انجمن آهن و فولاد چین بر این باور است که علت اصلی روند نزولی شدید قیمت فولاد در چین در ماه نوامبر نبود اعتماد به پیش بینی ها آینده بازار بوده است. فشارها بر وضعیت اقتصادی چین افزایش یافت و روند رشد سرمایه گذاری در بخش مسکن آرام تر شد و از طرفی تقاضای فولاد صنایع مصرف کننده کم شد با این حال چون هنوز قیمت فولاد در سطوح بالایی بود کارخانه هایی که سوددهی خوبی داشتند به تولید کورکورانه ادامه دادند و این امر موجب مازاد عرضه شد.

در حال حاضر چین برای مقابله با اقدامات تعرفه ای کشورهایی نظیر آمریکا، کارخانجات فولادی را در خارج از مرزهای خود راه اندازی می کند. گزارش ها حاکی از آن است که گروه Hesteel چین یک کارخانه فولاد در جمهوری صربستان را خریداری کرده تا با وجود تعرفه های ۲۵ درصدی بر روی فولاد، فولاد تولیدی را به آمریکا صادر نماید.

کاهش قیمت فولاد چین چه هدفی را دنبال می کند

طبق گزارش این انجمن نرخ رشد سوددهی صنعت فولاد چین در سه فصل گذشته ۷۰ درصد رشد داشته و تولید فولاد خام ۶٫۰۷ درصد و محصولات فولادی ۷٫۲۱ درصد بالا رفته است و تقاضای فولاد در کل هنوز در این کشور بالاست.

لازم است صنعت فولاد چین توجه ویژه ای به ریسک های تولید، تغییر قیمت و توازن عرضه و تقاضا داشته باشد و مسئله مازاد ظرفیت تولید را رفع نماید.

فعالان بازار معتقدند که چین تنها بخشی از زنجیره صنعتی را به خارج از مرزهای کشورش منتقل می کند و بخش اعظمی از صنایع فولاد، آلومینیوم و نساجی را در داخل کشور خود حفظ می کند، بنابراین ظرفیت مازاد همچنان در این کشور باقی خواهد ماند و همین امر بر روی قیمت های جهانی فولاد اثر گذاشته و در آینده آنرا کاهش خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code