ورود مواد اولیه به میزان ۹ هزار تن به ارزش ۳۰۰ میلیارد ریال به شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران از شه شنبه هفته جاری

کسری غفوری روز چهارشنبه در گفت گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، با تاکید بر اینکه هم اکنون تنها یک ماه از حقوق کارگران گروه ملی عقب افتاده افزود: تاکنون مبلغی بالغ بر ۲۱۰ میلیارد ریال بابت ۲ ماه از حقوق معوق کارگران پرداخت شده است.

ورود مواد اولیه به گروه ملی فولاد تا پایان هفته جاری

 

سومین خط تولید گروه ملی تا پایان هفته جاری وارد مدار می شود

وی با تایید خبر ورود مواد اولیه به میزان ۹ هزار تن به ارزش ۳۰۰ میلیارد ریال به شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران، بیان کرد: درقراردادی که با شرکت فولاد خوزستان منعقد شده این میزان مواد اولیه از سه شنبه هفته جاری به این واحد صنعتی تحویل شد.
مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران ادامه داد: در هفته جاری خط تولید میلگرد گروه ملی وارد مدار می شود و از بین خطوط پنچ گانه، سه خط فعالیت خواهند داشت.
غفوری افزود: به منظور تداوم تولید و فعالیت خطوط، از محل فروش محصولات به خرید مواد اولیه از شرکت فولاد خوزستان ادامه خواهیم داد.
وی مبلغ مورد نیاز برای راه اندازی دوباره دیگر خطوط کارخانه را منوط به تامین هفت هزار میلیارد ریال نقدینگی دانست و یادآور شد: با توجه به توانایی که گروه ملی در زمینه تولید محصولات فولادی دارد در آینده دیگر فازهای کارخانه وارد مدار خواهند شد و از این بابت کارگران می توانند اطمینان خاطر داشته باشند.

 

* ازسر گیری صادرات محصولات فولادی گروه ملی

مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران همچنین از رفع مشکل کارت بازرگانی این شرکت خبر داد و گفت: با تلاش و پیگیری که با همکاری استانداری، بانک ملی، امور مالیاتی، سازمان تامین اجتماعی، اتاق بازرگانی اهواز و اداره کل صنعت ، معدن و تجارت خوزستان صورت گرفت، کارت بازرگانی شرکت مجدد صادر خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری نشست امروز برای صدور کارت بازرگانی در استانداری افزود: برای صدور این کارت نیاز به مجوز اداره مالیات و تامین اجتماعی بود که امروز موفق به اخذ مجوز مالیاتی شدیم و در چند روز آینده نیز اداره کل تامین اجتماعی مجوز خود را در این خصوص صادر می کند.
غفوری یادآور شد: پس از دریافت این مجوز، اتاق بازرگانی اهواز قول داده که در مدت ۴۸ ساعت کارت بازرگانی گروه ملی را صادر و سپس می توانیم فرآیند صادرات محصولات خود به خارج از کشور را آغاز کنیم.
مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران ادامه داد: یکی از بازارهای هدف ما کشور عراق است و با توجه با اینکه بازار صادراتی باعث می شود ارزش افزوده محصول سه برابر شود و به عنوان مثال محصولی که امروز در بازار کیلویی ۳۵ هزار ریال فروخته می شود با صادرات کیلویی ۱۱۰ هزار ریال ارزش پیدا می کند.

مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه گفته می شود مافیا اجازه نمی دهد که گروه ملی به تولید بپردازد، گفت: طبیعی است که در هر فعالیت اقتصادی و تجازی رقبایی وجود داشته باشند اما به طور قطع چیزی به اسم مافیا و یا دیگر رقبا این توان را ندارند که در مقابل گروه ملی قد علم کنند و یا مانع تولید شوند.

غفوری ادامه داد: این گروه فولادی مجموعه ای از تمام محصولات فولادی است و با توجه به کیفیتی که در تولیدات این کارخانه وجود دارد به زودی این موضوع را به همه ثابت خواهیم کرد.
وی در خصوص راهکار عملی برای پایان دادن به تجمعات کارگران، بیان کرد: گروه ملی صنعتی فولاد ایران خانه این کارگران است و از آنها می خواهیم هرچه زودتر به خانه خود بازگردند تا در کنار هم به تولید و رفع مشکلات بپردازیم.
وی با اشاره به حمایت های همه جانبه مسئولان استانی و کشوری در جهت رفع مشکلات کارخانه، افزود: خواست این کارگران برای دریافت حقوقشان مطالبه بحق و منطقی است ولی با پرداخت هایی که صورت گرفته انتظار داریم که آنها به کارخانه بازگردند.
غفوری افزود: کارگران نگران آینده شغلی خود هستند و بر همین اساس باید به آنها بگویم که با بازگشت آنها به محل کار می توانیم مشکلات را رفع کنیم و مطمئن باشند که اجازه نخواهیم داد که بر معیشت آنها تاثیر بگذارد.
وی خاطرنشان کرد: با پیگیری صورت گرفته موفق شدیم معوقات حقوقی کارگران را از هشت ماه و چهار ماه به یک ماه برسانیم که این امر ناشی از عزم موجود برای فعالیت جدی گروه ملی برای ادامه کار است.

* پایان خوش ماجرای فولاد اکسین

مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران که پیش از این از بازگشت سهام این شرکت پس از فروش آن توسط سازمان خصوصی سازی خبر داده بود، گفت:در برخی اخبار از واگذاری این سهام به فولاد مبارکه اصفهان اشاره شده بود که به هیچ وجه صحت ندارد.
غفوری اینگونه اخبار درباره مالکیت فولاد مبارکه اصفهان سهام گروه ملی در فولاد اکسین خوزستان را رد کرد و بر همین اساس نامه موافقت سازمان خصوصی سازی مبنی بر توقف فروش این سهام را در اختیار خبرنگار ایرنا قرار داد.
واگذاری بخشی از سهام فولاد اکسین توسط سازمان خصوصی سازی از طریق مزایده، بابت بدهی گروه ملی صنعتی فولاد ایران و بانک ملی بود.

وی افزود: این نامه به شماره به شماره ۲۴۵۶۴ در تاریخ ۱۹آذر ماه که توسط سازمان خصوصی سازی صادر شده به موضوع موافقیت با استمهال مانده بدهی اقساط قرارداد واگذای سهام شرکت فولاد اکسین خوزستان اشاره دارد.
وی یادآور شد: در این نامه آمده است که شرکت گروه ملی باید در چهار فقره چک مبلغ یک هزار و ۶۷۳ میلیارد و ۹۳۷ میلیون ریال را تا تاریخ ۲۲ شهریور سال آینده پرداخت کند.
مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران تاکید کرد: نخستین پرداختی بر اساس زمان بندی اعلام شده باید به مبلغ ۴۱۸ میلیارد ۷۳۶ میلیون ریال در تاریخ ۲۲ آذر امسال به حساب سازمان خصوصی سازی انجام شود.

بر اساس این گزارش، مزایده بلوک ۳۱٫۶ درصدی فولاد اکسین خوزستان هفتم آبان به بالاترین قیمت یعنی چهار هزار و۶۰۰ میلیارد ریال در محل سازمان خصوصی سازی کشور انجام شده بود که در نهایت در تاریخ ۱۹ آذر امسال این واگذاری متوقف شد.
گفتنی است، شرکت فولاد اکسین خوزستان، از بنگاه های فعال در تولید ورق های عریض فولادی که بیشتر در عملیات حرارتی همچون نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع دریایی و ماشین سازی کاربرد دارد، فالیت دارد.
گروه ملی صنعتی فولاد ایران در سال ۱۳۴۲ به عنوان نخستین کارخانه نورد فولاد کشور در اهواز تاسیس شد و در سال ۱۳۸۸ با هدف خصوصی سازی به یکی از شرکت های زیر مجموعه امیر منصور آریا واگذار شد ولی با کشف اختلاس ۳۰ هزار میلیارد ریالی و ارتباط آن با ۲ بانک بزرگ کشور در سال ۱۳۹۰ مدیریت آن به طور موقت در اختیار دادگستری قرار گرفت و درنهایت در اسفند ۱۳۹۵ به بانک ملی واگذار شد.
مشخص نبودن وضعیت این شرکت سبب به بار آمدن زیان انباشته در این مجتمع فولادی شد و این شرکت که زمانی در صنعت فولاد کشور پیشرو بود، اکنون فقط با بخشی از ظرفیت خود کار می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code