آهن اسفنجی منبعی با عیار بالا برای ساخت آهن و فولاد است که از بازیافت کانی آهن طبیعی یا فرآوری شده بدون رسیدن به دمای ذوب بدست می آید. جداول آماری واحدهای تولیدی این بخش نشان می دهد میزان تولید آهن اسفنجی در دیماه به بیش از ۲ میلیون و ۱۴۵ هزار تن رسید که نسبت به زمان مشابه سال گذشته رشد ۲۹ درصدی دارد.

بررسی آمار عملکرد شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی در دوره ۱۰ ماهه امسال نشان می دهد، میزان تولید آهن اسفنجی نسبت به مدت مشابه پارسال با رشد ۲۷ درصدی از مرز ۲۱ میلیون تن گذشت.

پیش از این معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته بود، آمارها نشان می دهد در دولت تدبیر و امید ۶۶ میلیون تن به تولیدات زنجیره فولاد افزوده شده تا مجموع آن به ۱۸۹ میلیون تن برسد. این تولیدات شامل کنستانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و نورد است.

انجمن جهانی فولاد نیز در بهمن ماه امسال اعلام کرد که در سال ۲۰۱۸ ایران به عنوان دومین تولیدکننده آهن اسفنجی پس از هند بود.

براساس این آمار، ایران در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۵٫۵۴ میلیون تن آهن اسفنجی تولید کرد که در مقایسه با عملکرد سال ۲۰۱۷ رشد ۳۱٫۶ درصدی دارد و همچنین کشورمان در این مدت، بیش از ۳۰٫۳ درصد کل تولید آهن اسفنجی جهان را به خود اختصاص داد.

رشد تولید آهن اسفنجی ایران در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با رشد جهانی در این زمینه، ۲٫۷ برابر شده است.

** رشد ۳۲ درصدی تولید گندله

همچنین واحدهای بزرگ بخش معدن و صناع معدنی در ۱۰ ماهه امسال افزون بر ۳۴ میلیون و ۸۲۴ هزار تن گندله تولید کردند که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد ۳۲ درصدی را برجا گذاشتند.
«گندله در اصطلاح متداول یعنی گلوله های تولیدشده از سنگ آهن و سایر مواد افزودنی که نخست خام و سپس پخته یا سخت می شود.»
میزان تولید گندله واحدهای فعال در این بخش در دیماه بیش از سه میلیون و ۶۷۷ هزار تن بود که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۳۰ درصدی دارد.
سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) سال گذشته اعلام کرده بود، دوره زمانی نیمه سال ۱۳۹۲ تا سال ۹۶ بیشترین ظرفیت سازی مربوط به گندله سازی در کشور محقق شد به طوری که رشد ۱۱۹درصدی در این بخش ایجاد شد.
همچنین ظرفیت تولید این ماده در سال ۱۳۹۲ برابر با ۲۲ میلیون تن ثبت شده بود که این رقم در سال گذشته از سطح ۴۸ میلیون تن گذشت.

** افزایش ۲۱ درصدی کنسانتره آهن

جداول آماری منتشر شده گویای دستیابی به بیش از ۳۸ میلیون و ۱۶۶ هزار تن کنسانتره آهن است که در مقایسه با ۱۰ ماهه پارسال، رشد ۲۱ درصدی را نشان می دهد.
تولید دیماه واحدهای مورد بررسی افزون بر سه میلیون و ۸۵۹ هزار تن کنسانتره آهن بوده که افزایش ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را ثبت کرده است.
ظرفیت تولید کنسانتره از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ بیش از ۸۰ درصد افزایش یافت و از ۲۸٫۸ میلیون به مرز ۵۲ میلیون تن رسید.

بررسی ها نشان می دهد ظرفیت اسمی تولید کنسانتره در سال ۱۳۹۵ برابر با ۴۴٫۳ میلیون تن بود که تولید عملی در این سال به رقم ۳۱٫۳ میلیون تن رسید.
سال ۱۳۹۳ براساس اکتشافات به عمل آمده حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تن به ذخایر سنگ آهن کشور افزوده شده است.
انتظار می رود در افق ۱۴۰۴ با توجه به رشد جمعیت، میران مصرف سرانه فولاد به حدود ۳۴۰ کیلوگرم به ازای هر نفر خواهد رسید در صورتی که آمارهای غیررسمی، میزان مصرف سرانه فولاد ۲۳۰ کیلوگرم است.
ظرفیت پیش بینی شده صنعت فولاد برای افق ۱۴۰۴ رقم ۵۵ میلیون تن است که با توجه به برآورد مصرف ۳۰ میلیون تن در افق یاد شده، انتظار می رود حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن صادرات انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code