ذوب آهن اصفهان برند مورد اطمینان سازمان نظام مهندسی

مهندس غلام حسین عسکری رئیس سازمان نظام مهندسی اصفهان به همراه اعضاء این سازمان با حضور در ذوب آهن اصفهان ضمن بازدید از خط تولید ، با مهندس یزدی زاده مدیرعامل و مسئولین این شرکت دیدار و گفتگو کردند .

رئیس سازمان نظام مهندسی اصفهان در این دیدار گفت : ذوب آهن اصفهان ، برند معتبر و مورد وثوق کامل سازمان نظام مهندسی است به گونه ای که مهندسین محاسب در بازرسی های خود وقتی در ساختمان با محصولات ذوب آهن مواجه می شوند ، نسبت به کیفیت آن اطمینان کامل دارند .

وی افزود : وجود محصولات غیر استاندارد در بازار یک معضل نگران کننده است و به دلیل قیمت پایین مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند عواقب ناگواری داشته باشد .

مهندس عسکری تصریح کرد : سازمان نظام مهندسی اصفهان آمادگی دارد که با ذوب آهن اصفهان ،  نشست های تخصصی برگزار کند تا محصولات استاندارد این شرکت به خوبی معرفی گردد و فرهنگ سازی لازم در این خصوص صورت گیرد .

وی افزود : هم اکنون در مقایسه سازه های بتنی و فولادی ، ترجیح مهندسین محاسب در اصفهان به سازه های بتنی است اما اگر ذوب آهن اصفهان که مورد اطمینان محاسبین است ، تنوع محصولات خود را افزایش دهد ، می توانیم شاهد سازه های فولادی بیشتری در اصفهان باشیم .

مهندس عسکری گفت :  در استان های دیگر که از ذوب آهن فاصله دارند مانند خراسان رضوی ، بیشتر ساختمان ها با سازه های فولادی ساخته می شوند و لذا در اصفهان که ازنعمت وجود ذوب آهن برخورداریم باید در خصوص ترویج سازه های فولادی اقدامات لازم صورت گیرد .

رئیس سازمان نظام مهندسی اصفهان پس از بازدید از خط تولید ذوب آهن اصفهان گفت : پتانسیل فنی بالایی در این شرکت وجود دارد که از آن بی خبر بودیم .

وی افزود : تیر آهن بال پهن که در ذوب آهن اصفهان تولید می شود ، می تواند جایگزین تیر ورق شده و ایمنی ساختمان را بسیار افزایش دهد . میلگرد این شرکت نیز با مقاومت بالا تولید می شود که اهمیت بسیاری در سازه های ساختمانی دارد .

رئیس سازمان نظام مهندسی اصفهان افزود : این بازدیدها و تبادل اطلاعات باعث می شود که مهندسین صنعت ساختمان از کیفیت محصولات ذوب آهن آگاه شوند تا در طراحی  و انتخاب محصول ، به گونه ای عمل کنند که ضمن صرفه جویی ، ایمنی ساختمان نیز افزایش یابد .

مهندس یزدی زاده نیز در این دیدار گفت : نشست های ذوب آهن و نظام مهندسی برای تبادل نظر و تشریک مساعی بسیار مهم است و باید افزایش یابد .

وی افزود : در ایران با توجه به زلزله خیز بودن ، باید به امنیت مسکن نگاه ویژه ای داشته باشیم چرا که  تلفات زلزله در کشور کمتر از یک جنگ نبوده است .

مهندس یزدی زاده با اشاره به اینکه  کنترل ها و نظارت ها در امر مسکن بیشتر از گذشته است افزود : متاسفانه  توجه و نظارت بر استاندارد و کیفیت محصولات فولادی کافی نیست و این امر می تواند امنیت مردم را به مخاطره بیاندازد .

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان افزود : باید قبل از بحران ، اقدامات لازم را برای کنترل آن انجام دهیم اما متاسفانه اغلب منتظر مانده ایم تا بحرانی مانند زلزله پیش بیاید و به بعد به اهمیت مسائلی مانند ایمنی سازه ها پی می بریم که این امر هم موقت است و اقدام خاصی در نهایت انجام نمی شود .

در مورد قیمت نیز ، متاسفانه نگاه به محصولات فولادی به گونه ای است که گویا این محصولات تعیین کننده قیمت مسکن و یا لیدر بازار هستند در حالیکه محصولات فولادی ، حدود ۵درصد از قیمت تمام شده ساختمان را به خود اختصاص می دهد و مانند موادغذایی نیستند که نیاز روزمره مردم باشند . مجموعه این عوامل باعث شده قیمت فولاد واقعی و مناسب نباشد و همین امر رواج محصولات غیر استاندارد در بازار را نیز باعث شده است.

مهندس یزدی زاده به تولید ریل ملی ، تیرآهن بال پهن H300 و بیم بلانک با بهره گیری از توان داخلی در ذوب آهن اصفهان اشاره کرد و گفت : این شرکت به سمت تولید محصولات صنعتی می رود و در بخش ساختمان نیز تولید مقاطع صنعتی در اولویت است .

وی افزود : امسال قصد داریم سبد تیرآهن H را کامل کنیم تا امکان جایگزینی آن با تیرورق در بازار فراهم شود . هم اکنون تیرآهن H در مقاطع ۱۲۰ تا ۳۰۰ را تولید می کنیم و در تلاش برای تولید H500 هستیم و همچنین یکی از دیگر برنامه های ما تولید I500  است .  امیدوارم با تکمیل سبد این محصولات ، با کمک سازمان نظام مهندسی ، به تدریح تیرآهن های H را جایگزین تیرورق در بازار کنیم .

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت : این شرکت هم اکنون به لحاظ فنی و تکنولوژیک شرایط خوبی دارد و آماده است تا نقش مهم تری را نسبت به گذشته در صنعت ساختمان ایفا نماید و امیدوارم با همکاری و همفکری با سازمان نظام مهندسی ، گام های موثری برداریم . این همکاری می تواند منجر به نتایج بسیار خوبی شود از جمله اینکه تلاش کنیم تا محصولات غیر استاندارد از بازار حذف شوند و بسیار خوب است که این امر از اصفهان آغاز شود .

مدیر مهندسی نورد ذوب آهن افزود : در سازه های فولادی نیز به جای استفاده از تیرورق که هم اکنون در کشور رایج است باید به سمت تیرآهن H برویم . تیرآهن H به لحاظ معیارهای مقاومتی و ایمنی بسیار برتر از تیرورق است .

مهندس شیرین پرور مدیر کیفیت ذوب آهن نیز طی سخنانی با اشاره به کیفیت محصولات این شرکت گفت : ذوب آهن اصفهان آمادگی دارد با همکاری سازمان نظام مهندسی ، تولید محصولاتی که در مقابل زلزله مقاومت بیشتری دارند را توسعه و به بازار ارائه دهد .

مهندس یوسف زاده مدیر مهندسی نورد ذوب آهن دراین دیدار در خصوص مقاومت مصالح ساختمانی سخنانی بیان نمود و با بیان اینکه خسارات جانی زلزله در ایران بسیار بیشتر از کشور زلزله خیز ژاپن است ، گفت  : باید اقدامات لازم برای کاهش خسارت زلزله را از طریق نظارت بر سازه های ساختمانی و ایمنی سازه ها انجام دهیم .

وی در سخنان خود با مقایسه سازه های بتنی و فولادی ،افزود : سازه های فولادی مزایای بسیاری نسبت به سازه های بتنی دارند و در مقابل زلزله مقاوم تر هستند و خسارت جانی را به شدت کاهش می دهند لذا باید در صنعت ساختمان به سمت سازه های فولادی برویم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code