قراضه

علی رغم رونق بازار سنگ آهن، بازار قراضه هفته گذشته را در رکود به سر برد. تقاضا بهتر شد ولی افت قیمت عرضه کننده ها را عقب نشانده است. قراضه سنگین وارداتی خلوص ۲۰-۸۰ نیز ۲۷۸٫۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که نسبت به هفته قبل بیشتر از ۱۰ دلار افت داشت.

در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده در ۲۶۶ دلار هر لانگ تن ثبات داشت.

در شرق آسیا قراضه سنگین کلاس ۲ صادراتی ژاپن حدود ۲۶۶ دلار هر تن فوب شنیده شد که ۱۱ دلار افت داشت.

 

سنگ آهن

قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد هفته گذشته رشد چشمگیری داشته از ۱۱۱ دلار به ۱۱۸ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. محدودیت عرضه در کوتاه مدت ادامه دارد و بازار سنگ آهن را در اوج ۵ سال اخیر نگه داشته است. موجودی بنادر نیز کاهش داشته و امید ها نسبت به مذاکرات امریکا و چین بیشتر شده بود همه این عوامل بازار را بالا نگه داشت. ولی این قیمت ها هزینه تولید فولادسازان چینی را بالا برده از این رو به دنبال سنگ آهن خلوص پایین نیز بودند.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، آخرین قیمت ها برای سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد حدود ۱۰ دلار رشد داشته ۶۲٫۷ دلار هر تن فوب و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز ۶۱٫۱ دلار هر تن فوب شد که بیشتر از ۱۰ دلار بهبود داشت.

 

بیلت

 

هفته گذشته قیمت بیلت در بازار نقدی چین ۳ دلار افت داشته ۵۰۴ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. بیلت صادراتی چین نیز ۴۶۰ دلار هر تن فوب بود که ۱۳ دلار افت قیمت هفتگی را تجربه نمود.

بیلت صادراتی سی آی اس تا ۱۰ دلار ارزان تر شده ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. در آسیا بیلت سی آی اس ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که ۵ دلار افت هفتگی داشته البته خریداران به دنبال ۱۰ دلار ارزان تر بودند.

در ترکیه رکود بازار قراضه بیلت را پایین آورد. بیلت صادراتی تا ۱۵ دلار افت داشته ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار هر تن فوب شد. در بازار داخلی نیز تا ۵ دلار افت قیمت مشاهده شد و در بازار واردات قیمت درخواستی ترکیه تا ۴۲۰ دلار و پیشنهاد سی آی اس ۴۳۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

بیلت در بازار ایران

قیمت شمش مطابق انتظار روند کاهشی داشت میانگین قیمت روز شنبه که ۴۰۱۸۸ ریال بود تا آخر هفته به ۳۹۲۵۰ ریال رسید. زمزمه شمش ارزانتر از ۳۹۰۰۰ ریال تمام شده هم شنیده شد. عرضه های هفتگی بورس در شرایطی که تقاضا در بازار نیست همچنان ادامه دارد. ما به پایان ماه ژوئن نزدیک می شویم و دیوار تحریم فولاد از یک ماه دیگر بلند خواهد شد صادرات مقاطع هم روند نزولی داشته است، در این شرایط تولیدکنندگان آهن اسفنجی در پی افزایش قیمت هستند در حالی که قیمت آهن اسفنجی در بازار مربوط به خریدهای قبلی در پایه ۱۷۰۰۰ ریال موجود است کارخانه ها صحبت از قیمت بالای ۱۸۰۰۰ ریال می کنند.

در هر حال در شرایط موجود قیمت شمش به حداقل خود رسیده است تداوم این قیمت منتهی به کاهش تولید خواهد شد. بالا رفتن قیمت در آینده منوط به وجود تقاضای میله گرد است که آن هم به علت مشکل در صادرات زیر سئوال است. در شرایط فعلی فرصتی یکی دو هفته ای برای تغییر شرایط هست در غیراینصورت بازار فولاد با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد. میانگین قیمت فروش شمش در بورس که هفته اول خرداد ماه ۳۹۱۹۶ ریال بود در آخر این ماه به ۳۶۲۳۶ ریال کاهش یافته است مهمترین دلیل کاهش قیمت شمش افت تقاضا برای مقاطع است از طرف دیگر چشم انداز بازار برای آینده مبهم است این امر مقاومت تولیدکنندگان شمش را در برابر کاهش قیمت سست می کند.

 

ورق

هفته گذشته ورق گرم صادراتی چین ۱۵ دلار افت داشته ۴۸۵ دلار هر تن فوب شد. قیمت نسبت به یک ماه قبل تا ۳۰ دلار ارزان تر شده است.

ورق گرم سی آی اس ۵ دلار ارزان تر شده ۴۷۸ دلار هر تن فوب ثبت شد.

ورق گرم صادراتی ترکیه ۵۰۰ تا ۵۲۰ دلار هر تن فوب حمل آگوست ثبت شد ولی تقاضا کم بود. در بازار داخلی آن قیمت ورق گرم ۵۲۵ دلار هر تن درب کارخانه بود و خریداران به دنبال تخفیف بیشتر بودند.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۵۴۳ دلار به ۵۳۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم یک یورو ارزان تر شده ۴۸۵ یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان ۶۳۵۰۰ ریال بود ولی در آخر هفته به ۶۱۵۰۰ ریال تمام شده رسید. ورق نورد و لوله اهواز روز شنبه در اهواز ۵۹۰۰۰ ریال بود که تا آخر هفته ثابت ماند. علت کاهش قیمت ورق مبارکه افت قیمت فروش مبارکه تا هر کیلو ۱۳۰۰ ریال پایه در بورس بود ولی در مورد نورد و لوله اهواز قیمت به کف خود رسیده است ضمن اینکه تولید نورد و لوله اهواز برای این سایز بسیار کاهش یافته است. اکثر دست اندرکاران انتظار دارند قیمت اسلب کاهش یابد در اینصورت قیمت این کالا هم پایین خواهد آمد ولی مشکل عمده صادرات لوله و پروفیل است که روند ضعیفی دارد و همین امر بر تقاضای ورق گرم اثر گذاشته است.

 

میانگین قیمت ورق ۳ تا ۱۵ میلیمتر مبارکه که روز شنبه ۶۳۰۳۸ ریال بود در پایان هفته به ۶۱۳۶۳ ریال کاهش یافت. روند کاهش قیمت شامل دیگر ورق های گرم محصول اکسین و کاویان هم شد. محصولات اکسین با ۶۷۵ ریال کاهش قیمت از ضخامت های ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر به ۵۹۰۳۸ ریال در پایان هفته رسید، این در حالی است که علیرغم کاهش تقاضا، کارخانه در برابر پایین آوردن قیمت مقاومت می کند. ورق های کاویان که شنبه ۵۸۸۵۰ ریال قیمت داشت در پایان هفته به ۵۷۷۵۰ ریال برای ضخامت های ۱۲ تا ۳۰ میلیمتر رسید.

ورق سرد با افزایش قیمت روبرو شد این محصول با محدودیت عرضه روبروست و علت افزایش قیمت آن هم همین امر است. میانگین قیمت ضخامت های ۴۰/۰ تا ۲ میلیمتر که روز شنبه ۷۷۳۶۰ ریال بود در آخر هفته به ۷۷۷۰۰ ریال رسید.

ورق گالوانیزه بازار نسبتاً آرامی داشت و تغییر جدی در قیمت آن دیده نشد میانگین قیمت از ۹۵۸۸۳ ریال روز شنبه تا پایان هفته به ۹۵۹۶۷ ریال رسید.

مقاطع

میلگرد صادراتی چین هفته گذشته ۳ دلار ارزان تر شده ۵۰۴ دلار هر تن فوب ثبت شد. میلگرد صادراتی سی آی اس در ۴۷۰ دلار هر تن فوب در ثبات بود.

در بازار صادرات ترکیه میلگرد ۸ دلار افت داشته۴۶۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. در بازار داخلی آن نیز میلگرد ۴۶۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد که ۱۰ دلار افت قیمت هفتگی داشت.

در بازار داخلی اروپا میلگرد از ۵۱۴ یورو به ۴۹۷ یورو هر تن درب کارخانه کاهش یافت. میلگرد داخلی امریکا نیز از ۶۹۵ دلار به ۶۸۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش یافت.

 

مقاطع در بازار ایران

 

علیرغم آنکه تولید به حداقل خود رسیده قیمت مقاطع تقریباً ثابت بود ، علت این امر افت تقاضا و کاهش صادرات است شنیده شده دولت عراق در مقابل صادرات میله گرد ایران مشکلاتی ایجاد کرده، در صورتیکه این امر واقعیت داشته باشد، تولیدکنندگان ایران باید خود را با شرایط جدید هماهنگ کنند. محققاً تولیدکنندگان کوچک بزرگترین بازندگان این تغییرات هستند.

قیمت تیرآهن روند نزولی داشت که ناشی از افت تقاضاست. روز شنبه متوسط قیمت سایزهای ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان هر کیلو ۴۵۰۰۰ ریال بود که تا آخر هفته به ۴۳۷۰۰ ریال رسید.

بسیاری از دست اندرکاران امیدوارند در هفته پیش رو وضعیت تقاضا بهبود یابد چون قیمت ها به کف خود رسیده است این امر در صورتی محقق خواهد شد که قیمت شمش در بورس و یا خارج آن دستخوش تغییر نگردد.

پایگاه خبری فولاد ایران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code