بازار جهانی فولاد شرایط نسبتا باثباتی را در اغلب حوزه‌ها تجربه می‌کند و باید گفت تقریبا وضعیت حاکم بر اغلب محصولات در زنجیره فولاد باثبات است. از طرفی قیمت سنگ‌آهن هرچند روند رو به رشد قاطعی نداشته اما توانسته در کانال قیمتی ۷۰ دلار باقی بماند و از طرفی قیمت شمش و بیلت نیز در محدوده ۵۴۰ تا ۵۵۰ دلار در هر تن باثبات باقی مانده است. در بازار داخلی نیز وضعیت متلاطمی که در ماه‌های قبل تجربه شده بود تا حد زیادی آرام شده است.
فعالان صنایع پایین‌دستی قیمت‌ها را البته بالا می‌دانند اما با توجه به قیمت دلار و نوسانات آن بازار روندهای متناسبی را از خود نشان می‌دهد. در این رابطه  پایگاه خبری فولاد ایران در گزارشی به بررسی وضعیت بازار فولاد در هفته گذشته پرداخته که در آن بازارهای جهانی و داخلی فولاد را مورد ارزیابی قرار داده است که در ادامه می‌خوانیم.

 

آرامش قیمتی در بازار

ورق

قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس هفته گذشته کمی افت داشت و بازار در رکود به سر می برد قیمت ورق گرم نسبت به دو هفته قبل حدود ۵ دلار افت داشته ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار هر تن فوب شد. در خاور دور هم ورق گرم سی آی اس ۵۵۵ تا ۵۶۰ دلار هر تن سی اف آر بود ولی خریداران تا ۱۰ دلار ارزان تر درخواست می دادند.
ورق گرم صادراتی چین تا ۱۰ دلار افت داشته ۵۵۵ تا ۵۶۵ دلار هر تن فوب شد. در جنوب شرق آسیا ورق گرم چین ۵۶۰ تا ۵۷۰ دلار هر تن سی اف آر بود. در کل بازار صادرات ورق چین خیلی فعال نبود.
در بازار داخلی امریکا ورق گرم هفته گذشته از ۸۳۶ دلار به ۸۴۲ دلار هر شورت تن درب کارخانه بهبود یافت. در اروپا نیز ورق گرم ۱ یورو ارزان تر شده ۵۶۲ یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی روز شنبه ۵۹۰۰۰ ریال پیشنهاد میشد محصول نورد و لوله اهواز ۵۳۰۰۰ تا ۵۴۰۰۰ ریال ، تفاوت قیمت ورق نورد و لوله اهواز و گیلان با محصول مبارکه و نوع وارداتی باعث انتقال تقاضا به این دو کارخانه شده است. این در حالی است که مساله حمل از کارخانه با توجه به محدودیت تریلی مشکلی برای همه به وجود آورده و تنها فرصتی برای صاحبان تریلی به وجود آمده تا کرایه ها را بالا ببرند.

ورق های گرم ضخامت ۵/۲ تا ۱۵ میلیمتر روز شنبه ۴۱۹۲۵ ریال میانگین قیمت داشت ولی تا آخر هفته به ۴۲۸۷۵ ریال رسید علت افزایش قیمت بالا رفتن قیمت پایه ورق گرم در بورس بود ضمن آنکه موجودی کالا در انبارها پائین است . یک تاجر برای خرید هزار تن ورق گرم ضخامت ۶ تا ۱۵ میلیمتر سه روز در بازار جستجو کرد و بالاخره به جای یک محموله هزار تنی مجبور به خرید تناژ های کوچک تر شد.

ورق های اکسین با ثبات قیمت روبرو بود میانگین قیمت ۴۱۳۰۰ ریال برای هفته های قبل برای ضخامت های ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر تعریف شد. بعضی ضخامت ها مثل ۳۰ میلیمتر با محدودیت عرضه روبروست با احتساب قیمت فعلی اسلب خرید ورق اکسین به صرفه نیست از طرف دیگر تقاضای این کالا پائین است قیمت اسلب از شمش حداقل ۵ درصد بیشتر است، هزینه تبدیل ورق هم حداقل ۱۰۰۰ ریال بیشتر از میله گرد می باشد با این حال قیمت ورق اکسین ارزانتر از قیمت میله گرد است.

یک دلیل آن پائین بودن قیمت محصولات مبارکه است میانگین فروش ورق گرم مبارکه در بازار حدوداً ۴۳۰۰۰ ریال است ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) قیمت تمام شده و ورق اکسین بیش از ۴۴۰۰۰ ریال می باشد. این عدم تعادل اجازه بهبود بازار ورق اکسین را نمی دهد. تنها راه برای ورق اکسین کاهش هزینه تولید است تا کسانی که بصورت کارمزدی با این کارخانه قرارداد دارند بتوانند در بازار عمل کنند یا اینکه صبر کنند تا موجودی های بازار تمام شود البته اگر تمام فاکتورها ثابت بمانند.

شنیده شده در هفته آینده قیمت اسلب کاهش خواهد یافت با این حساب قیمت تمام شده ورق اکسین حداقل هر کیلو ۳۰۰۰ ریال کاهش خواهد یافت البته کارخانه نباید نسبت به این مطلب خوشحال باشد چون با کاهش قیمت اسلب رقابت بنکدارها برای فروش موجودی عارضه دیگری خواهد بود که به بازار ورق گرم ضخیم فشار خواهد آورد.

ورق سرد در هفته گذشته بازار راکدی داشت. مبارکه موفق شد قیمت پایه عرضه شده را از ۴۱۲۳۵ ریال به قیمت پایانی ۵۱۸۵۱ ریال پایه برساند با توجه به تاریخ تحویل سه ماهه و مساله پرمیوم قیمت تمام شده بورس با قیمت بازار تفاوت جدی ندارد ولی مساله این است که علیرغم محدودیت عرضه، تقاضا هم بسیار ضعیف است.
ورق گالوانیزه تا روز دوشنبه بازار آرامی را پشت سر گذاشت. با افزایش قیمت در بورس از پایه ۵۴۲۶۰ ریال به ۷۸۲۷۶ ریال قیمت در بازار روز سه شنبه تا هر کیلو ۱۰۰۰ ریال افزایش یافت. حساسیت بازار ورق گالوانیزه زیاد نیست و کشش پذیری آن بالا نمی باشد به همین علت افزایش حدود ۲۳ درصدی در بورس در واقع جبران عقب افتادگی بورس از بازار است چرا که قیمت های فعلی بازار ناشی از موجودی های ارزان قیمت قبلی در انبارهاست.

 

سنگ آهن

قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی در چین هفته گذشته با توجه به محدود شدن عرضه و وجود تقاضا از ۷۱ دلار به ۷۴ دلار هر تن خشک سی اف آر بهبود یافت. در بنادر چین موجودی سنگ آهن وارداتی به خصوص برای خلوص های بالا زیاد نبود از این رو جو مثبتی داشت. البته بیشتر تجار چینی در بازار سنگ آهن فعال بودند تا مصرف کننده های نهایی.
در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد کمتر از یک دلار رشد داشته ۳۰٫۲ دلار هر تن فوب ثبت شد. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز ۴۰ سنت رشد داشته ۲۵٫۸ دلار هر تن فوب شد.

قراضه

متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ وارداتی به ترکیه در حدود ۳۲۹ دلار هر تن سی اف آر باقی ماند. البته قیمت های پیشنهادی تا ۳۳۵ دلار هر تن سی اف آر بود ولی فولادسازان ترک با توجه به رکود بازار فولادشان قدرت خرید در این سطح را نداشتند و به دنبال ۳۲۰ دلار بودند که مورد قبول عرضه کننده ها نبود.
در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده در ۳۴۲ دلار هر لانگ تن در ثبات بود.
متوسط قیمت قراضه وارداتی در شرق آسیا ۳۵۴ تا ۳۵۷ دلار هر تن سی اف آر بود که تغییری نداشت.

قیمت پیشنهادی قراضه خرد شده امریکا و انگلیس در هند در ۳۶۰ دلار هر تن سی اف آر در ثبات بود.
همچنین مزایده قراضه صادراتی ژاپن بدون خریدار متوقف شد که از سال ۲۰۰۴ تاکنون سابقه نداشته است. قیمت مورد نظر تجار ژاپنی برای صادرات قراضه سنگین کلاس ۲ ۳۱۷ تا ۳۳۰ دلار هر تن فوب بود.

بیلت

هفته گذشته فعالیت بازار بیلت در ترکیه کم بود در بازار داخلی قیمت ۵ دلار ارزان تر شده ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار هر تن درب کارخانه شد. بیلت وارداتی به ترکیه هم تا ۱۰ دلار ارزان تر شده ۴۷۵ دلار هر تن سی اف آر بود. بیلت صادراتی ترکیه نیز خریدار نداشت.

بیلت صادراتی سی آی اس نزولی بود و با ۵ دلار افت به ۴۵۵ دلار هر تن فوب رسید. بازار جوی منفی داشت چرا که تقاضا در اغلب بازارهای خریدار کم است.
آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۵۶۳ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد که ۱۰ دلار هر تن نسبت به دو هفته قبل رشد داشت. بیلت صادراتی چین نیز ۵۲۵ دلار هر تن فوب و در ثبات بود.

بیلت در بازار ایران

قیمت شمش روند نزولی داشت و از میانگین ۳۷۷۲۵ ریال به ۳۶۶۰۰ ریال هر کیلو رسید اکثر عرضه های پیشنهادی در بورس با عدم استقبال روبرو شد که ناشی از سه علت روشن بود.
اول: آنکه خریداران شمش تنها محدود به کارخانه ها شده اند و تجار از صحنه بورس کنار گذاشته شده اند.
دوم: رکود بازار مقاطع که انگیزه ای برای خریدار شمش ایجاد نمی کند.
سوم: بلاتکلیفی خریداران و نگرانی آنها از مساله پرداخت مابه التفاوت ۱۳۰۰ تومانی که محل اختلاف بورس و نوردکارها شده است.
اما یک دلیل مهم تر این است که صادرات شمش در شرایط فعلی با محدودیت روبروست. از یک طرف مساله برگشت ارز فروشنده ها را دچار مشکل کرده ، از طرف دیگر تعیین نرخ صادراتی توسط دولت.

از روز سه شنبه شایعاتی در بازار پخش شد که وزارت صمت با استناد اینکه تقاضای کافی در بورس برای شمش نیست به دنبال کاهش قیمت پایه شمش در بورس تا سقف ۲۸۰۰۰ ریال است این امر می تواند به رکود بیشتر بازار فولاد منجر شود چرا که موجودی انبارهای تجار در قیمت خرید بالاتری است و عملاً ورشکستگی بنکدارها و کارخانه های کوچک یا خصوصی را که موجودی فروخته نشده دارند به دنبال خواهد داشت.

در هفته گذشته اقتصاددانها با رئیس جمهور نشستی داشتند اما روش رئیس جمهور مشابه چرچیل است که در مواجهه با یک مساله، آن را با اقتصاددانها مطرح می کرد حرف هایشان را می شنید ولی به هیچ کدام از راه حل ها عمل نمی کرد. اما از فرمایشات اقتصاددانها به تمام جوانب اشراف پیدا می کرد، ظاهراً آقای رئیس جمهور به چند هدف پای بند هستند.

الویت به کنترل تورم – کنترل نرخ ارز – برخورد با احتکار و در نهایت کاهش سرعت گردش پول ، آنچه به آن کمتر توجه می شود مساله اشتغال است چون بالاخره آدم ها می توانند راهی برای کسب درآمد پیدا کنند!! در نهایت کمیته امداد هم هست ! البته از دولتی که از داخل و خارج تحت انواع فشارهاست نباید انتظاری جز رعایت حداقل ها را داشت. شاید برای حل مسایل اقتصادی باید به امید دولت آینده بود که تکنوکرات های فعلی در آن به مرز بازنشستگی رسیده اند و حنایشان دیگر رنگ ندارد.

مقاطع

میلگرد صادراتی چین هفته گذشته ۱٫۵ دلار هر تن بالا رفته ۵۷۰ دلار هر تن فوب شد. قیمت در بازار داخلی میلگرد چین نیز بین ۶۲۶ تا ۶۶۱ دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات بود البته محدودیت های تولید زمستانی در شهرهای شمالی چین ممکن است بر قیمت های بازار داخلی میلگرد آن اثر منفی بگذارد.
میلگرد صادراتی سی آی اس نیز با ۳ دلار افت به ۴۹۷ دلار هر تن فوب رسید.
یک هفته گذشته اغلب کارخانه ها در ترکیه قیمت میلگرد صادراتی خود را در ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار هر تن فوب ثابت نگه داشتند و تقاضا هنوز نسبتا ضعیف بود. در بازار داخلی نیز میلگرد تا ۱۰ دلار ارزان تر شده ۵۰۰ تا ۵۱۲ دلار هر تن درب کارخانه شد.
در بازار داخلی اروپا میلگرد از ۵۴۵ یورو به ۵۴۲ یورو هر تن درب کارخانه کاهش یافت. در بازار امریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

قیمت میلگرد تقریباً با ثبات بود علت اصلی آن اینست که قیمت به کف خود رسیده متوسط قیمت ۸ تا ۳۲ میلیمتر که روز شنبه ۴۴۸۰۶ ریال بود با افزایش قیمت ارز روز دوشنبه به ۴۳۹۷۷ ریال رسید ولی تا چهارشنبه به علت محدودیت تقاضا به ۴۴۲۹۵ ریال سقوط کرد. بحث کاهش قیمت شمش همراه با افت قیمت اسفنجی در بورس به مرز ۱۵۷۶۵ ریال پایه، به این روند کمک می کند بخصوص که حجم تولید به حداقل رسیده و تولیدکننده ها سعی می کنند همپای تقاضا حرکت کنند.

کاهش صادرات علیرغم عطش بازارهای همسایه به این روند کمک کرده است نگاه بنکدارها در این میانه به آینده بسیار مهم است قراردادهای بسته شده در بورس روز چهارشنبه در حداقل درخواست ها ثبت شد این در حالی بود که عرضه ها برای حداقل ۲۲ تن تعریف شده بود.

شرایط فعلی و دستورالعمل های وزارت صمت، بورس کالا را تبدیل به یک مغازه آهن فروشی کرده است، معمولاً بورس ها چشم انداز سه ماهه بازار را مشخص می کنند ولی در ایران بورس مکانی شده است که محصولات فولادی طبق دستور دولت به مزایده گذاشته می شود. هر کس خرید، خرید ، اگر هم نخریدند مشکلی نیست فقط تکلیف اشتغال معلوم نیست که آنهم در مسئولیت وزارت کار است نه وزارت صمت .

تیرآهن نوسانی مشابه میله گرد داشت، ضمن آنکه تیرآهن های عرضه شده در بورس کالا بدون رقابت در همان قیمت پایه ۳۴۷۶۲ ریال معامله شد، مشکل حمل در اصفهان هنوز به طور کامل برطرف نشده به جای رقابت در قیمت خرید، رقابت در کرایه حمل جانشین شده که هر روز یک نرخ دارد و این به سرگردانی تجار همراه نگرانی از آینده بیشتر دامن می زند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code