طبق سند چشم انداز ۱۴۰۴، میزان صادرات محصولات فولادی کشور باید به ۱۸ میلیون تن برسد، در حال حاضر ۵۵ درصد صادرات کشور، محصولات پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است و این پروژه‌ها باید گسترش یابند.

محصولات پتروشیمی ، صنایع فولادی و معدنی عمده ترین محصولات صادراتی ایران

 میرهادی سیدی مدیرکل سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سازمان تجارت ایران در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان خراسان شمالی، اظهار کرد: ویتنام در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۱۳ میلیارد دلار صادرات داشت که از این میزان ۵۰ میلیارد دلار مبتنی بر توسعه اقتصاد سنتی و ۱۵۰ میلیارد دلار ناشی از سرمایه‌گذاری خارجی بوده است.

وی اضافه کرد: در حقیقت ۷۳ درصد صادرات ویتنام ناشی از سرمایه‌گذاری خارجی بوده است. ۴۹.۵ درصد صادرات کشور چین نیز در سال‌های گذشته مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی بوده که البته در این سال‌ها کاهش یافته است.

سیدی با بیان اینکه “تنها سه درصد از مجموع صادرات کشور از طریق توافق انجام می‌شود”، افزود: با کشورها کمتر ارتباط برای توافق‌ها داریم که این امر باید تقویت شود.

پورعیسی تصریح کرد: اگر بخواهیم بر روی صادرات متمرکز شویم باید سلیقه مصرف‌کنندگان را بدانیم چون یکی از ضعف‌های اساسی ما در سهمیه بازار، ناآگاهی از سلیقه مصرفی و نوع تبلیغات است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی نیز با تاکید بر اینکه تولیدات ما باید صادرات‌محور باشد، گفت: نگرش‌های ما در حوزه تولیدات سنت‌گراست در حالی که در دنیای تجارت نباید سنت‌گرا بود.

مجید پورعیسی افزود: تولیدکنندگان باید به دنبال یک هدف باشند یعنی یا تولید یا صادرات زیرا این استاندارد در تمام کشورهای دنیا رعایت می‌شود و نمی‌توان ذهن خود را معطوف به تمامی مسائل کرد.

وی افزود: اکثر مشکلات ما در حوزه صادرات، کشوری است ولی در عین حال، تا جای ممکن مشکلات را در حوزه استان به طور جدی پیگیری می‌کنیم اما صادرکنندگان ما باید بدانند حوزه‌هایی همچون تامین اجتماعی و مالیات دستورات کشوری دارند؛ بنابراین این حوزه‌ها نمی‌تواند از موانع اصلی صادرات در استان به شمار برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code