ایران حدود ۶۷ درصد الکترود مورد نیازش را از چین و ۱۲ درصد آن را از هند وارد می کند و از آگوست تاکنون تحت تاثیر تحریم ها هر دو کشور صادرات الکترود گرافیتی به ایران را متوقف کرده اندو از آنجا که بخش اعظم تولید فولاد ایران از طریق  کوره های قوس الکتریکی است که ماده اولیه مورد نیاز آن یعنی الکترود گرافیتی می باشد ، تحریم ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود .

 

بازار الکترود و صنعت فولاد در گذرگاه تحریم های آمریکا

 

با اعلام برخی معافیت های امریکا ۸ کشور که چین و هند نیز شامل آن می شوند می توانند به شرط کاهش خرید نفتی خود هنوز از ایران نفت خریداری کنند البته به شرطی که پول حاصل از خرید نفت ایران در نظام بانکی داخلی همان کشور خریدار بماند و ایران برای خرید غذا، دارو و سایر کالاهای خارج از تحریم ها از آن کشور، از آن استفاده نماید. با این مکانیزم فولادسازان ایرانی امیدوارند که بتوانند خرید الکترود گرافیتی را در ازای پول نفت صادراتی به این کشورها ادامه دهند ولی به گزارش استیل مینت فعلا هند چنین اقدامی نکرده چون مشخص نیست الکترود جزء کالاهای تحت تحریم است یا نه تا بتوانند در ازای نفت به ایران بفروشد.

عرضه کننده های هندی فعلا عقب نشسته اند چون بزرگترین عرضه کننده کک سوزنی آن ها برای تولید الکترود امریکاست و اگر امریکا دست از صادرات به هند بردارد کل زنجیره تولید الکترود هندی ها دچار وقفه و چالش می شود. این شرایط در مورد چینی ها نیز مطرح است.

البته ایران که همیشه با تحریم های مختلفی روبرو بوده پیش بینی چنین وضعیتی را کرده و ظاهرا تا آوریل سال ۲۰۱۹ موجودی الکترود مورد نیاز صنعت فولاد خود را دارد. مشکلات از آن زمان به بعد نمایان تر خواهند شد از این رو فولادسازان ایرانی به دنبال راه حلی برای رفع این مشکل در سریع ترین زمان ممکن هستند.

تحلیلگران امیدوارند ایران بتوانند با کمک اروپایی ها و پروژه نهاد واسط مالی ( اس پی وی) به خرید الکترود از چین و هند از طریق اروپا ادامه دهند گرچه هنوز این مکانیزم پیشنهادی اروپایی ها نیز به سرانجام نرسیده و کشورهای اروپایی نگران تحریم های امریکا هستند و حاضر نیستند حتی مسئولیت مرکزیت این نهاد واسط مالی را در کشور خود بپذیرند.

منبع: پایگاه خبری فولاد ایران بنقل از  steel mint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code