فولادسازان ایرانی معتقدند که علاوه بر تحریم های آمریکا، قوانین و مقررات داخلی نیز بر صادرات آن ها اثر داشته است به طوریکه فولادسازان لیدر ایرانی در ۸ ماه نخست سال ۹۷ معادل حدود ۴٫۲۰۸ میلیون تن فولاد صادر کرده اند که ۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت داشته است.

 

کلید حل مشکلات صادرات فولاد در دست دولت

آگوست سال جاری که تحریم های امریکا اعمال شد بر خلاف انتظارات، تاثیر شدیدی بر اقتصاد ایران نداشت ولی به نظر فولادسازان تصمیمات اشتباه دولت بر بازارها اثر منفی داشته است. به نظر مدیریت فولاد کویر دولت باید به جای محدود سازی صادرات به فولادسازان انگیزه های کافی برای افزایش صادرات را بدهد چون صادرات از فشار ها بر کارخانه های فولاد می کاهد و ثبات را به اقتصاد کشور بر می گرداند.

صادرات فولاد

 

بهبود تولید مواد اولیه فولادسازی در ایران

به رغم تحریم ها و فشارهای شدید حاصله بر اقتصاد ایران و افت شدید ارزش ریال، ایران به اهداف خود جهت افزایش ظرفیت های تولید فولاد و مواد اولیه پایبند است و قصد دارد سال های آتی به یکی از تولید کننده های بزرگ فولاد دنیا تبدیل شود.

در این بین طبق آمار در ۱۰ ماه نخست سال مالی جاری تولید سنگ آهن ایران رشد سالانه ۱۹ درصدی داشت و تولید گندله نیز ۳۲ درصد بهبود داشته و تولید آهن اسفنجی نیز رشد چشمگیر ۲۵ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. ایران که بزرگ ترین تولید کننده سنگ آهن دنیاست به دنبال آن است که یکی از تولید کننده های بزرگ فولاد دنیا شود. در این راستا تا سال ۲۰۲۵ قصد دارد ظرفیت تولید فولاد خود را به ۵۵ میلیون تن در سال برساند.

آمار اخیر انجمن جهانی فولاد نشان می دهد سال ۲۰۱۷ ایران ۲۱میلیون و ۲۳۶هزار تن فولاد خام تولید کرده که ۱۹ درصد نسبت به ۱۷ میلیون و۸۹۵ هزار  تن سال ۲۰۱۶ رشد داشته است. در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۱۸ نیز ۲۰ میلیون تن فولاد خام تولید کرده است.

کاهش تولید جهانی فولاد در ماه نوامبر

آخرین آمار انجمن جهانی فولاد حاکی از آن است که تولید فولاد خام ۶۶ کشور تولید کننده فولاد که به این انجمن گزارش می دهند ۴ درصد در ماه نوامبر کاهش ماهانه داشته به ۶۱/ ۱۴۸ میلیون تن رسید. در مقایسه با نوامبر سال گذشته نیز تولید جهانی فولاد ۶ درصد افت داشته است. به گزارش فولاد ایران، همچنین در ۱۱ ماه گذشته از سال ۲۰۱۸ تولید جهانی فولاد ۵ درصد رشد داشته و ۵۷۲/ ۱ میلیارد تن ثبت شد.

بنا بر گفته مدیریت انجمن تولید کنندگان فولاد اگر شرایط به خوبی پیش برود و برنامه های دولت نتایج مثبتی داشته باشند ایران ظرفیت صادرات ۹ تا ۱۰ میلیون تن فولاد را تا مارس ۲۰۱۹ دارا خواهد بود. واضح است که تحریم های امریکا و محدودیت های ایجاد شده از جانب بازارهای جهانی بر ایران صادرات محصولات فولادی را دشوار کرده است.

آمار صادرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code