وضعیت بازار جهانی و داخلی سنگ آهن

  سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین هفته گذشته از ۷۲ دلار هر تن خشک سی اف آر چین به حدود ۶۵ دلار رسید  و نهایتا پایان هفته حدود ۶۶ دلار هر تن خشک سی اف آر بود.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد حدود ۸ دلار کاهش داشته حدود ۲۲ دلار هر تن فوب ثبت شد. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران  نیز حدود  ۷ دلار افت داشته ۲۰ دلار هر تن فوب شد.

وضعیت بازار فولاد ایران و جهان در هفته ای که گذشت

وضعیت بازار  جهانی و داخلی قراضه

 بازار قراضه وارداتی در ترکیه هفته گذشته فعالیت چندانی نداشت و قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۸۰-۲۰ آخر هفته حدود ۳۱۶ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد در حالی که یک هفته قبل ۳۲۷ تا ۳۲۹ دلار هر تن سی اف آر بود.

کسی خریدار نیست و این غیبت خریداران، عرضه کننده ها را نگران کرده است.

در خاور دور قیمت قراضه وارداتی کانتینری نسبت به سه ماه قبل تا ۱۲ درصد افت داشته حدود ۲۹۵ دلار هر تن سی اف آر شده است.

در ژاپن نیز توکیو استیل قیمت خرید قراضه از بازار داخلی را ماه گذشته ۸ مرتبه پایین آورد. قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز تحت فشار ۲۷۳ تا ۲۸۲ دلار هر تن فوب شده است. روشن نیست بازار به کف رسیده یا روند نزولی ادامه دارد.

وضعیت بازار  جهانی و داخلی بیلت

  آخرین قیمت بیلت صادراتی چین هفته گذشته ۴۷۰ دلار هر تن فوب ثبت شد که حدود ۳۰ دلار افت قیمت هفتگی داشته است. قیمت نسبت به یک ماه قبل تا ۵۰ دلار افت داشته است.

یک ماه اخیر قیمت بیلت در بازار داخلی چین نیز تا ۱۱۵ دلار هر تن افت داشته و به کف ۱۸ ماه اخیر رسیده است. در بازار داخلی قیمت حدود ۴۵۰ دلار هر تن درب کارخانه شده است. باید دید این روند نزولی قیمت در چین بازارهای جهانی را با چالش مواجه می سازد یا خیر.

بیلت صادراتی سی آی اس ۵ دلار هر تن کاهش قیمت هفتگی را تجریه کرده ۴۵۰ دلار هر تن فوب شد.

بازار بیلت در جنوب شرق آسیا اخیرا در رکود بوده و افت قیمت های چینی ها بازار را بیشتر در سرازیری قرار داده است.  روند نزولی موجب شد خریدارها محتاط تر عمل کنند و منتظر قیمت های پایین تر بنشینند. فعلا همه منتظر کف قیمت هستند  و روشن نیست قیمت منطقی برای خرید چیست.

بیلت در بازار ایران

 قیمت شمش بطور متوسط برای سایزهای ۱۲۵ و ۱۵۰ میلیمتر روز شنبه ۳۷۲۱۳ ریال بود ولی تا آخر هفته به ۳۵۲۰۰ ریال تمام شده رسید. روز چهارشنبه آنچنان بازار در سکوت بود که آهن اسفنجی در بورس معامله نشد. شمش فولاد خوزستان که در هفته گذشته با قیمت پایانی ۳۴۸۵۲ ریال معامله شده بود روز چهارشنبه در قیمت ۳۲۳۹۳ ریال معامله شد. علت اصلی روند کاهشی قیمت شمش تنزل قیمت دلار به زیر ۱۱ هزار تومان است که در هفته گذشته هر روز شاهد آن بودیم.

این مساله روی تقاضای مقاطع اثر گذاشت طبعاً روند  نزولی قیمت مقاطع تقاضای شمش را هم پائین آورد، فولاد خراسان هم که قبلاً شمش را در قیمت پایه ۳۴۸۵۲ ریال فروخته بود در هفته گذشته به ۳۲۳۹۳ ریال معامله کرد. فارغ از مساله قیمت، حجم کالای عرضه شده  و تقاضای آن هم مطرح است. فولاد خوزستان روز چهارشنبه ۳۰ هزار تن عرضه کرد در حالیکه ۵۰ هزار تن تقاضا داشت و افزایش قیمت هم ۶/۱۱ درصد بود ولی هفته قبل میزان عرضه ۴۰ هزار تن بود در حالیکه تقاضا ۸۰ هزار تن و میزان افزایش قیمت ۸۱/۲۲ درصد. از انجا که قیمت هفته آینده بر اساس قیمت معامله شده در روز ۰۷/۰۹/۹۷ صورت خواهد گرفت، بنابراین قیمت پایه عرضه بالا نخواهد رفت.

منابع مختلفی از اساتید دانشگاه، مسئولین دولتی و نماینده های مجلس وعده کاهش قیمت ارز تا ۹ هزار تومان را داده اند بنابراین با محقق شدن این روند قیمت ها نزولی خواهد بود. دولت دو سیاست را دنبال می کند در کوتاه مدت تا پایان سال مساله تعادل نرخ ارز را جدی می گیرد در بلند مدت مساله اصلاح نظام بانکی را، فارغ از آنکه FATF در مجلس تصویب شود یا نه.

با دستورالعمل های بانک مرکزی دولت سیاست کنترل حجم نقدینگی و مساله پول شوئی را دنبال می کند، اما این سیاست ها در صورتی به نتیجه میرسد که در جنبه های خارجی هم همه چیز بر همین اساس امروز باشد برای کنترل نرخ ارز در کوتاه مدت، دولت واردات را به شدت قفل کرده است تا انجا که توقف چند ماهه کالاها در گمرک هم برایش مهم نیست، مثل عدم اجازه ورود ۱۱ هزار اتومبیل که بصورت قانونی ثبت سفارش شده اند. مهار واردات تقاضای ارز را کاهش میدهد اما از طرف دیگر کنترل و کاهش نرخ ارز به افزایش بیکاری منجر خواهد شد.

 دولت سعی می کند به آرامی در را به روی صادرات باز کند چون خوب میداند عدم صدور کالا چه عواقبی دارد ولی مشکلی که موجود است عدم تناسب تولید با فروش است. تجربه نشان داده است دولت ها در هر کشوری تا به بن بست نرسند حاضر به تغییر رویه نیستند.

در شرایط فعلی دولت نگاهش به صادرات نفتی است در حالیکه مشتقات نفتی و پتروشیمی هم با مشکل صدور و برگشت ارز روبرو هستند بنابراین به بازار داخلی روی آورده اند که قدرت جذب این حجم تولید را ندارد به همین علت کارخانه ها در هفته های پیش رو با مشکل نقدینگی روبرو خواهند شد چون قدرت فروش ندارند، در نتیجه قیمت پائین خواهد امد روند نزولی قیمت سیاست “صبر کن و ببین” را در تجار تقویت می کند ضمن آنکه آنها ترجیح خواهند داد موجودی خود را زودتر تبدیل به پول کنند این سیاست” بفروش و پولش را در جیب بگذار” رکود را عمیق تر می کند.

سیاست ارز هیجانی در سال ۹۱ تجربه شده، از تیرماه قیمت ها رو به تنزل گذاشت ولی از دی ماه دوباره بالا رفت اگر دولت موفق به مهار نرخ ارز نشود همان سناریو تکرار خواهد شد.      

وضعیت بازار  جهانی و داخلی مقاطع

 میلگرد صادراتی چین حدود ۳۲ دلار در طول هفته گذشته کاهش داشته ۴۹۷ دلار هر تن فوب شده است. خبر ها حاکی از آن است که برخی تریدرهای چینی میلگرد را ۴۸۰ دلار هر تن سی اف آر بنادر جنوب شرق آسیا پیشنهاد می دهند. 

میلگرد سی آی اس نیز ۱۴ دلار ارزان تر شده ۴۸۳ دلار هر تن فوب شنیده شد.

میلگرد صادراتی ترکیه به دلیل رکود تقاضا و روند نزولی بازار چین ارزان تر شده با ۱۰ دلار افت ۴۹۰ تا ۴۹۵ دلار هر تن فوب شد. برخی معتقدند این روند نزولی فعلا ادامه دارد.  میلگرد در بازار داخلی ترکیه نیز ۴۷۳ تا ۴۸۲ دلار هر تن درب کارخانه بود و تقاضایی نداشت.

در بازار داخلی اروپا میلگرد یک یورو افت داشته  ۵۳۵  یورو هر تن درب کارخانه شد.  در بازار امریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

  روند نزولی مقاطع از اول هفته پیش بینی میشد روز شنبه میانگین قیمت میله گرد ۸ تا ۳۲ میلیمتر ۴۲۶۴۸ ریال بود که تا چهارشنبه به ۴۱۵۰۱ ریال رسید. متوسط قیمت تیرآهن ۱۴- ۱۶ – ۱۸ محصول ذوب آهن روز شنبه ۴۴۷۳۳ ریال بود که تا آخر هفته به ۴۳۸۳۳ ریال نزول کرد، ذوب آهن روز سه شنبه هفته قبل کلکسیون عرضه داشت ولی با روند نزولی قیمت ذوب آهن هم باید قیمت ها را کاهش دهد آنچنان که سبد میله گرد خراسان که هفته قبل بطور متوسط در قیمت پایه ۳۷۹۱۵ ریال معامله شده بود در این هفته به ۳۷۱۵۲ ریال رسید. میله گرد ۱۴ ذوب آهن هفته قبل ۳۶۷۹۴ ریال معامله شده بود ولی در روز سه شنبه  ۳۷۷۹۴ ریال سایز ۱۶ هم همین سرنوشت را داشت.

تولیدکنندگان مقاطع که خارج از بورس کالا می فروشند مسابقه فروش داشتند این مسابقه به کاهش قیمت ها منجر شد در هفته آینده در صورتیکه اتفاق خاصی نیفتد همین روند ادامه خواهد داشت تجار در زمان کاهش قیمت به انتظار می مانند تلاش می کنند موجودی خود را بفروشند در نتیجه رقابت بین آنها و تولیدکننده ها منجر به افت بیشتر قیمت می شود دو نگاه در بازار موجود است نگاه اول اعتقاد دارد قیمت ها به کف خود رسیده و احتمال کاهش قیمت میلگرد به زیر  ۴۰۰۰۰ ریال تمام شده هر کیلو نیست.

نگاه دوم معتقد است کاهش نرخ ارز و افت صادرات قیمت به زیر ۴۰۰۰۰ ریال هر کیلو سقوط خواهد کرد. در هر حال قیمت مقاطع هر چه باشد مشکل اصلی در نقدینگی کارخانه هاست تا زمانی که مشکل کمبود نقدینگی وجود دارد روند نزولی ادامه خواهد داشت در صورت رفع این معضل می توان به ثبات بازار فکر کرد.

در مورد صادرات فولاد ایران، چینی ها با توجه به نزدیک شدن پایان سال مالیشان به شدت صادرات را تشویق می کنند. شنیده شده که برخی از کارخانه های چینی میلگرد تحویل مالزی را ۴۸۰ دلار هر تن سی اف آر با ال سی پیشنهاد داده اند. این قیمت و نحوه پرداخت آن با قیمت های ما بسیار متفاوت است در حالی که محصول ایران ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر بنادر مالزی تمام می شود.

محصول چین با اعتبار اسنادی و در تناژ ۲۰۰ تنی عرضه می گردد ولی محصول ایران با پرداخت نقدی و در تناژ حداقل ۱۰ هزار تنی پیشنهاد می شود. به همین دلیل زمان حمل کالای چینی سریع تر است و هزینه های معامله پایین تر. در نتیجه خریداران مالزیایی یا دیگر خریداران خاور دور کالای چینی را ترجیح می دهند.

وضعیت بازار  جهانی و داخلی ورق

 ورق گرم صادراتی چین به روند نزولی ادامه داد و به کف حدود یک و نیم سال اخیر نزدیک شد. ورق گرم صادراتی چین ۱۷ دلار نسبت به هفته قبل افت داشته ۴۸۵ دلار هر تن فوب شد. اغلب فعالان بازار چین معتقدند هنوز قیمت ها در این کشور به کف نرسیده و روند نزولی ادامه خواهد داشت. در بازار داخلی نیز ورق گرم اخیرا ۴ دلار افت داشته ۵۱۳ تا ۵۱۶ دلار هر تن درب کارخانه است.

ورق گرم سی آی اس ۴۷۵ دلار هر تن فوب شد که ۱۰ دلار افت هفتگی داشت. رکود بازار چین بر قیمت های سی آی اس اثر منفی داشت.

در ترکیه ورق گرم تا ۱۰ دلار نسبت به دو هفته قبل ارزان تر شده ۵۲۰ تا ۵۲۵ دلار هر تن درب کارخانه شد. ورق گرم صادراتی ترکیه نیز ۵ دلار افت هفتگی داشته ۵۱۵ تا ۵۲۵ دلار  هر تن فوب شد. برخی تا ۵۱۰ دلار هر تن فوب نیز پیشنهاد می دادند.

در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم افت داشته از ۷۷۹ دلار به ۷۷۳ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید. در اروپا نیز ورق گرم  ۱۰ یورو ارزان تر شده ۵۴۰ هر تن درب کارخانه  ثبت شد.

ورق در بازار ایران

  ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان ۵۷۷۰۰ ریال معامله می شد ولی تا چهارشنبه به ۵۶۰۰۰ ریال هر کیلو رسید. محصول نورد و لوله اهواز روز شنبه ۵۵۰۰۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۵۴۰۰۰ ریال رسید. میانگین قیمت های ورق ۳ تا ۱۲ میلیمتر مبارکه روز شنبه در اصفهان ۴۴۰۵۷ ریال بود که تا آخر هفته به ۴۴۲۳۶ ریال بالا رفت. علت این افزایش قیمت محدودیت عرضه ضخامت های ۶ تا ۱۲ میلیمتر بود. در این هفته ورق گرم مبارکه ضخامت ۶ میلیمتر به بالا با ۲۱۴ ریال هر کیلو افزایش قیمت پایه روبرو شد و همین امر روی افزایش قیمت این کالا موثر بود در حالیکه ورق های گرم ضخامت زیر ۶ میلیمتر با استقبال خریدارها روبرو نشد به همین دلیل با ۱۰ ریال کاهش قیمت پایه فروش مواجه گردید. بازار با سیاست “صبر کن و ببین” آرام آرام مبارکه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. مبارکه به عنوان تولیدکننده انحصاری سعی در کاهش عرضه خواهد کرد و در مقابل پائین امدن قیمت مقاومت خواهد کرد ولی این مقاومت تا جائی ادامه پیدا می کند که هزینه نهائی تولیدش اجازه دهد.

در هر حال تلاش سرویس سنترهای مبارکه این خواهد بود تا موجودیهایشان را بفروشند تا در این صورت از برادر بزرگ تر بتوانند حمایت کنند همین امر روی تقاضای بازار اثر خواهد گذاشت. دلیل دیگر کاهش قیمت ورق های زیر ۶ میلیمتر عرضه وسیع ورق های نورد و لوله اهواز است که در قیمت های بسیار پائین تر از مبارکه برای ضخامت های ۸/۲ میلیمتر به بالا به پروفیل سازها عرضه می شود حداقل قیمت ضخامت های ۳ و ۴ میلیمتر این تولید کننده روز چهارشنبه ۴۶۲۰۰ ریال بود در حالیکه ورق ۳ میلیمتر محصول مبارکه در اصفهان ۵۲۹۰۰ ریال پیشنهاد میشد به علت شرایطی که نورد و لوله اهواز دارد رقابت روی تولیدات آن شدید است به همین دلیل با توجه به روند نزولی قیمت اسلب، قیمت کالاهای این کارخانه رو به نزول خواهد بود بنابراین قدرت مانور مبارکه روی ورق های گروه C زیاد نیست از طرف دیگر هفته گذشته ورق های گرم محصول کاویان ضخامت های ۱۰ تا ۳۰ میلیمتر با عرض های ۵/۱ و ۲۵/۱ میلیمتر در قیمت حدود ۴۱۰۰۰ ریال عرضه میشد که روند نزولی هم داشت این امر هم روی محصولات مبارکه محققاً تاثیر خواهد گذاشت. ورق های اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر روز شنبه ۴۱۴۸۸ ریال معامله میشد که تا آخر هفته تقریباً ثابت ماند.

علت ثبات قیمت اکسین آن است که قیمت به کف خود رسیده در واقع این قیمت پائین تر از قیمت تمام شده برای سرمایه گذار است به همین علت موجودی ورق اکسین هر روز در بازار محدودتر می شود ولی با کاهش موجودی قیمت تغییر نخواهد کرد چون محصول کاویان و مبارکه در طیف قیمت ۴۰۰۰۰ ریال تا ۴۲۵۰۰ ریال تمام شده جوابگوی تقاضا هست. اگر اسلب به قیمت پایه ۳۱۰۰۰ ریال برسد و قیمت کاویان و مبارکه پائین نیاید ما شاهد افزایش موجودی ورق اکسین خواهیم بود در غیر اینصورت اکسین یکی از اولین کارخانه هایی خواهد بود که توقف تولید را تجربه خواهند کرد.

ورق سرد روند نزولی داشت میانگین قیمت روز شنبه برای ضخامت های ۴۰/۰ تا ۵/۲ میلیمتر ۷۴۴۲۹ ریال بود که تا آخر هفته به ۷۳۱۵۳ ریال رسید حجم سفارشات بسیار پائین امده به همین دلیل سرمایه گذاری روی این کالا جذاب نیست مبارکه توانست ورق سرد را در بورس در پایه قیمت ۵۵۸۵۶ ریال بفروشد که ۳ درصد نسبت به اخرین عرضه ۵۴۳۲۹ ریالی افزایش نشان میدهد. با توجه به روند نزولی قیمت ارز، قیمت این کالا باید کاهشی باشد چون قیمت محصولات صنعتی ساخته شده از این کالا پائین می آید از طرف دیگر مساله قیمت اتومبیل هنوز حل نشده در نتیجه سفارش قطعه سازها و صنایع اتومبیل در حداقل خود می باشد در مجموع انتظار بازار، برگشت قیمت است بخصوص که با افزایش قیمت ارز فاصله قیمت بازار با مبارکه بسیار زیاد شده بود حالا بازار به قیمت بورس نزدیک میشود این نزدیکی اگر با مقاومت مبارکه روبرو بشود و قیمت در بورس کاهش نیاید باعث ثبات بازار این کالا خواهد شد.

ورق گالوانیزه با کاهش قیمت روبرو بود قسمت عمده این کاهش مربوط به ورق های هفت الماس است متوسط قیمت شنبه برای ضخامت های ۴۵/۰ تا ۵/۱ میلیمتر ۸۸۷۹۲ ریال بود که تا اخر هفته به ۸۷۴۱۴ ریال رسید با توجه به روند نزولی قیمت ورق گرم محققاً محصولات هفت الماس باز هم شاهد کاهش قیمت خواهند بود و منحنی این کالا را تحت تاثیر قرار خواهند داد به همین دلیل کارخانه هائی مثل کاشان این فشار را بیشتر احساس خواهند کرد.

 

نموادار ورق روغنی

 

نمودار ورق سیاه

 

نمودار بیلت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code