس و عدم عرضه تا روز چهارشنبه که بالاخره فولاد خوزستان ۳۰ هزار تن شمش را در قیمت ۳۵۴۲۳ ریال فروخت در حالیکه در عرضه قبلی قیمت میانگین ۳۶۲۹۲ ریال بود همین تفاوت قیمت باعث شد تا بازار کمی آرام بگیرد. از ظهر چهارشنبه عرضه شمش در بازار زیاد شد و باعث شد تا روند صعودی ثابت شود. دو نکته در شرایط فعلی قابل توجه است: اول عدم اجرای بخشنامه مورخ ۰۲/۰۵/۹۸ مبتنی بر عرضه شمش به کسانی که در سایت بهین یاب ثبت نام کرده اند.

این بخشنامه با مقاومت شدید تولیدکنندگان شمش و نوردکارها روبرو شد و احتمال اجرای آن هم مشخص نیست. ضمن آنکه در شرایط فعلی که گندله و اسفنجی به علت کاهش تولید در اوج قیمت خود قرار دارد اجرائی نمی باشد. دوم آنکه تولید صنعتی ایران افزایش یافته و دیگر بخشنامه پذیر نیست. بازار در مقابل رفتارهای وزارت صمت واکنشی نشان نداد و آرام نشست چون کارکرد بازار بسیار بزرگتر از قدرت وزارت صمت است. این امر نه فقط در مورد فولاد که در مورد دیگر اقلام مثل سیمان هم صادق است. دولت باید متوجه شده باشد که روش های ۴۰ سال گذشته دیگر کاربرد ندارد و باید اقتصاد را به حال خودش بگذارد و بجای کنترل، نظارت و هدایت کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code