گزارش بازار فولاد

بیلت

متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب و در ثبات بود ولی عرضه کننده ها با توجه به جو مثبت بازار قراضه ترکیه از تخفیف زیاد اجتناب می کردند و به آینده بازار امیدوار تر شده اند. در جنوب شرق آسیا نیز بیلت سی آی اس با ۵ دلار افت نسبت به معاملات قبلی در ۴۵۵ تا ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر معامله شد. در ترکیه نیز درخواست خرید بیلت سی آی اس از ۴۲۰ دلار به ۴۳۰ دلار هر تن سی اف آر بهبود داشت. البته قیمت های پیشنهادی به ترکیه تا ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر نیز شنیده شده است.
در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت ۴۳۵ تا ۴۴۵ دلار هر تن درب کارخانه بود و تا ۵ دلار تخفیف نیز داده می شد.
بیلت صادراتی چین نیز در ۴۷۸ دلار هر تن فوب در ثبات بود که یک ماهی است که تغییر خاصی نداشته است.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته قبل نوسان محدودی داشت از روز شنبه تحت تاثیر اخبار سیاسی، بازار رو به سکوت رفت تا دوشنبه که معدل پایه قیمت از ۴۵۰۰۰ ریال به ۴۳۰۰۰ ریال رسید ولی از سه شنبه به بعد به پایه ۴۵۰۰۰ ریال بازگشت. علت اصلی این نوسان بخشنامه وزارت صمت در اول هفته مبنی بر توقف صادرات بود ولی روز دوشنبه لیست کارخانه های مجاز برای صادرات اعلام شد این امر باعث آرامش در بازار گردید و معاملات که متوقف شده بود مجدداً فعال شد. با این حال حجم معاملات محدود بود علت این امر سکوت بازار مقاطع است. بازار مقاطع در هفته گذشته بسیار ساکت بود و انگیزه ای در آن دیده نمی شد. لیست اعلامی وزارت صمت به نوعی دهن کجی به سیاست های ترامپ بود که صادرات را تحریم کرده است. وزارت صمت با یک اقدام سنجیده موانع صادراتی را از پیش پای تولیدکنندگان فولاد برداشت تنها پل پیش روی صادرات فولاد مساله نرخ صادراتی است که حتماً در این زمینه با گمرک تعامل خواهد شد. بخشی از رکود بازار ناشی از کسادی فصلی ماه رمضان است، کارخانه ها از موجودی انبارشان استفاده می کنند. در هفته گذشته شاهد افزایش قیمت گندله تا مرز ۹۷۰۰ ریال پایه و آهن اسفنجی تا مرز پایه ۱۸۰۰۰ ریال بودیم. آهن اسفنجی گل گهر اول هفته با افزایش قیمت شروع شد ولی در میانه هفته تا ۱۶۲۰۰ ریال هم پیشنهاد میشد . دولت تابحال سیاست نظارت بر صادرات را دنبال کرده است در حالیکه با توجه به خالی بودن ظرفیت نورد، دولت باید سیاست تشویق صادرات را دنبال کند، محققاً برنامه ریزی دولت با محدودیت صادرات نفت به این سمت کشیده خواهد شد.

سنگ آهن

هفته گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی در چین بیش از ۴ دلار رشد داشته از ۱۰۰ دلار هر تن سی اف آر بیشتر شد و تا ۱۰۵ دلار هم بالا رفت که ۵ سال گذشته بی سابقه بوده است.
تولید چینی ها بالاست و نگرانی از محدودیت عرضه تولید کنندگان بزرگ ادامه دارد از این رو قدرت فروشنده ها بالا رفته است. آخرین موجودی سنگ آهن بنادر چین نیز برای ششمین هفته متوالی نزولی بوده ۱٫۶۵ میلیون تن کاهش داشته و  ۱۳۱٫۷ میلیون تن ثبت شده است.
در بازار سنگ آهن صادراتی ایران آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از  ۵۶٫۴  دلار به ۵۵٫۲  دلار هر تن فوب رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز از  ۵۴٫۸ دلار به ۵۳٫۶ دلار هر تن فوب رسید.

قراضه

در هفته ای که گذشت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه تا ۷ دلار رشد داشته ۲۹۴ دلار هر تن سی اف آر شد در حالی که انتظار می رفت قیمت ها کاهش یابد.
کره جنوبی قیمت خرید قراضه از ژاپن را ۵ دلار دیگر پایین آورده به ۲۷۸ دلار هر تن فوب رساند. قیمت قراضه سنگین کانتینری وارداتی در تایوان ۲۸۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شده که در ثبات بوده است. متوسط قیمت قراضه وارداتی در شرق آسیا ۵ دلار افت داشته ۳۰۴ تا ۳۰۷ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.
در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده ۲۹۷ دلار هر لانگ تن ثبت شد.

مقاطع

میلگرد صادراتی چین هفته گذشته ۱۲ دلار افت قیمت را تجربه نموده ۵۲۶ دلار هر تن فوب شد. تنش های تجاری بین چین و امریکا بازار را دچار رکود کرده است.
میلگرد صادراتی دریای سیاه در ۴۶۰ دلار هر تن فوب ثبات داشت و نسبت به یک ماه قبل تا ۷ دلار ارزان تر است.
در ترکیه نوسانات نرخ ارز همچنان بر بازار داخلی میلگرد تاثیرگذار بود و تا ۴۷۶ دلار هر تن درب کارخانه نیز شنیده شد. امریکا قصد دارد تعرفه ۲۵ درصدی اضافه شده بر محصولات ترکیه را لغو کند از این رو بازار مثبت شده و چشم انداز خوش بینانه به خود گرفت.
در بازار داخلی اروپا میلگرد ۵ یورو افت داشته ۵۲۰ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد.  میلگرد داخلی امریکا نیز ۶۹۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه و ثابت بود.

مقاطع در بازار ایران

میانگین قیمت میله گرد آجدار روز شنبه ۵۲۰۰۰ ریال تمام شده بود و تا روز دوشنبه به ۵۰۰۰۰ ریال هر کیلو رسید ولی از روز سه شنبه با توقف فروش بسیاری از کارخانه ها قیمت تا ۱۰۰۰ ریال هر کیلو بالا رفت در حالیکه سه روز آخر هفته قیمت ارز نزولی بود. علت این نوسان برخورد وزارت صمت با صادرات بود. وزارت صمت با نامه مورخ ۲۵/۰۲/۹۸ خود یک آرامش در فضای صادراتی ایجاد کرد. بر اساس این نامه شرکت هائی که محصول خود را در بورس عرضه کرده اند نیازی به کسب مجوز برای صادرات ندارند این لیست ۵۲ کارخانه را در بر می گیرد. بعضی از آنها هیچ عرضه ای در بورس نداشته اند و بعضی ها صادرات نداشته اند ولی مفهوم این بخشنامه آن است که عملاً صادرات فولاد آزاد است. پراکندگی تولیدکنندگان فولاد در ۴ سمت شمال، جنوب، شرق و غرب کشور برخورد با تحریم را آسان کرده است. هفته قبل اشاره شد که صادرات فولاد از این به بعد مساله امنیتی است به همین دلیل وزارت صمت نمی تواند با تعلل مثل گذشته با آن برخورد نماید . فضای هفته گذشته تا قبل از این بخشنامه فضای دلسرد کننده بود به همین دلیل حجم معاملات بسیار محدود بود. فروش ها پائین آمده بود ولی از روز چهارشنبه بازار شروع به برگشت کرد.

در هفته گذشته دو خبر بازار را تحت تاثیر قرار داد اول سقوط بازار سهام که به نظر اکثر دست اندرکاران کاملاً طبیعی بود چرا که رشد سریع آن پس از شروع سال نیاز به اصلاح داشت ولی فضای رشد در آن هنوز قوی است، دومین مساله بازار متشکل ارزی بود که بانک مرکزی روی آن فضاسازی زیادی می کند این تجربه در زمان جنگ در شکل متفاوتی وجود داشت و باعث شده بود تا صادرکننده و واردکننده به یکدیگر نزدیک شوند. این تعریف همراه با پارامترهای دیگر باعث کاهش نرخ ارز تا ۱۴۷۰۰۰ ریال رسید در حالیکه نرخ نیما هم کاهش یافت به نظر بعضی از دست اندرکاران دولت سعی دارد آرامش را به بازار ارز حاکم کند بعد از آن بازار متشکل ارزی را راه اندازی نماید.
منحنی تیرآهن هم مثل میله گرد در هفته گذشته پاندولی بود سه روز اول هفته روند قیمت نزولی بود ولی بعد از آن به سطح اول هفته بازگشت.

ورق

بازار ورق سی آی اس به دلیل رکود ماه رمضان در بازارهای خریدار در سکوت به سر می برد و قیمت ورق گرم  بین ۴۷۰ تا ۴۹۵ دلار هر تن فوب بود. بازار نزولی پیش بینی شده است. قیمت نسبت به یک ماه قبل تا ۲۰ دلار ارزان تر شده است .
ورق گرم صادراتی چین از ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار هر تن فوب هفته قبل به ۵۲۰ تا ۵۲۵ دلار هر تن فوب رسید. افزایش تنش تجاری بین امریکا و چین و رشد تعرفه ها که از اول ژوئن اجرایی خواهند شد جو بازارها را ناآرام کرده است. در بازار داخلی چین آخرین قیمت ورق گرم ۵۸۰ تا ۵۸۱ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده که ۴ دلار هر تن افت داشت.
در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۶۴۰ دلار به ۶۲۱ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم با رشدی جزیی ۴۸۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه ۷۰۳۰۰ ریال محصول نورد و لوله و در اهواز ۶۵۰۰۰ ریال بود ولی حجم معاملات بسیار محدود بود به همین دلیل قیمت ها رو به کاهش گذاشت تا روز سه شنبه که ورق مبارکه ۶۷۰۰۰ ریال و محصول اهواز ۶۴۰۰۰ ریال معامله شد ولی بعد از آن قیمت شروع به افزایش کرد. ورق های ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر رول در اصفهان هم تابع همین رفتار بود. میانگین شنبه از ۶۹۶۸۸ ریال به ۶۷۸۷۵ ریال افت کرد ولی بعد از آن تا ۶۸۷۵۰ ریال بالا رفت. حجم معاملات بسیار محدود بود و بازار به شدت آرام. ورق نورد و لوله اهواز و گیلان فعلاً با مشکل تامین اسلب روبروست چرا که اسلب تولیدی بیشتر برای صادرات قرارداد شده است و حجم عرضه برای بازار داخل بسیار محدود شده است. این مطلب در مورد اکسین کمتر محسوس است چون فولاد خوزستان خود را متعهد به تامین اسلب مورد نیاز این کارخانه می داند. با توجه به رکود بازار قیمت محصولات اکسین روند نزولی داشت و از ۶۵۵۰۰ ریال اول هفته به ۶۴۵۴۰ ریال در پایان هفته رسید. محصولات کاویان ضخامت ۱۲ تا ۲۵ میلیمتر روز شنبه ۶۵۷۰۰ ریال بطور میانگین معامله میشد ولی تا آخر هفته به ۶۴۴۷۵ ریال رسید.
ورق سرد به علت رکود با کاهش قیمت روبرو بود میانگین شنبه از ۸۴۳۵۰ ریال به ۸۲۴۰۰ ریال نزول کرد علت این امر رکود بازار و سکوت تقاضا بود.
ورق گالوانیزه به نسبت دیگر کالاها افت کمتری را تجربه کرد. میانگین قیمت این کالا از ۱۰۴۰۹۳ ریال به ۱۰۳۳۰۰ ریال پائین آمد. کاهش قیمت روی در این مورد موثر بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code