پیش بینی بازار فولاد تا پایان خرداد

بازار فولاد در هفته گذشته هم تحت تاثیر ماه رمضان و شبهای قدر شرایط  نسبتا نیمه تعطیلی داشت که با توجه به تعطیلات چند روزه هفته آینده نیز این روال محسوس تر خواهد شد

با این حال انتظار می‌رود کاهش تقاضایی که در این مدت در بازار ایجاد شده، بعد از ماه رمضان رفع ‌شود. به عبارتی اوج تقاضا را برای بعد از تعطیلات پایان هفته آینده شاهد خواهیم بود که این موضوع می‌تواند با شروع ساخت‌و‌سازهای فصلی مسکن نیز تقویت شود.
چشم‌انداز بازار تا پایان خرداد

در این بین اما با توجه به سیگنال‌های متناقض سیاسی و نوسانات قیمت دلار، بازار فولاد به نظر می‌رسد به‌صورت ناخودآگاه برای خرید در شرایط فعلی مردد است که این موضوع باعث می‌شود باز هم پیش‌بینی‌های رشد تقاضا به آینده و بعد از روشن‌تر شدن وضعیت کشور در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی موکول شود و این در حالی است که اگر قرار باشد اتفاقی مربوط به تحریک تقاضا و رونق در بازار فولاد رخ دهد در دو هفته بعد از پایان ماه رمضان خواهد بود. در این بین عرضه‌های متنوع از سوی تولیدکننده‌ها در بورس کالا در فروکش کردن جو سفته‌بازانه بازار فولاد بی‌تاثیر نبود، این در حالی است که در این عرضه‌ها انواع سلف و نقدی به چشم می‌خورد که حتی در عرضه‌های سلف قرار نیست به‌صورت آنی محصولی به دست مصرف‌کننده برسد با این حال نفس عرضه‌ها به کاهش التهاب‌ها در بازار انجامیده است.

در عرضه‌های سلف ذهنیت روانی بازار با فرض رشد عرضه‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد ولی در عرضه‌های نقدی به‌صورت واقعی تزریق کالا به بازار باعث ثبات در آن می‌شود و در این باره عرضه‌های نقدی را می‌توان مهم‌تر از عرضه‌های سلف دانست چرا که با فرض مستقیم عرضه شدن آنها به بازار در روند حذف سفته‌بازی نقش عمده‌ای ایفا خواهد کرد. در این ارتباط عرضه‌های نیشابور که به نسبت یک برند محسوب می‌شوند طی هفته‌ها و همچنین روز گذشته بخش مهمی از تغذیه بازار را به عهده داشتند و این موضوع اهمیت زیادی برای بورس کالا داشت.

نگاهی به جدول عرضه‌های فولادی منتشر شده در سایت بورس کالا از مورخ ۴ تا ۸ خرداد نشان می‌دهد در این برهه به میزان ۷۸ هزار و ۳۴۰ تن سبد میلگرد و شمش عرضه شده است که بخش بزرگی از این عرضه‌ها (۶۰ هزار تن) به شمش اختصاص داشته و تمامی عرضه‌ها با تقاضای بالا مواجه شده‌اند. این میزان عرضه مربوط به نسبت ۵۰-۵۰ از سوی چادرملو و فولاد خوزستان صورت گرفته است و بقیه عرضه‌ها که سبد میلگرد بوده به میزان ۱۸ هزار و ۳۴۰ تن در تالار محصولات صنعتی ثبت و مورد معامله قرار گرفت.

طی هفته گذشته دلایل مختلفی همچون نبود تقاضای واقعی، برداشته شدن فشار افزایشی قیمت دلار و کاهش آن و بی میلی سفته‌بازان برای ورود به بازار بی‌رونق، موجب تضعیف تقاضای واقعی و غیرواقعی بازار فولاد شد. هفته پیش رو هم به دلیل تعطیلات میانه خرداد و عید فطر که تا ۱۸ خرداد ادامه خواهد داشت باعث می‌شود خرید و فروش در این بازار در حد بسیار پایینی قرار گیرد. البته الان هم تقاضای واقعی بالایی در این بازار دیده نمی‌شود و‌ خریداران به دلیل اینکه جو کاهشی قیمت در بازار فولاد را مشاهده می‌کنند اگر تقاضای واقعی هم دارند در این برهه خرید خود را متوقف می‌کنند و به بعد از تعطیلات انتقال می‌دهند.

پیش‌بینی‌های قبلی «دنیای اقتصاد» با توجه به پیش‌فرض‌های پیشین که اثر آنها هنوز هم در بازار دیده می‌شود، حکایت از چه دارد؟ در آن گزارش‌ها با استناد به موارد مختلفی همچون ممنوعیت‌های صادراتی، کاهش قیمت دلار، عدم وجود تقاضای واقعی و… شرایط رکودی را پیش‌بینی کرده بود.

بررسی‌های آماری «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد بازار آهن در مورد محصولی مانند میلگرد در قیمت‌هایی بین ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار تومان نوسان خواهد کرد و در برهه‌ای هم برای تیرآهن افزایش قیمت‌های جزئی را از سر خواهد گذراند و غیر از این تا اوایل تیر امکان افزایش نخواهد داشت، مگر آنکه فرکانس‌ها و رویدادهای سیاسی و یا روند افزایشی قیمت دلار جو افزایشی را به این بازار وارد کند. در برهه کنونی اما با توجه به جو مثبت ناشی از سیگنال صحبت‌های رئیس‌جمهور آمریکا که در سفر به ژاپن روی خروجی رسانه‌های مختلف قرار گرفت موجب کاهشی شدن قیمت دلار شده که این امر شانس افزایش قیمت در بازار فولاد را کاهش می‌دهد.

از سویی روند افزایشی ناشی از رشد تقاضا نیز احتمالا در بازار فولاد دیده نخواهد شد ولی با توجه به افزایش بهای مواد اولیه و افزایشی بودن قیمت سنگ آهن جهانی و افزایش هزینه‌های کارخانه‌ها افزایش قیمت در بلند‌مدت دور از ذهن نیست ولی در کوتاه‌مدت چنین چیزی پیش‌بینی نمی‌شود.

نکته قابل تامل در این ارتباط آن است که بازار فولاد در حال حاضر اشباع شده است و عرضه‌های ریز و درشتی که در بورس کالا صورت گرفته در روند متعادل‌سازی بازار که مقارن شد با برهه کم‌رونقی ماه رمضان در این روند بسیار تاثیر‌گذار بوده است. پیش‌بینی‌های «دنیای اقتصاد» حکایت از آن دارد که روند افزایشی قیمت در ماه خرداد در این بازار رخ نخواهد داد، چراکه روند تقاضا هم در این بازار و طی این ماه بعید است با جهش قابل اعتنایی روبه‌رو‌ شود و اگر افزایش قیمت یا افزایش تقاضایی هم وجود داشته باشد موقتی و روزانه خواهد بود و پس از آن دوباره کاهشی خواهد شد.

بازار چگونه سفته‌بازان را راند

تقاضای غیرواقعی و ساختگی در برهه‌های پیش از این در بازار فولاد وجود داشته است که این روند در بازار فولاد هم‌اکنون فروکش کرده و کمرنگ شده است، چگونه می‌توان به تثبیت این وضعیت کمک کرد و آیا اساسا چنین چیزی ممکن است؟ یکی از فعالان بازار فولاد در این باره به «دنیای اقتصاد» گفت: بخش‌ها و اشخاص حقیقی در بازار فولاد وجود دارند که بخش اصلی فعالیتشان را فولاد تشکیل می‌دهد ولی سرمایه خود را وارد بازار نمی‌کنند بلکه در بازارهای سرمایه‌ای همچون ارز، سکه و خودرو وارد می‌کنند و بعد از رکود آن بازارها سرمایه‌ خود را به بازار فولاد وارد می‌کنند، این روند در صورت دیگری هم اتفاق می‌افتد، زمانی که حس بویایی این افراد به آنها می‌گوید «بازار فولاد ممکن است روندی افزایشی در پیش گیرد» بار دیگر روانه این بازار می‌شوند.

با این حال پیش‌بینی این افراد در این برهه اشتباه از آب درآمد، به‌طوری‌که‌ با در نظر گرفتن تورم کالاهای مهم دیگر این نظریه را که بازار فولاد هم باید افزایشی شود در پیش گرفتند غافل از اینکه بازار فولاد کشش نگاه سرمایه‌ای و کسب سود و یا نوسان‌گیری را ندارد؛ چرا که بازار فولاد بازاری مصرفی است و نگاه سرمایه‌ای داشتن به این بازار اشتباه ‌‌است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code