کشورهای جهان طی ۱۰ ماهه ۲۰۱۸ میلادی، یک میلیارد و ۵۰۲ میلیون و ۲۱ هزار تن فولاد خام تولید کردند که نسبت به میزان تولید مدت مشابه سال گذشته میلادی (یک میلیارد و ۳۹۸ میلیون و ۴۷۰ هزار تن)، ۷٫۴ درصد افزایش یافت.

افزایش تولید فولاد در بازار جهانی

سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی اخیرا اظهار داشته که انتظار می رود با توجه به پروژه های سرمایه گذاری جدید در سراسر جهان ظرفیت تولید جهانی فولاد بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ حدود ۵۲ میلیون تن افزایش یابد.

  طبق این گزارش پیش بینی شده خاور میانه بیشترین رشد در ظرفیت تولید را داشته باشد و تا سال ۲۰۲۰  حدود ۳۱٫۵ میلیون تن ظرفیت تولید جدید آن تکمیل خواهد شد. از سال ۲۰۰۷ تاکنون این منطقه سرعت رشد بالایی داشته و ظرفیت تولید فولاد آن تا سال ۲۰۱۷ از ۲۴ میلیون تن به ۶۳٫۷۰ میلیون تن رسید.

در خاور میانه نیز بیشترین رشد به ایران تعلق دارد که ظرفیت تولید فولاد آن از ۲۸٫۲ میلیون تن سال ۲۰۱۶ به ۵۲٫۸ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید.

بعد از خاور میانه، در آسیا ۱۹ میلیون تن ظرفیت تولید جدید در دستور کار است که پتانسیل افزایش آن تا ۲۴ میلیون تن تا سال ۲۰۲۰ وجود دارد.

میزان رشد ظرفیت تولید هند به گونه ای خواهد بود که چند سال آینده دومین تولید کننده فولاد دنیا خواهد بود.

در این بین لازم به ذکر است که ظرفیت فعلی تولید جهانی فولاد با مازاد روبروست و حدود ۵۶۱ میلیون تن مازاد تولید وجود دارد و برخی کشورها از جمله چین در تلاش بوده اند ظرفیت تولید غیر کارآمد خود را از چرخه تولید خارج نمایند.

طبق آمار انجمن جهانی فولاد، طی ۱۰ ماهه اخیر ۵ کشور نخست تولیدکننده فولاد خام شامل چین (۷۸۲ میلیون و ۴۵۸ هزار تن)، هند (۸۸ میلیون و ۴۳۳ هزار تن)، ژاپن (۸۷ میلیون و ۱۸۸ هزار تن)، آمریکا (۷۱ میلیون و ۷۴۴ هزار تن) و کره جنوبی (۶۰ میلیون و ۳۶۶ هزار تن) است.

منبع: steel mint پایگاه خبری فولاد ایران بنقل از

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code