تا پایان مردادماه امسال ۲۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تن سیمان در کشور تولید شده بود. با وجود کاهش تولید، جداول آمار گمرک در دوره پنج ماه نخست امسال نشان می دهد هفت میلیون و ۵۳۹ هزار و ۴۲۸ تن زنجیره سیمان از کشورمان صادر شد که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد هشت درصدی دارد.

کاهش تولید سیمان

آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که تولید بیش از نیمی از کالاهای منتخب معدنی در شهریور ماه نسبت به ماه پیش از آن کاهش یافته است.

طبق این آمار کاتد مس با رشد تولید ۶۹.۷ درصدی همچنان در صدر جدول محصولات منتخب معدنی است که میزان تولید آن در شهریور ماه به ۱۸۷۳.۹ هزار تن رسیده است. بعد از کاتد مس با فاصله نسبتا زیادی ظروف شیشه‌ای، سنگ آهن، فولاد خام و ظروف چینی قرار دارد که تولید آن‌ها به ترتیب ۱۳.۹، ۱۰.۴، ۱۰.۳ و ۹.۴ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش یافته است.

کاهش تولید سیمان، آلومینیوم و کنسانتره ذغال سنگ

 

گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت از وضعیت تولید کالاهای منتخب معدنی و صنایع معدنی، در شش ماهه نخست امسال نشان می‌دهد که تولید اکثر محصولات معدنی در نیمه اول سال افزایش یافته است. اما تولید هشت محصول از کالاهای منتخب معدنی نسبت به مرداد ماه کاهش داشته است.

آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت نشان می‌دهد که میزان تولید آلومینا، کاشی، شمش آلومینیوم، کنسانتره ذغال و فولاد خام در شش ماهه نخست امسال ۰.۱ تا ۱۰.۳ نسبت به سال گذشته افزایش داشته، اما میزان تولید آن‌ها در شهریور ماه نسبت به ماه قبل از آن به ترتیب ۳.۶، ۱، ۴.۳، ۳.۵ و ۰.۱ درصد کاهش یافته است.

پیش‌تر رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم در گفت‌وگو با ایسنا از احتمال ۲۵ کاهش درصدی تولید محصولات آلومینیوم در ماه‌های آینده به علت کمبود مواد اولیه خبر داده بود.

میزان تولید سیمان نیز در شهریور ماه امسال نسبت به مرداد ماه ۱۳.۵ درصد افت کرده و به  حدود ۴۴۷۰.۹ هزار تن رسیده است. همچنین میزان تولید این محصول در شش ماه نخست سال جاری  ۳ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش داشته است.

طبق این آمار با وجود اینکه میزان تولید شیشه جام و چینی بهداشتی در شهریور ماه سال جاری نسبت به ماه پیش از آن ۷.۷ و ۳.۱ درصد افزایش داشته، اما همچنان رشد تولید آن نسبت به سال گذشته منفی است، به طوریکه میزان تولید این دو محصول معدنی در شش ماهه نخست امسال به ترتیب ۵.۱ و ۲۸.۲ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش یافته است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code