به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت برزیل در بیانیه ای از درخواست این کشور از اتحادیه اروپا برای پرداخت خسارت ناشی از اعمال تعرفه بر واردات آلومینیوم از سوی این اتحادیه خبر داد.براساس بیانیه مشترک وزارت خارجه، اقتصاد و کشاورزی برزیل، برازیلیا همچنین به سازمان تجارت جهانی اطلاع داده است که اقدامات متقابل برای متوازن کردن تراز تجارت میان این کشور و اتحادیه اروپا را انجام خواهد داد.

اول ماه فوریه (۱۲ بهمن ماه) اتحادیه اروپا در پاسخ به اقدام آمریکا در اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم، اقدام مشابهی در مورد واردات فولاد این اتحادیه انجام داد.تعرفه های اعلام شده از سوی اتحادیه اروپا محدودیت و سهمیه هایی برای کشورهای صادرکننده عمده فولاد از جمله چین، هند و روسیه را شامل می شود که برزیل را نیز متاثر کرده است.

بیانیه برازیلیا یادآوری کرد: دولت برزیل همچنان از گفت و گو با اتحادیه اروپا برای یافتن بهترین راه حل برای استقبال و در عین حال تمایل خود برای دفاع از منافع تولیدکنندگان و صادرکنندگان برزیلی از هر طریقی تاکید می کند.

سهم اتحادیه اروپا از کل تجارت خارجی برزیل بیش از ۱۸ درصد است که باعث شده این اتحادیه دومین شریک تجاری برازیلیا باشد. برزیل دهمین صادرکننده فولاد در جهان است.دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از سال گذشته اعمال تعرفه های سنگین بر اقلام مختلف وارداتی را آغاز کرده و در ابتدا تعرفه های ۱۰ و ۲۵ درصدی بر واردات آلومینیوم و فولاد را اعمال کرد.

این اقدام واشنگتن اعتراض بسیاری از کشورها از هم پیمانان و رقبای آمریکا را برانگیخت و در برخی موارد به ویژه از سوی اتحادیه اروپا و چین اقدامات متقابل در پی داشت.دولت ترامپ به تازگی تهدید کرده که بر واردات خودرو و قطعات آن از اتحادیه اروپا تعرفه ۲۵ درصدی می بندد که با واکنش این اتحادیه و کشورهای عضو همراه بود.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا تهدید کرد در صورتی که واشنگتن چنین اقدامی انجام دهد، بروکسل خود را ملزم به اجرای تعهد افزایش واردات سویا و گاز مایع از آمریکا نمی داند. بزرگترین جبهه جنگ تجاری ترامپ مقابل چین است و دو کشور با وجود ماه ها مذاکره و رفت و آمد هیات های بلندپایه هنوز به توافق مشخصی در این باره نرسیده اند.

رقابت تعرفه ای و جنگ تجاری آمریکا با چین بر بازارهای بین المللی تاثیر گسترده ای داشته و تاکنون بارها موجب سقوط بازارهای سهام در آمریکا و شرق آسیا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code