پیش از انقلاب ظرفیت تولید محصولات فولادی ذوب آهن اصفهان ۶۰۰هزار تُن بود ولی اکنون این ظرفیت به ۱۰ برابر افزایش یافته است.

 

 

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در گفت و گو با ایرنا افزود: سنگ بنای این شرکت در سالهای پیش از انقلاب گذاشته شد ولی رشد و بالندگی آن دستاورد چهل ساله انقلاب اسلامی است به طوری که اکنون به اولین و بزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران تبدیل شده است.

منصور یزدی خواه با اشاره به رشد ۱۰ برابری تولیدات این شرکت با گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب گفت: پیش از انقلاب ظرفیت تولید محصولات فولادی ذوب آهن اصفهان ۶۰۰هزار تُن بود ولی اکنون این ظرفیت به ۱۰ برابر افزایش یافته است.
وی با توجه به پیشرفت های چشمگیر این صنعت در تولید فولاد کشور و صادرات آن به کشورهای دیگر، ذوب آهن اصفهان را شناسنامه و مادر صنعت فولاد دانست.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: پیش از انقلاب تنها یک کوره بلند هزار مترمکعبی در این واحد صنعتی بزرگ فولادی بود در حالی که در سال ۶۲ با اضافه شدن دو کوره بلند ۲ هزار مترمکعبی دیگر، ظرفیت تولید ذوب آهن بطور چشمگیری افزایش یافت.

وی خاطرنشان کرد: این شرکت صنعتی بزرگ در گذر از چهل سالگی انقلاب، زیر فشارهای فراوان دوران جنگ و حملات هوایی دشمن ۲۸۶شهید را در دوران دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرد و دارای ۱۴هزار ایثارگر است.

یزدی خواه، تحریم ها را فرصتی ارزشمند برای رشد و بالندگی شرکت ذوب آهن ذکر و اضافه کرد: در سخت ترین شرایط دوران جنگ، ذوب آهن اصفهان نقش مهمی در تجهیز، نصب و راه اندازی مجتمع فولاد مبارکه ایفا کرد.

وی ادامه داد : همچنین در دوران انقلاب به ویژه در سال های اخیر عملکرد این شرکت فولادی در زمینه بازسازی و توسعه ای ارتقا یافته و دستگاه های این شرکت به روز و در بخش هایی هم خودکفایی حاصل شده است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان، این واحد را تنها کارخانه تولیدکننده مقاطع فولادی در دوران جنگ تحمیلی و بعنوان بخشی از انقلاب معرفی کرد و افزود: شرکت ذوب آهن اصفهان در زمینه ساخت قطعات و تجهیزات نظامی و ساخت پل های شناور نقشی تاثیرگذار را به صورت مستقیم ایفا کرده است.

وی، تنوع محصولات ذوب آهن اصفهان را ۱۰برابر تنوع محصول در پیش انقلاب بیان کرد و گفت: درپیش انقلاب ۶۰۰هزار تن محصول تنها در اندازه های خاص تیرآهن و میلگرد دراین شرکت تولید می شد در حالی که پس از انقلاب تولید کلاف های صنعتی و ساختمانی، انواع تیرآهن های سنگین از سایزهای ۱۸به بالا تا اندازه ۳۰۰میلیمتر در بسیاری از سایزهای مختلف تولید می شود.

یزدی خواه خاطرنشان کرد: این شرکت امروز با ۶۰درصد ظرفیت، فعال است و در صنایع بالا و پایین دست بسیار نقش آفرین است.
وی همچنین نقش ذوب آهن اصفهان را در راه اندازی بورس کالا حرکتی ارزشمند در حیطه اقتصاد و صنعت کشور دانست و افزود: تا پیش از راه اندازی بورس کالا، ظرفیت تولید فولاد کشور هشت میلیون تُن بود اما امروز به ۳۱میلیون تُن فولاد رسیده است.

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در سال ۱۳۵۰ در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان در شهرستان لنجان احداث و به بهره برداری رسید.

محصولات ذوب آهن اصفهان به ۲۵ کشور دنیا از جمله فرانسه، بلژیک، اسپانیا، ایتالیا، ایرلند، پرتغال، یونان، افغانستان، امارات متحده عربی، عراق، ترکیه، ترکمنستان، تاجیکستان، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، هند، عمان،کویت، چین، لبنان، پاکستان، عربستان سعودی، قطر و اردن صادر می شود

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code