در بازار فولاد چین آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی ۶ دلار افت داشته ۴۸۷ دلار هر تن درب انبار شد. بیلت صادراتی چین نیز پایان هفته گذشته ۴ دلار افت داشته ۴۲۰ دلار هر تن فوب شد.

 

گزارش بازار جهانی فولاد در هفته پایانی سال 2018

بیلت صادراتی سی آی اس نیز به روند نزولی ادامه داده با ۴ دلار افت هفتگی ۴۲۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. قیمت درخواستی خریداران در ترکیه برای بیلت سی آی اس نیز ۴۳۰ تا ۴۳۵ دلار هر تن سی اف آر بود که معادل ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن فوب می باشد. البته در این قیمت ها نیز معامله صورت نگرفته است.

بیلت در بازار ایران

 قیمت شمش در هفته گذشته بهبود یافت. میانگین قیمت سایزهای ۱۲۵ و ۵۰ میلیمتر که روز شنبه ۲۵۲۶۳ ریال بود روز یکشنبه به ۲۴۴۷۵ ریال سقوط کرد ولی از روز دوشنبه به بعد روند قیمت برگشت که تا آخر هفته به ۲۶٫۵۳۸ ریال رسید.

علت افزایش قیمت شمش بهبود قیمت مقاطع در هفته گذشته بود. بازار داد و ستد مقاطع در هفته قبل بهتر شد و همین امر باعث بالا رفتن تقاضای شمش گردید. از طرف دیگر، بازار شمش به این نتیجه رسید که قیمت های موجود کف قیمت هاست چراکه آهن اسفنجی علیرغم آنکه در بورس در پایه ۱۵٫۸۹۰ ریال عرضه می شد و کسی هم خریدار نبود در فضای بیرون بورس ۱۳٫۰۰۰ ریال معامله می گردید. از طرف دیگر، دلار در محدوده ۱۰ هزار تومان توقف کرده بود. مجموع این عوامل به همراه خالی بودن انبارها باعث رونق نسبی قیمت شمش شد. در هفته گذشته شمش محصول چادرملو حدود ۲۸٫۰۰۰ ریال عرضه شد، این قیمت به همراه آهن اسفنجی ۱۳٫۰۰۰ ریالی نشان می دهد شمش عرضه شده از طرف فولاد خوزستان در قیمت بالای ۳۰٫۰۰۰ ریال پایه نمی تواند خریدار داشته باشد.

به همین دلیل اکثر دست اندرکاران انتظار دارند قیمت پایه عرضه فولاد خوزستان به حدود ۲۸٫۰۰۰ ریال پایه کاهش یابد، البته مشخص نیست که بازهم در این قیمت خریداری باشد یا روی قیمت رقابت بشود. اصرار دولت کاهش قیمت هاست با این نگاه بعید نیست شمش در محدوده قیمت تمام شده ۲۷٫۰۰۰ تا ۲۸٫۰۰۰ ریال متوقف بشود.

در هفته گذشته در یک نشست بعضی از تولیدکنندگان فولاد تصمیم گرفتند حداقل قیمت میله گرد را تمام شده ۳۰٫۰۰۰ ریال تعریف کنند، در این صورت قیمت شمش در بورس باید در همان دامنه ۲۷٫۰۰۰ ریال تمام شده بایستد. با توجه به یکسانی نرخ ارز در سامانه نیما و بازار، پیمان سپاری ارزی جنبه وجودی اش را از دست داده ضمن آنکه کاهش قیمت در بازار جهانی و عدم تشابه بازارهای هدف ایران با منابع مرجع گمرک مثل متال بولتن دردسرهایی ایجاد کرده است. به نظر می رسد سیاست پیمان سپاری به آخر خط رسیده است، به همین دلیل تولیدکنندگان فولاد به دنبال آن هستند که محدودیت های صادراتی برداشته شود. دولت سیاست کاهش قیمت فولاد و پتروشیمی را دنبال می کند و این سیاست اجازه نمی دهد صادرات مثل گذشته باز باشد، به همین دلیل باید منتظر بود که قیمت شمش هرچه زودتر در بورس کاهش یابد تا با تعادل بازار داخلی فضا برای صادرات آماده گردد.

مقاطع

بازار میلگرد چین تحت تاثیر رکود تقاضای فصلی قرار داشت و بر قیمت های صادراتی نیز اثر منفی گذاشت. در بازار داخلی میلگرد ۱۱٫۵  دلار افت هفتگی داشته به ۵۴۸  تا ۵۵۴ دلار هر تن درب کارخانه رسیده است.

میلگرد صادراتی سی آی اس ۱۷ دلار ارزان تر شده ۴۶۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. در بازار ترکیه نیز میلگرد صادراتی ۴۶۰ دلار هر تن فوب و در ثبات بود. در بازار واردات خاور دور میلگرد ۴۸۵ دلار هر تن سی اف آر بود که ۱۵ دلار نسبت به هفته قبل ارزان تر شد.

در بازار داخلی اروپا میلگرد در ۵۳۵  یورو هر تن درب کارخانه در ثبات بود.  در بازار امریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

 هفته گذشته شاهد فعالیت هایی در بازار مقاطع بودیم و رکود هفته های قبل تا کمی بهبود یافت ولی در مجموع مقاطع روند نزولی داشت. قیمت میلگرد سایز ۸ تا ۳۲ میلیمتر که بطور متوسط روز شنبه ۳۴٫۳۷۴ ریال بود، روز دوشنبه به ۳۲٫۴۰۷ ریال سقوط کرد ولی بعد از آن شروع به بهبود کرد و تا ۳۳٫۳۵۳ ریال افزایش یافت. قیمت تیرآهن هم روند مشابهی را داشت. روز شنبه، متوسط قیمت تیرآهن ۳۹٫۱۳۳ ریال تمام شده برای سایزهای ۱۴، ۱۶، ۱۸ محصول اصفهان بود. روز دوشنبه به ۳۷٫۷۰۰ ریال افت کرد ولی بعد از آن تا چهارشنبه بالا رفت و به ۴۱٫۵۰۰ ریال هر کیلو رسید. ذوب آهن اصفهان به عنوان لیدر بازار در هفته قبل عرضه نداشت، احتمالاً در هفته آینده بتواند فروش خوبی داشته باشد. اکثر تجار انبارهایشان خالی بود ضمن آنکه فکر می کردند قیمت به کف خود رسیده است به همین دلیل شروع به خرید کردند. اگر قیمت شمش در بورس کاهش یابد دوباره بازار مقاطع رو به کاهش خواهد رفت به همین دلیل اکثر دست اندرکاران با احتیاط خرید می کردند و منتظر عرضه جدید آهن اسفنجی و شمش در بورس هستند.    

ورق

 پایان هفته گذشته ورق گرم صادراتی چین ۴۷۸ دلار هر تن فوب و در ثبات بود. در بازار داخلی نیز قیمت کمتر از ۲ دلار افت داشته ۵۵۱ تا ۵۵۳ دلار هر تن درب کارخانه شده است.

ورق گرم صادراتی سی آی اس نیز هفته گذشته ۵ دلار افت هفتگی را تجربه نموده ۴۶۰ دلار هر تن فوب شد.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا ورق گرم حدود ۵ دلار افت هفتگی داشته ۴۸۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم افت داشته از ۷۵۱ دلار به ۷۴۱ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید. در اروپا نیز ورق گرم  از ۵۲۳ یورو به ۵۱۷ یورو هر تن درب کارخانه  کاهش یافت.

ورق در بازار ایران

 بالاخره فولاد مبارکه در هفته قبل از فرامین بورس پیروی کرد و قیمت پایه عرضه را کاهش داد. ورق گرم B که ۵/۹/۹۷ در پایه ۴۵٫۹۹۴ ریال معامله شده بود در هفته گذشته با ۱۰ درصد کاهش قیمت در ۳۹٫۹۷۸ ریال معامله شد. ورق گرم C که در ۵/۹/۹۷ به طور میانگین ۳۸٫۰۳۲ ریال معامله شده بود در هفته قبل ۳۹٫۹۷۸ ریال بسته شد. مهم تر از همه ورق سرد بود که در سه هفته قبل ۵۵٫۸۵۶ ریال فروخته شده بود ولی این هفته به ۵۰٫۱۶۷ ریال رسید.

این روند نزولی نشانه دو امر است. اول اینکه بازار انتظار دارد قیمت ها کاهش یابد، هر اتفاقی که در بورس بیفتد بازار راه خودش را می رود، بنابراین در شرایطی که قیمت ها در بازار روند نزولی دارد دلیلی برای افزایش قیمت در بورس نیست. مسئله دوم آنست که فشار دولت برای پایین آوردن قیمت ها جدی است چه بسا فولاد مبارکه وادار شود قیمت ها را به محدوده اول امسال پایین بیاورد. اگر این سیگنال در هفته های بعد توسط بورس داده شود بازار ورق باید شاهد ریزش جدی باشد آنچنان که امروز در بده بستان ها این کاهش قیمت را شاهد هستیم.

ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان ۴۵٫۵۰۰ ریال تمام شده قیمت داشت که با قیمت عرضه پایه ۳۹٫۹۷۸ ریال بورس فاصله چندانی ندارد چراکه هزینه های مالیات ارزش افزوده پرمیوم های مبارکه و معطلی پول، قیمت تمام شده را به این نرخ نزدیک می کند. بنابراین روند نزولی بورس باید ادامه یابد. ورق گرم محصول نورد و لوله اهواز که روز شنبه ۴۰٫۰۰۰ ریال پیشنهاد می شد تا آخر هفته به ۴۲٫۰۰۰ ریال تمام شده هم رسید. ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر روز شنبه به طور متوسط ۴۱٫۸۲۵ ریال پیشنهاد می شد که تا چهارشنبه به ۴۱٫۶۲۵ ریال رسید.

ورق های اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر روز شنبه ۳۹٫۵۶۳ ریال بود ولی تا چهارشنبه به ۳۸٫۹۱۳ ریال افت کرد، این در حالی است که محصول کاویان روز شنبه ۳۷٫۳۰۰ ریال بود ولی تا چهارشنبه به ۳۶٫۸۵۰ ریال کاهش یافت. قیمت محصولات اکسین و کاویان تابع قیمت اسلب است که پیش بینی می شود با روند نزولی ۱۰ درصدی مواجه باشد به همین دلیل اکثر تجار سعی می کنند کالای خود را به پول تبدیل کنند. ورق اکسین ضخامت ۲۰ میلیمتر در یک مورد ۳۶٫۰۰۰ ریال به فروش رسید که به همین علت بود.

ورق سرد ضخامت ۴۰/۰ تا ۵/۲ میلیمتر روز شنبه به طور متوسط ۶۶٫۰۵۰ ریال بود که به علت رکود بازار و چشم انداز کاهش قیمت در بورس میانگین قیمت به ۶۲٫۰۵۰ ریال رسید، تقاضای این کالا به شدت ضعیف شده.

ورق گالوانیزه با روند کاهشی رو به رو شد و میانگین قیمت از ۸۰٫۲۴۷ ریال برای ضخامت های ۴۰/۰ تا ۵/۱ میلیمتر به ۷۵٫۳۶۹ ریال رسید. 

سنگ آهن

 در هفته ای که گذشت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد از ۶۷ دلار به حدود ۷۱ دلار هر تن سی اف آر رسید. البته پایان هفته تقاضا کمتر شد و قیمت افت جزیی داشت.

 در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، بنا بر گزارش یومتال، آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۲۵ دلار به ۲۸٫۴ دلار هر تن فوب رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران  نیز از ۲۳٫۳ دلار یک هفته قبل به ۲۶٫۹ دلار هر تن فوب رسید.

قراضه

  قراضه وارداتی در ترکیه نزولی بود. قیمت  قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰  از حدود ۳۰۰ دلار به ۲۹۳ دلار هر تن سی اف آر رسید. بازار فولاد ترکیه در رکود شدید است و این امر بر بازار قراضه نیز اثر منفی داشته است. از این رو خریداران قراضه تا ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر نیز درخواست خرید دادند.

همچنین قراضه سنگین امریکا در بازار جنوب شرق آسیا ۳۰۷ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود. قیمت قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن در ویتنام ۲۹۷ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده که کمی افت داشته است.

نمودار ورق سیاه

نمودار ورق سیاه

نمودار ورق روغنی

نمودار ورق روغنی

نمودار بیلت

نمودار بیلت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code