قیمت فولاد و سنگ‌آهن چین در واکنش به محدودیت‌های تولید در زمستان رو به افزایش گذاشته اما رشد اخیر قیمت‌ها نشان‌دهنده دورنمای مثبت برای این بخش نیست. عامل تاثیرگذار در رشد قیمت‌ها، تشدید اقدامات مقامات رسمی برای مقابله با آلودگی در مراکز فولادسازی بوده است در حالی‌که ابتدا تصور می‌رفت محدودیتهای تولید در زمستان امسال به شدت فصل سرمای قبلی نخواهد بود.

 

قیمت فولاد و سنگ آهن در چین افزایش یافت

بهای معاملات میلگرد فولادی در شانگهای با ۰.۸ درصد افزایش، به ۳۴۵۸ یوان (۵۰۰.۲۶ دلار) در هر تن رسید. بهای معاملات این بازار در ۱۴ دسامبر در ۳۴۲۷ یوان (۴۹۷ دلار) در هر تن بسته شد که ۳.۷ درصد نسبت به قیمت نهایی ۱۱ دسامبر و ۷.۴ درصد نسبت به قیمت ۳۱۹۲ یوان در ۲۶ نوامبر، افزایش داشت.

بهای معاملات سنگ‌آهن در بازار کالای دالیان با یک درصد افزایش، به ۴۹۲.۵ یوان در هر تن رسید. قیمت سنگ‌آهن با عیار ۶۲ درصد نیز روند مشابهی را طی کرده و با ۸.۵ درصد افزایش در مدت دو هفته، ۱۴ دسامبر در ۷۰.۰۵ دلار در هر تن بسته شد.

قیمت میلگرد فولادی تقریبا ۱۴ درصد نسبت به اوج قیمتش در سال ۲۰۱۸ که اواخر اوت به ثبت رسانده بود، کاهش پیدا کرده است اما حرکت اخیر قیمت نشان‌دهنده دیدگاه کسانی است که تصور می‌کنند محدودیت تولید، میزان عرضه را محدود خواهد کرد و تقاضا نسبتا قوی خواهد ماند.

قطعا شواهد اولیه از محدودیت تولید، تاثیر خود را گذاشته است. تولید فولاد از رکورد ۸۲.۵۵ میلیون تن در اکتبر، به ۷۷.۶۲ میلیون تن در نوامبر کاهش پیدا کرد که پایین‌ترین سطح تولید در هفت ماه گذشته بوده است.

اگر پیش‌بینی موسسه تحقیقات و برنامه‌ریزی صنعت متالورژیک چین درباره میزان تولید سال ۲۰۱۸ درست باشد، تولید دسامبر ممکن است ۶۶ میلیون تن باشد.

این موسسه دولتی انتظار دارد تولید فولاد چین در سال ۲۰۱۸ به رکورد ۹۲۳ میلیون تن صعود کند. تولید این کشور در ۱۱ ماه نخست امسال به ۸۵۷.۴ میلیون تن بالغ شده که ۶.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۷ رشد داشته است.

رکورد بالای تولید فولاد در سال میلادی جاری بدنبال تقاضای قوی در ابتدای سال و حاشیه سود مطلوب روی داده اما عوامل مذکور در هفته‌های اخیر تا حدودی ضعیف شده‌اند.

براساس گزارش رویترز، همزمان با انتشار آمار اقتصادی که نگرانی‌هایی را نسبت به چشم‌انداز تقاضا برای صنایع فولادبر همچون ساخت و ساز و خودروسازی به وجود آورده است، قیمت‌های فولاد و حاشیه سود آن با وجود بهبود در هفته گذشته، از اوج‌شان در اوت فاصله گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code