مقاطع

اواخر هفته گذشته در بورس شانگهای چین قیمت میلگرد افت ۳۱ دلاری داشته ۵۹۴ دلار هر تن شد. میلگرد صادراتی چین ۵۷۳ دلار هر تن فوب ثبت شد که رشد جزیی داشت. در کل انتظار می رود ضعف تقاضا قیمت میلگرد را در چین ارزان تر نماید.

قیمت میلگرد صادراتی ترکیه  ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار هر تن فوب ثبت شده که ۱۰ دلار هر تن رشد قیمت هفتگی داشت. در بازار داخلی ترکیه میلگرد ۵۱۵ تا ۵۲۵ دلار هر تن درب کارخانه بود.

میلگرد صادراتی سی آی اس بازار ضعیفی داشت و قیمت در ۵۲۰ تا ۵۲۵ دلار هر تن فوب در ثبات ماند.

در بازار داخلی اروپا میلگرد ۵۶۰ یورو هر تن درب کارخانه  و در ثبات بود. در بازار امریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و بدون تغییر باقی ماند.

مقاطع در بازار ایران

بازار مقاطع روند نزولی داشت میله گرد سایز ۸ تا ۳۲ میلیمتر بطور متوسط روز شنبه ۴۸۲۸۱ ریال پیشنهاد میشد که تا آخر هفته به ۴۶۸۶۲ ریال رسید. تیرآهن بازار مشخصی نداشت و دامنه عرضه قیمت آن وسیع بود بخصوص تیرآهن نمره ۱۴ که توسط کارخانه های مختلفی عرضه میشود جو بدبینی و عدم اعتماد باعث شده بود که کمتر بنکداری تمایل به انجام معامله داشته باشد سطح فروش کارخانه ها به شدت پائین آمد که همه اینها متاثر از سیاست سردرگمی و نگرانی از سیاست های وزارت صمت و بورس بود روز چهارشنبه که خبر رفع محدودیت ها اعلام شد دلگرمی به بازار برگشت ولی نگرانی از رقابت و افزایش یکباره قیمت ها جایگزین آن شد واقعیت اینست که قیمت های عرضه شده در بورس واقعی نیست و تا رسیدن به سطح عرضه و تقاضا فضای زیادی هست این هفته این فضا پر خواهد شد و به دنبال آن به علت گرانی یکباره کالاها بازار راکد خواهد شد .

 بازار واقعی مقاطع را باید در هفته های بعد جستجو کرد که قیمت بازار با بورس به یک بالانس منطقی برسد. افزایش قیمت ها در بورس برگشت پذیر نیست چون باعث افزایش نهادهای دیگر می شود و همین امر به روند افزایشی حتی در حالت رکود کمک خواهد کرد.

سنگ آهن

هفته گذشته در بازار سنگ آهن وارداتی در چین قیمت خلوص ۶۲ درصد پس از نوساناتی نهایتا نسبت به هفته قبل بهبود داشت و از حدود ۶۶ دلار به ۶۸٫۳۵ دلار هر تن خشک سی اف آر چین رسید. البته اوایل هفته تا حدود ۶۹ دلار نیز رسیده بود. با این که بازار فولاد چین رکود داشته ولی چون موجودی سنگ آهن بنادر چین چند هفته ایست که رو به پایین است نباید منتظر رکود بازار این ماده اولیه باشیم.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد هفته گذشته از ۳۱٫۲ دلار هر تن فوب به ۳۰٫۹ دلار رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران  نیز  ۳۰ سنت افت داشته ۲۷ دلار هر تن فوب شد.

 

قراضه

بازار قراضه وارداتی در ترکیه در ثبات بود. متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰، ۳۱۹ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. اقتصاد ترکیه هنوز پر چالش است و قیمت قراضه رشد چشمگیر نخواهد داشت.

قراضه آ۳ سی آی اس در ترکیه ۳۰۹ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود.

در جنوب شرق آسیا قراضه وارداتی سنگین کانتینری ۵ دلار بهبود داشته ۳۲۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. در هند نیز قراضه خرد شده وارداتی ۱۰ دلار بالا رفته ۳۵۶ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

 

بیلت

بازار بیلت سی آی اس هفته گذشته در ثبات بود و متوسط قیمت ۴۷۶ دلار هر تن فوب بود. عرضه کننده ها به دنبال ۴۸۰ تا ۴۹۰ دلار هر تن فوب بودند و خریداران به دنبال ۴۶۵ تا ۴۷۶ دلار. از این رو معامله جدی در بازار دیده نشد. در جنوب شرق آسیا بیلت وارداتی در ۵۲۵ تا ۵۳۵ دلار هر تن سی اف آر ثبات داشت.

در ترکیه بیلت صادراتی تا ۱۰ دلار رشد داشته ۴۸۵ تا ۴۹۵ دلار هر تن فوب شد. بیلت وارداتی نیز ۴۸۵ تا ۴۹۰ دلار هر تن سی اف آر و بدون خریدار بود.

قیمت بیلت در بازار داخلی چین  بهبودهایی داشته از ۵۹۲ دلار به ۵۹۹ دلار هر تن درب کارخانه با مالیات بر ارزش افزوده رسید. بیلت صادراتی چین نیز ۵۳۵ تا ۵۴۰ دلار هر تن فوب بود.

بیلت در بازار ایران

روند قیمت شمش در هفته گذشته نزولی بود. میانگین قیمت سایزهای ۱۲۵ و ۱۵۰ میلیمتر روز شنبه ۴۰۰۱۳ ریال بود که تا پایان هفته به ۳۸۰۱۳ ریال رسید به علت رکود بازار مقاطع قیمت شمش از قدرت کافی برخوردار نبود و خریدارها تعیین کننده بازار بودند این در حالی است که قیمت آهن اسفنجی در حدود ۱۶۰۰۰ ریال پایه بود و ضایعات از ۲۵۰۰۰ تا ۲۷۰۰۰ ریال قیمت داشت روز چهارشنبه نامه آقای شاپور محمدی به آقای جهانگیری دست به دست میشد که در آن به طور مشروح قید شده بود که دستور العمل های صادر شده از طرف وزارت صمت برای بورس کالا مخالف قوانین بورس است و در انتها درخواست شده بود که عرضه کنندگان فولاد محصولاتشان را خارج از بورس عرضه کنند تا ظهر نشده تمام عرضه ها متوقف شد، سیاست عضویت در سایت بهین یاب ملغی شد و قرار شد همه کارخانه های مادر روز پنج شنبه که نیمه تعطیل است عرضه داشته باشند البته تا بعدازظهر این عرضه ها هم به شنبه کشیده شد. مثل اینکه سناریوئی از قبل طراحی شده بود تا بخشی از دستورالعمل تنظیم بازار محصولات فولادی که گره اصلی آن عرضه به نرخ دستوری با محدودیت سقف قیمت و محدودیت خریدارها بود برداشته شود.

در جمهوری اسلامی ایران اگر کسی از چراغ قرمز رد بشود جریمه دارد و در صورت تکرار اتومبیل یعنی حرکت خلاف متوقف خواهد شد حال سئوال اینست کسانی که خلاف کردند و علیرغم اعلام این خطا توسط کارخانه ها و مراجع مختلف به کارشان ادامه دادند و کارخانه های تولید شمش را  مجبور کردند محصولشان را زیر قیمت قراضه بفروشند چه جریمه ای باید بپردازند؟؟ انجمن تولیدکنندگان فولاد به فرایند دستورالعمل های ۰۱/۰۵/۹۷ تا ۲۱/۰۶/۹۷ باید بپردازد که قابلیت ضعیف وزارت صمت و دستورالعمل های غلط آن چه زیانی به صنعت فولاد اعمال کرده است باید مسئولان این سیاست گذاری به مردم معرفی شوند آنجا که وزارت خانه باید سعی در افزایش عرضه میکرد بخش تقاضا را بست و عرضه را محدود کرد. نتیجه این سیاست چه بود مگر در سیمای جمهوری اسلامی خودشان نگفتند میله گرد به بالای ۷ هزار تومان رسیده که هیچوقت این عدد نبود !! و حالا محدودیت را برداشتیم تا قیمت پائین بیاید.

اگر این حرف درست باشد افزایش قیمت میله گرد هم محصول همان دستورالعمل هاست. صنعت فولاد دو ماه کاری را از دست داد زیان سنگینی را متحمل شد ولی کسی نه ارزیابی می کند نه کسی بازخواست می شود.

همه در انتظار روز شنبه هستند محققاً قیمت شمش فولاد خوزستان از ۳۰۰۰ تومان قیمت پایه عبور خواهد کرد اگر به بالای ۴۵۰۰ تومان هم برسد دور از انتظار نیست چرا که بر اساس نرخ صادراتی و قیمت ارز سنا این روند طبیعی است اما با این اتفاق قیمت تمام نهاده ها مثل آهن اسفنجی ، گندله ، کنسانتره و سنگ آهن جهش خواهد کرد به دنبال آن رکود خواهد بود و دستورالعمل های مجدد وزارت صمت که صادرات آهن اسفنجی را آزاد خواهد کرد ما در حال حاضر با مشکل تامین گندله روبرو هستیم ولی صادرات آن آزاد است در حالیکه آهن اسفنجی با مازاد ظرفیت روبروست و صادرات آن ممنوع .

در هر حال هفته آینده هفته زیبائی خواهد بود فولاد مبارکه که به مشتریان مشخص کالا عرضه می کند، تنها باید در انتظار افزایش قیمت آن نشست ولی شمش به شدت بالا خواهد رفت به دنبال آن بازار راکد خواهد شد و طبعاً میله گرد و تیرآهن هم افزایش قیمت را تجربه خواهند کرد کلاه اصلی سر ذوب آهن اصفهان   می ماند که هنوز درگیر فروش کالا به مشتریانی است که قدرت خرید ندارند البته این هم برداشته خواهد شد ولی محصول انبار شده ذوب آهن چه تکلیفی خواهد داشت؟

در هر حال ما دوباره باید شاهد تنش در بازار فولاد باشیم، اینهم محصول دخالت عواملی است که کارشان نه ارزیابی می شود نه برایشان پاداش یا عقوبتی هست. 

 

ورق

هفته گذشته ورق گرم صادراتی چین به دلیل رکود تقاضا در ثبات  بود و قیمت پیشنهادی ۵۷۵ تا ۵۸۰ دلار هر تن فوب شنیده شد.  در بازار داخلی چین نیز ورق گرم ۶۲۵ تا ۶۵۴ دلار هر تن درب کارخانه  بود.

در بازار داخلی ترکیه ورق گرم ۵۸۰ تا ۵۹۰ دلار هر تن درب کارخانه و تقاضا پایین بود. ورق گرم وارداتی به ترکیه نیز به طور میانگین ۵۶۵ دلار هر تن سی اف آر بود.

آخرین قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس نیز ۵۴۳ دلار هر تن فوب و در ثبات بود.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم هفته گذشته از  ۸۶۹ دلار به ۸۶۲ دلار هر شورت تن درب کارخانه  رسید. در اروپا نیز ورق گرم یک یورو افت داشته ۵۷۱ یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در انزلی هر کیلو ۵۹۰۰۰ ریال بود ولی تا روز چهارشنبه به ۵۶۰۰۰ ریال تمام شده رسید محصول سبا و نورد لوله اهواز و گیلان به خوبی جایگزین این کالا شده است بخصوص نورد و لوله اهواز که عرضه کننده های متفاوتی دارد و فضای رقابتی برای آن باز است تا ۵۲۰۰۰ ریال هم عرضه شد. ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر با محدودیت عرضه روبرو بود ولی به علت رکود ناشی از سردرگمی روند نزولی داشت و از میانگین ۴۲۰۵۰ ریال هر کیلو تمام شده به ۳۸۸۳۸ ریال سقوط کرد ولی از روز سه شنبه فروشنده ها عقب نشستند و عرضه ها متوقف شد. محصولات اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر در قیمت ۴۱۷۷۵ ریال روز شنبه پیشنهاد میشد که تا چهارشنبه به ۴۰۱۸۸ ریال افت کرد حجم معاملات ورق هر روز محدودتر می شود چون پروژه ها درخواست های کمتری دارند .

ورق سرد با کاهش محدود روبرو بود میانگین قیمت از ۶۵۳۶۷ ریال به ۶۴۷۷۸ ریال رسید محصولات وارداتی عملاً در بازار نیست کاهش قیمت ناشی از تعطیلات تابستانی واحدهاست از طرف دیگر محدودیت صادرات قیر باعث شده بود تقاضا برای ضخامت های ۶۰/۰ و ۱ میلیمتر کاهش یابد که با رفع این محدودیت انتظار میرود بازار با محدودیت عرضه روبرو شود.

در بازار ورق گالوانیزه عرضه ها محدود بود و بیشتر محصول کاشان و هفت الماس عرضه میشد که میانگین قیمتی ضخامت ۴۰/۰ تا ۵/۲ میلیمتر از قیمت ۷۴۵۰۰ ریال روز شنبه به ۷۱۸۱۳ ریال روز چهارشنبه رسید به نظر میرسد این روند با محدودیت عرضه تغییر کند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code