با رونق ساخت و ساز شاهد کسب و کار بهتری در این بخش اقتصادی کشور خواهیم بود.

بازار حوزه مسکن و مشاغل مرتبط با مسکن در وضعیت خوبی قرار نداشته و بسیاری از آن ها در شرایط ورشکستگی یا تعطیلی قرار دارند. تقریبا اندکی پس از استقرار دولت یازدهم به ریاست جمهوری آقای روحانی ، بازار مسکن وارد دوران رکود خود شد.

صد شغل در گرو ساخت و ساز مسکن

نماینده رییس اتاق اصناف در کمیسیون املاک کشور به وضعیت مسکن در پنج سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این پنج سال سرگرم مسایل مربوط به خانه های خالی بودیم لذا نتوانستیم در حوزه ساخت وساز و عرضه و تقاضای مسکن در کشور تعادل ایجاد کنیم.وی اضافه کرد: نبود تعادل در عرضه و تقاضای مسکن در کشور منجر به انباشت تقاضا شده، در حالی که اکنون در بازار خریداران زیادی هستند فروشندگان از عرضه واحدهای خود به بازار خودداری می کنند.

به گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک، کار فروشندگان و تولیدکنندگان مسکن در عرضه نکردن به بازار اقدام اشتباهی است زیرا تولیدکنندگان باید با فروش واحدهای خود، ساخت واحدهای دیگری را آغاز کنند؛ اگر این روند تداوم نیابد، به طور قطع متضرر خواهند شد.

قلی خسروی درباره پرداخت مالیات برای خانه های دوم نیز گفت: هرچند پرداخت مالیات در بیشتر کشورهای جهان مرسوم است اما با توجه به تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران و کسادی در بازار، دریافت مالیات از این خانه ها را به خیر و صلاح حوزه ساخت وساز کشور و مردم نمی بینیم.

بانک مرکزی در آخرین گزارش خود اعلام کرده است که همچنان معاملات مسکن در تهران روند نزولی دارد به طوری که تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در مهرماه امسال به حدود ۹ هزار و ۴۰۰ واحد رسید که نسبت به ماه پیش از آن(شهریور) ۹٫۵ درصد و نسبت به مهرماه پارسال ۳۲٫۳ درصد کاهش یافته است.

متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۸۶٫۱ میلیون ریال بوده که نسبت به ماه پیش و ماه مشابه پارسال به ترتیب ۶٫۴ درصد و ۸۳٫۵ درصد افزایش نشان می دهد.

در پایان باید به این نکته تاکید دوباره کرد که اقتصاد ایران به شدت به حوزه مسکن وابسته است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code